8 grudnia 2020 r. – 8 grudnia 2021 r.

Rok św. Józefa w Sanktuarium św. Józefa Oblubieńca NMP w Częstochowie- Rakowie

1. Dni poświęcone św. Józefowi to:
  • 19 dzień każdego miesiąca
  • Środa każdego tygodnia
  1. Program środy każdego tygodnia:
  • 07.30 – Dróżki św. Józefa
  • 09.00 – Msza św. z konferencją
  • 17.30 – Dróżki św. Józefa
  • 18.00 – Msza św. z konferencją

Konferencje w poszczególne środy miesiąca:

• I  środa - dla Mężczyzn i Bractwa św. Józefa
  • II środa - dla Kobiet
  • III środa:

o godz. 09.00 – dla dotknętych chorobą

o godz. 18.00 - dla Młodzieży

• IV środa – dla Seniorów i Klubu Seniora
  1. Program każdego 19 dnia miesiąca:
  • 08.30 - Różaniec św. Józefa i Litania do Przeczystego Serca świętego Józefa
  • 09.00 - Msza św. z nauką dla małżeństw i rodzin
  • 17.30 - Różaniec św. Józefa i Litania do Przeczystego Serca świętego Józefa
  • 18.00 - Msza św. z nauką dla małżeństw i rodzin
  1. W każdą sobotę Msza św. o godz. 12.00 w intencjach zamówionych tylko za żywych przez wstawiennictwo św. Józefa z włożeniem rąk w modlitwie wstwienniczej.
  2. Codziennie po Mszy św. wieczornej (18.00) można przyjąć Obraz św. Józefa do swego domu i swojej rodziny. Wcześnej jednak trzeb zgłosić to w kancelarii   lub zakrystii.

***

Na  czas Roku św. Józefa Penitencjaria Apostolska wydała dekret, zachęcajacy do skorzystania ze szczególnych odpustów pod zwykłymi warunkami.

Udziela się zatem odpustu zupełnego wszystkim, którzy:

• przez co najmniej pół godziny będą rozważać Modlitwę Pańską lub wezmą udział w jednym pełnym dniu skupienia, zawierającym rozważanie o Św Józefie
  • na wzór Świętego Józefa spełnią uczynek miłosierdzia względem ciała lub względem duszy, będą mogli otrzymać dar odpustu zupełnego
  • odmawiać będą Różaniec Święty w rodzinach i pomiędzy narzeczonymi
  • powierzać będą codziennie swoją działalność opiece Świętego Józefa, a także każdemu wiernemu, wzywającemu Rzemieślnika z Nazaretu w modlitwach wstawienniczych za tych, którzy szukają pracy, aby mogli znaleźć zajęcie, oraz aby praca wszystkich ludzi była bardziej godna
  • odmawiać będą Litanię do Świętego Józefa (w tradycji łacińskiej) lub Akatyst do Świętego Józefa, w całości lub przynajmniej w odpowiedniej części (w tradycji bizantyjskiej), lub też jakąś inną modlitwę do Świętego Józefa, przypisaną jako własna w różnych tradycjach liturgicznych, w intencji Kościoła prześladowanego od wewnątrz i od zewnątrz oraz w intencji ulżenia wszystkim chrześcijanom, którzy cierpią prześladowania wszelkiego rodzaju.

Ponadto odpust można uzyskać za odmówienie jakiejkolwiek modlitwy prawnie zatwierdzonej lub spełnienie innego aktu pobożności ku czci św. Józefa z okazji dni jemu poświęconych, a więc:

• 19 marcauroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP
  • 1 maja - wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika
  • Święto Świętej Rodziny - zwanej w tradycji bizantyjskiej Niedzielą św. Józefa
  • 19 dnia każdego miesiąca
  • w każdą środę, czyli w dzień szczególnie poświęcony św. Józefowi w tradycji łacińskiej. Wierni są zachęcani do uczestnictwa w wydarzeniach związanych w Rokiem św. Józefa, jeśli jednak nie pozwoli im na to choroba, „rozszerza się dar odpustu zupełnego w sposób szczególny na osoby w podeszłym wieku, na chorych, umierających i wszystkich tych, którzy z usprawiedliwionych racji nie mogą wyjść z domu, a którzy odrywając się w duchu od wszelkiego grzechu oraz z intencją wypełnienia, gdy tylko to będzie możliwe, zwykłych warunków, odmówią w domu lub tam, gdzie zatrzymuje ich przeszkoda, akt pobożności na cześć Świętego Józefa, pocieszyciela chorych i Patrona Dobrej Śmierci, ofiarując z ufnością Bogu boleści i niedogodności własnego życia”.

Niedziela Dobrego Pasterza

unnamed

Drodzy Parafianie! Przeżywamy dzisiaj wyjątkowy dzień, zwany Niedzielą Dobrego Pastrza. Dzień, w którym szczególnie okazujemy swoją wdzięczność Panu Bogu za to, że możemy być Jego owcami – owcami, które choć czasem się gubią, nigdy nie przestają być przez Niego szukane.

Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, którego owce nie są własnością, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza; /najemnik ucieka/ dlatego, że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach. Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce.

Bóg jest dobrym Pasterzem! Uderzająca jest ta prawda dla każdego, kto choć w małym stopniu ją zrozumie. Jezus Chrystus przyszedł na świat w Betlejem, wychowywał się w Nazarecie, działał w Galilei i Judei, by w końcu w Jerozolimie umrzeć i zmartwychwstać. Te wydarzenia, ta historia Boskiego życia, była niejako drogą prawdziwego pasterzowania, którym obdarza nas Bóg. Bo zwieńczeniem tej drogi jest zbawienie: Ciebie i mnie, dane od Boga

Róży, Wiktora

„Mowa jest skuteczna wtedy, gdy przemawiają czyny.”
św. Antoni z Padwy

Mi 7, 14-15. 18-20
Łk 15, 1-3. 11-32

• Patron dnia św. Koleta z Korbei
    "Wydawać by się mogło, że nic jej nie zadowala. Bez końa zmieniała klasztory i zakony: przechodziła od beginek, a następnie benedyktynek z Korbei do klarysek, od nich zaś do franciszkańskich tercjarek; później 4 lata przebywała w rekluzji, także w Korbei"- tak charakterystycznie opisuje się św. Koletę.
  • Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca
    W Fatimie 13 lipca 1917 r. Matka Boża powiedziała: „Widzieliście piekło, do którego idą dusze biednych grzeszników. Bóg chce je uratować, Bóg chce rozpowszechnić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca.
  • Mamy już 95 lat. Jesteśmy dla Was