PARAFIA KATOLICKA ŚW. JÓZEFA RZEMIEŚLNIKA
            SANKTUARIUM ŚW. JÓZEFA OBLUBIEŃCA NMP
                                     W CZĘSTOCHOWIE

 

 

 

Peregrynacja pomniejszonej kopii Obrazu św. Józefa z naszego Sanktuarium po rodzinach naszej Parafii  rozpoczęła się            

1 marca 2019 r.

Sanktuarium św. Józefa w Częstochowie 

Mszę św. na rozpoczęcie Nawiedzenia Obrazu św. Józefa z Jezusem po rodzinach

1 marca 2019 r. o godz. 18.00

odprawił ks. arcybiskup Wacław Depo, Metropolita Częstochowski

 

List proboszcza na rozpoczęcie Peregrynacji

 

Drodzy Parafianie,

1 marca 2019 r. o godz. 18.00 ks. Arcybiskup dr Wacław Depo, Metropolita Częstochowski odprawi w naszym Sanktuarium Mszę św., która rozpocznie Nawiedzenie rodzin przez św. Józefa w Obrazie św. Józefa z Jezusem na rękach, z naszego parafialnego kościoła sanktuaryjnego.

18 października 2002 r., metropolita częstochowski arcybiskup Stanisław Nowak podniósł kościół św. Józefa Rzemieślnika do godności Sanktuarium św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Było to wielkie wyróżnienie dla rakowskiego kościoła.

Święty Józef w Cudownym Wizerunku rakowskim stał się patronem wszystkich rodzin, ich głową i niejako oficjalnym opiekunem.

Jako proboszcz Parafii i kustosz Sanktuarium pragnę wprowadzić świętego Józefa do każdej rodziny w parafii. Jeżeli jakaś rodzina spoza terenu parafii pragnęłaby przyjąć Obraz świętego Józefa, to po wcześniejszym ustaleniu terminu również może go przyjąć. Święty Józef jest bowiem patronem wszystkich rodzin w Polsce i na świecie, tym bardziej w naszym mieście i diecezji. Przyjmijcie świętego Józefa, który przyniesie Jezusa do Waszej rodziny, a On wraz z Jezusem będzie Wam błogosławił. Siostra Łucja widziała św. Józefa, który wraz z Jezusem błogosławił. Oto jej relacja: „Kiedy Nasza Pani znikła w nieskończonej odległości firmamentu, zobaczyliśmy po stronie słońca św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus i Naszą Dobrą Panią ubraną w bieli, w płaszczu niebieskim. Zdawało się, że św. Józef z Dzieciątkiem błogosławi świat ruchami ręki na kształt krzyża”.

Przyjęcie Cudownego Wizerunku powinno odbyć się tak, jakby przyjmowano samego Józefa. Należy przygotować pięknie miejsce intronizacji. Nakryć stół białym obrusem czy serwetą, zapalić świece, udekorować otoczenie kwiatami.

Proponuję, aby na rozpoczęcie Nawiedzenia przez św. Józefa z Dziecięciem Jezus zaprosić swoją rodzinę (dzieci, wnuki, bliskich sercu) i sąsiadów.

O terminie możliwości przyjęcia Obrazu rodzina zostanie powiadomiona przez wyznaczonego parafianina (będzie to mieszkaniec danego bloku). U niego należy potwierdzić termin Nawiedzenia, który tydzień wcześniej zaproponuję. Wiernym, którzy ze względu na stan zdrowia nie będą mogli przybyć do kościoła (ani ich bliscy) Obraz przyniesie i odniesie osoba zawiadamiająca o Peregrynacji.

Nawiedzenie trzeba poprzedzić trzydniową modlitwą w domu lub w kościele przychodząc na Mszę św. lub adorację. W domu lub kościele można odmówić różaniec, litanię lub inną modlitwę.

Wraz z Obrazem będzie przekazywane Pismo św., różaniec, „Modlitewnik Nawiedzenia”, a także „Karta” do Księgi Nawiedzenia, w której można będzie zapisać rodzinne i osobiste postanowienia. Te same postanowienia można będzie zapisać również w „Modlitewniku Nawiedzenia”, który pozostanie w rodzinie przyjmującej Obraz.

W czasie przyjęcia Obrazu będą robione zdjęcia, które będą  wklejone w „Karcie” Nawiedzenia.

