1. Zawiadomienia o śmierci osoby zamieszkującej na terenie naszej parafii można dokonać o każdej porze dnia.
2. Zgłaszając pogrzeb należy zabrać ze sobą następujące dokumenty:
     – akt zgonu
     – jeżeli osoba, której pogrzeb zgłaszamy nie zamieszkiwała na terenie naszej parafii, należy uzyskać zgodę na pochówek od księdza proboszcza miejsca zamieszkania tejże osoby
3. W kancelarii parafialnej ustalamy termin i formę pogrzebu osoby zmarłej.
4. Ponieważ nasza parafia nie posiada własnego cmentarza parafialnego duszpasterze naszej parafii odprawiają pogrzeby na wszystkich cmentarzach w Częstochowie i poza Częstochową.

Jaki Pogrzeb?

Pamiętajmy, że jesteśmy w drodze do tej chwili, gdy przekroczymy doczesność aby wejść w świat Bożej Wieczności.
Kilka lat temu Konferencja Episkopatu Polski opublikowała dokument zawierający szczegółowe postulaty dotyczące katolickiego pogrzebu. Przede wszystkim nie powinno się odprawiać mszy świętej pogrzebowej przy urnie z prochami lecz przy ludzkim ciele. Kościół z niechęcią patrzy na współczesne praktyki spopielania zwłok. Tradycja biblijna każe nam grzebać ciała umarłych. Jedynie w niektórych szczególnych przypadkach możliwe jest spopielenie. Jeśli ono już być musi to powinniśmy pamiętać i zadbać o to aby msza święta pogrzebowa odbyła się przy trumnie zawierającej ludzkie ciało osoby zmarłej. Po takiej mszy świętej ciało pomoże być spopielone a następnie urna powinna zostać złożona do grobu lub odpowiedniego kolumbarium.
Gdzie powinna być odprawiona msza święta pogrzebowa? Najbardziej właściwym miejscem na taką ceremonię jest parafialny kościół. W nim otrzymujemy chrzest i inne sakramenty. On jest miejscem naszej niedzielnej Mszy świętej. To w kościele wspólnota wierzących, sąsiedzi i przyjaciele powinni żegnać zmarłego parafianina.

• Nasz pierwszy święty
    Jest nim św. Wojciech, patron Polski, który został wyniesiony do chwały ołtarzy w niecałe 2 lata po męczeńskiej śmierci.
  • To nauczyciel wierności, wrażliwości na drugiego i prostoty życia
    Św. Wojciech może nam się wydawać postacią odległą, ale jest bliski współczesnemu człowiekowi – podkreśla w rozmowie z KAI abp Wojciech Polak. Zdaniem Prymasa Polski św. Wojciech może nas nauczyć wierności w codziennych wyborach, prostoty życia, wrażliwości na człowieka i wiary, że ze wszystkiego Bóg potrafi wyprowadzić dobro.
  • Czy słowo Boże może wychowywać?
    Odpowiedź wydaje się oczywista. Z jednym zastrzeżeniem: że nie jest to byle jakie wychowanie i nie do byle czego.