1. Zawiadomienia o śmierci osoby zamieszkującej na terenie naszej parafii można dokonać o każdej porze dnia.
2. Zgłaszając pogrzeb należy zabrać ze sobą następujące dokumenty:
     – akt zgonu
     – jeżeli osoba, której pogrzeb zgłaszamy nie zamieszkiwała na terenie naszej parafii, należy uzyskać zgodę na pochówek od księdza proboszcza miejsca zamieszkania tejże osoby
3. W kancelarii parafialnej ustalamy termin i formę pogrzebu osoby zmarłej.
4. Ponieważ nasza parafia nie posiada własnego cmentarza parafialnego duszpasterze naszej parafii odprawiają pogrzeby na wszystkich cmentarzach w Częstochowie i poza Częstochową.

Jaki Pogrzeb?

Pamiętajmy, że jesteśmy w drodze do tej chwili, gdy przekroczymy doczesność aby wejść w świat Bożej Wieczności.
Kilka lat temu Konferencja Episkopatu Polski opublikowała dokument zawierający szczegółowe postulaty dotyczące katolickiego pogrzebu. Przede wszystkim nie powinno się odprawiać mszy świętej pogrzebowej przy urnie z prochami lecz przy ludzkim ciele. Kościół z niechęcią patrzy na współczesne praktyki spopielania zwłok. Tradycja biblijna każe nam grzebać ciała umarłych. Jedynie w niektórych szczególnych przypadkach możliwe jest spopielenie. Jeśli ono już być musi to powinniśmy pamiętać i zadbać o to aby msza święta pogrzebowa odbyła się przy trumnie zawierającej ludzkie ciało osoby zmarłej. Po takiej mszy świętej ciało pomoże być spopielone a następnie urna powinna zostać złożona do grobu lub odpowiedniego kolumbarium.
Gdzie powinna być odprawiona msza święta pogrzebowa? Najbardziej właściwym miejscem na taką ceremonię jest parafialny kościół. W nim otrzymujemy chrzest i inne sakramenty. On jest miejscem naszej niedzielnej Mszy świętej. To w kościele wspólnota wierzących, sąsiedzi i przyjaciele powinni żegnać zmarłego parafianina.

• Papież zjadł obiad z 1,5 tys. ubogich

Po Mszy św., odprawionej z okazji tego Dnia w bazylice św. Piotra i po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Ojciec Święty udał się do Auli, gdzie czekali na niego potrzebujący i towarzyszący im wolontariusze.
  • Karolina od czystych serc

Czyż święci są po to, ażeby zawstydzać? Tak. Mogą być i po to. Czasem konieczny jest taki zbawczy wstyd, ażeby zobaczyć człowieka w całej prawdzie.
  • Ubodzy są cenni w oczach Boga, ponieważ nie mówią językiem "ja"

Ubodzy są cenni w oczach Boga, ponieważ nie mówią językiem "ja": nie utrzymują się samodzielnie, potrzebują ludzi, którzy wezmą ich za rękę.