Oto program Nawiedzenia:

 • W dniu przyjęcia Obrazu przychodzimy do kościoła na Mszę św. na godz. 18.00. W czasie Mszy św. będziemy modlili się w intencji rodzin przyjmujących Obraz św. Józefa.
 • Po Mszy św. kapłan Obrazem błogosławi przyjmujących, a przyjmujący czynią znak krzyża na sobie i oddaje cześć św. Józefowi przez ucałowanie Obrazu.
 • Po ustawieniu Obrazu, Różańca i Księgi Pisma Świę­tego na przygotowanym wcześniej domowym ołtarzu wszyscy obecni (domownicy i zaproszeni goście) klękają, a  głowa rodziny odczytuje modlitwę na powitanie Ob­razu.
 • Gospodarz domu dziękuje wszystkim uczestnikom za ich obecność i wspólną modlitwę i prosi wszystkich obecnych o pozostanie na dalsze modlitewne czuwanie przed Obrazem. Wspólnie odmawia się różaniec, litanię do św. Józefa i inne modlitwy według uznania, z „Modlitewnika Nawiedzenia”. Można odmówić lub odśpiewać Godzinki ku czci św. Józefa.
 • O godz. 21.00 w czasie Apelu Jasnogórskiego można połączyć się (przez radio Fiat, radio Jasna Góra, radio Maryja, telewizję Trwam lub internet) z kaplicą jasnogórską.
 • Modlitwy poranne.
 • Modlitwy w ciągu dnia (Anioł Pański,czytanie Pisma św.).
 • Różaniec, Akt oddania, zawierzenia i poświęcenia rodziny św. Józefowi. Modli­twa kończąca nawiedzenie Obrazu.
 • Dokonujemy wpisu do „Karty” Parafialnej Księgi Zawierzenia św. Józefowi i przynosimy ją do kościoła.
 • Obraz odnosimy do kościoła następnego dnia przed godz. 18.00 

W pieśni o św. Józefie śpiewamy: „Na swym łonie, jak na tronie  Króla niebios Józef niósł”. Dziś św. Józef pragnie nieść Jezusa do naszych rodzin w czasie Peregrynacji Obrazu. Jezus przyniesiony przez św. Józefa zapuka do naszych drzwi. Dlatego „Nie zamykajmy serc, Zbawienia nadszedł czas. Gdy Chrystus puka do Twych drzwi Może ostatni już raz”. Nie tylko dlatego „ostatni już raz”, że możemy umrzeć, ale dlatego, że jeżeli zamkniemy tym razem nasze serca, to one tak stwardnieją, że nigdy nie będziemy zdolni otworzyć się na łaskę zbawienia.

Kochani Siostry i Bracia,

Św. Józef na Obrazie rakowskim wysuwa prawą nogę lekko, może nieśmiało, do przodu, jakby obawiał się, że możemy odrzucić Jezusa, którego On niesie i zamknąć przed Nim nasze serca i nasze domy. Jeszcze jest jeden ważny szczegół Obrazu: św. Józef patrzy na Jezusa, a Jezus spogląda na nas z miłością i nam błogosławi. W ten sposób nasz Patron wskazuje na Jezusa i chce powiedzieć, że najważniejszy w życiu chrześcijanina jest tylko On.

Przyjęcie Cudownego Wizerunku powinno się odbyć tak, jakby przyjmowano samego świętego Józefa z Jezusem.

Gorąco pragnę, aby pomniejszona kopia Obrazu św. Józefa nawiedziła poszczególne rodziny w parafii. W ten sposób chciałbym ukazać Wiernym jak wielkiego mamy Patrona - skarb do końca nieodkryty i niedoceniony. Ciągle jest zbyt mała świadomość potęgi działania świętego Józefa właśnie wśród swoich. W czasie Mszy św. wieczornych będziemy poprzez słowo poznawali jeszcze bardziej św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.

Św. Józef objawiając się na przełomie wieku XX i XXI powiedział: „Ja jestem także przy was, bo jestem wszędzie tam, gdzie jest Jezus i Maryja i czuwam nad wami. Moje serce jest także Filarem Prawdy – to jest serce pełne opiekuńczości, bo pragnę opiekować się wami, tak jak opiekowałem się Jezusem i Maryją, ale to wy, drogie dzieci, musicie przyjść do Mojego Przeczystego Serca i otworzyć wasze serca na działanie Miłości.” (Adam Człowiek)

Żywię nadzieję, że Wierni w czasie Peregrynacji otworzą drzwi swoich domostw dla Jezusa, którego w Znaku Obrazu przynosi św. Józef.

Niech św. Józef oręduje za nami, abyśmy osiągnęli niebo.

                                              ks. Marek Kundzicz, proboszcz

 

                                                ***

Codziennie módlcie się o błogosławione owoce Nawiedzenia naszych rodzin przez św. Józefa, który przyniesie nam Jezusa.

                                                     ***

Każda rodzina otrzyma „Głos św. Józefa” zapowiadający Peregrynację Obrazu św. Józefa. Zostaną w nim umieszczone istotne informacje związane z Nawiedzeniem.

                                                     ***

Prosiłem o pomoc w roznoszeniu „Głosu św. Józefa” osoby należące do grup duszpasterskich. Proszę również inne osoby do roznoszenia „Głosu św. Józefa”. Wyrażający taką wolę proszę o zgłoszenie się do zakrystii.

