1. Zawiadomienia o śmierci osoby zamieszkującej na terenie naszej parafii można dokonać o każdej porze dnia.
2. Zgłaszając pogrzeb należy zabrać ze sobą następujące dokumenty:
     – akt zgonu
     – jeżeli osoba, której pogrzeb zgłaszamy nie zamieszkiwała na terenie naszej parafii, należy uzyskać zgodę na pochówek od księdza proboszcza miejsca zamieszkania tejże osoby
3. W kancelarii parafialnej ustalamy termin i formę pogrzebu osoby zmarłej.
4. Ponieważ nasza parafia nie posiada własnego cmentarza parafialnego duszpasterze naszej parafii odprawiają pogrzeby na wszystkich cmentarzach w Częstochowie i poza Częstochową.

Jaki Pogrzeb?

Pamiętajmy, że jesteśmy w drodze do tej chwili, gdy przekroczymy doczesność aby wejść w świat Bożej Wieczności.
Kilka lat temu Konferencja Episkopatu Polski opublikowała dokument zawierający szczegółowe postulaty dotyczące katolickiego pogrzebu. Przede wszystkim nie powinno się odprawiać mszy świętej pogrzebowej przy urnie z prochami lecz przy ludzkim ciele. Kościół z niechęcią patrzy na współczesne praktyki spopielania zwłok. Tradycja biblijna każe nam grzebać ciała umarłych. Jedynie w niektórych szczególnych przypadkach możliwe jest spopielenie. Jeśli ono już być musi to powinniśmy pamiętać i zadbać o to aby msza święta pogrzebowa odbyła się przy trumnie zawierającej ludzkie ciało osoby zmarłej. Po takiej mszy świętej ciało pomoże być spopielone a następnie urna powinna zostać złożona do grobu lub odpowiedniego kolumbarium.
Gdzie powinna być odprawiona msza święta pogrzebowa? Najbardziej właściwym miejscem na taką ceremonię jest parafialny kościół. W nim otrzymujemy chrzest i inne sakramenty. On jest miejscem naszej niedzielnej Mszy świętej. To w kościele wspólnota wierzących, sąsiedzi i przyjaciele powinni żegnać zmarłego parafianina.

• W bazylice mariackiej odprawiono Mszę św. za prezydenta Adamowicza
    W bazylice mariackiej w Gdańsku odprawiono wieczorem Mszę św. w intencji zabitego w niedzielę prezydenta miasta Pawła Adamowicza. Jeszcze do północy będzie możliwość pożegnania prezydenta. Jutro w tej samej świątyni, po sprawowanej w południe Mszy św., prezydent zostanie pochowany.
  • Papież o zamachu w Bogocie: okrutne i nieludzkie postępowanie
    Najgłębsze ubolewanie z powodu ofiar, które straciły życie w wyniku tak nieludzkiego i okrutnego czynu wyraził Franciszek w depeszy kondolencyjnej przesłanej na ręce arcybiskupa Bogoty kard. Rubena Salazara. 17 stycznia w stolicy Kolumbii doszło do wybuchu samochodu-pułapki na terenie szkoły policyjnej Santander, w którego wyniku zginęło 21 osób, łącznie z zamachowcem, a 68 odniosło rany.
  • Sekretarz Generalny Rady Europy: głos Papieża bardzo ważny
    Głos Papieża jest bardzo ważny. Nie boi się mówić o problemach, o których wielu przywódców politycznych nie chce słyszeć – stwierdził sekretarz generalny Rady Europy, którego Franciszek przyjął na audiencji.