                                                       ***

„Kiedy Nasza Pani znikła w nieskończonej odległości firmamentu, zobaczyliśmy po stronie słońca św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus i Naszą Dobrą Panią ubraną w bieli, w płaszczu niebieskim. Zdawało się, że św. Józef z Dzieciątkiem błogosławi świat ruchami ręki na kształt krzyża. ( S. Łucja)

 

 

 gazetka.jpg

 

 

Drodzy Parafianie,

Narodzony z Maryi Dziewicy Bóg – Czlowiek, Jezus Chrystus,

 posłany przez Ojca Niebieskiegona na ziemie,

niech

rozpali Wasze serca Swoją nieskonczoną miłością,

umocni w wierze i w wierności Bożym Przykazaniom,

blogosławi Waszym rodzinom

i darzy Was radoscią, pokojem, pomyslnością i zdrowiem.

Szczesc Boże!

Duszpasterze parafii sw. Józefa Rzemieslnika

 

 

 

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania Rekolekcje Adwentowe

 

 

 

 

 

 

   Piątek, 21 grudnia 2018 r.                                 Sobota, 22 grudnia 2018 r.

9.00 – Msza św. z nauką                                     9.00 – Msza św. z nauką

16.30 – Msza św. z nauką dla dzieci                 16.30 – Msza św. z nauką dla dzieci

18.00 – Msza św. z nauką                                  18.00 - Msza św. z nauką  

19.00 – Nauka dla młodzieży                             19.00 – Nauka dla młodzieży

 

Spowiedź św. w sobotę, 22 grudnia 2018 r.

8.00 – 10.00 i 16.00 – 19.00

 

Chorych zgłoszonych odwiedzamy w sobotę od godz. 10.30. Zgłoszenia w zakrystii lub kancelarii.

 

Niedziela, 23 grudnia

7.30 _ Msza św. z nauką rekolekcyjną dla wszystkich

9.00 – Msza św. z nauką dla młodzieży

10.30 – Msza św. z nauką dla dorosłych oraz nauka dla dzieci (w kaplicy)

12.00 – Msza św. z nauką dla wszystkich

18.00 – Msza św. z nauką dla wszystkich

Rekolekcje poprowadzi ks. Krzysztof Rak, proboszcz parafii św. Jadwigi Śląskiej w Częstochowie.

 

 

***

 

Czas który koi rany, utula ból i budzi w sercu nadzieje…

 

DDU Naglowek

 

Strata dziecka jest tragedią. I nie ma tu znaczenia jego wiek, czy wielkość. Niezależnie od tego, czy przeżyło kilka lat, miesięcy, czy tygodni - czasem tylko tych pod sercem mamy. Jego rodzina ma prawo do  smutku i żałoby.

Rozumiejąc tę potrzebę serdecznie zapraszamy

15 października 2018 r. 

rodziny dotknięte  dramatem  straty dziecka /w wyniku choroby, poronienia, przedwczesnego porodu, wypadku, czy aborcji/, ich bliskich, przyjaciół i wszystkich tych, którzy chcieliby podzielić się z nimi swoją modlitwą na Dzień Dziecka Utraconego do

Sanktuarium św. Józefa w Częstochowie

17:30 Różaniec w intencji rodziców po stracie

18:00 Eucharystia

18:45 Prelekcja: "Non omnis moriar… Co warto ocalić?" - s. Ewa – Joanna Jędrzejak Prezes Fundacji Ewangelium Vitae

Zakończymy adoracją, podczas której, każdy rodzic będzie mógł zapalić przy ołtarzu światełko pamięci symbolizujące jego utracone Dziecko.

 

Patronat honorowy nad Dniem Dziecka Utraconego objął

Ks. Abp dr Wacław Depo

Bo "Nie ma stópki zbyt małej, by nie pozostawiła na tym świecie śladu"

autor nieznany

Czytania i myśl dnia

Dziś obchodzimy

Świętych Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów Najświętszej Maryi Panny

Imieniny

Aleksego, Zbigniewa

myśl dnia
„Ciesz się i wesel całym sercem! Pan, twój Bóg, jest pośród ciebie.”
So 3, 14. 17
czytanie

Jk 1, 1 - 11
Ps 119
Mk 8, 11 - 13
liturgia dnia

Wiadomości Niedzieli

niedziela.pl

Wiadomości z portalu niedziela.pl
 • Boże nakazy trzeba przestrzegać całym sercem
  By żyć jako chrześcijanie trzeba iść drogą miłości, która oznacza, że Boże nakazy trzeba przestrzegać nie tylko formalnie, ale całym sercem – powiedział Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”. W swoim rozważaniu papież odniósł się do czytanego dziś fragmentu Ewangelii z „Kazania na górze” (Mt 5, 17-37) mówiącego o wymaganiach Nowego Przymierza.
 • Ten wybór jest oczywisty!
  Pobożność i bezbożność – za tymi słowami ukrywają się fundamentalny wybór i przepastnie różne postrzeganie rzeczywistości.
 • Czym jest sprawiedliwość w Ewangelii?
  Z ust Jezusa słyszymy dziś nieco zagadkowe ostrzeżenie: „Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego”.