1. Zawiadomienia o śmierci osoby zamieszkującej na terenie naszej parafii można dokonać o każdej porze dnia.
2. Zgłaszając pogrzeb należy zabrać ze sobą następujące dokumenty:
     – akt zgonu
     – jeżeli osoba, której pogrzeb zgłaszamy nie zamieszkiwała na terenie naszej parafii, należy uzyskać zgodę na pochówek od księdza proboszcza miejsca zamieszkania tejże osoby
3. W kancelarii parafialnej ustalamy termin i formę pogrzebu osoby zmarłej.
4. Ponieważ nasza parafia nie posiada własnego cmentarza parafialnego duszpasterze naszej parafii odprawiają pogrzeby na wszystkich cmentarzach w Częstochowie i poza Częstochową.

Jaki Pogrzeb?

Pamiętajmy, że jesteśmy w drodze do tej chwili, gdy przekroczymy doczesność aby wejść w świat Bożej Wieczności.
Kilka lat temu Konferencja Episkopatu Polski opublikowała dokument zawierający szczegółowe postulaty dotyczące katolickiego pogrzebu. Przede wszystkim nie powinno się odprawiać mszy świętej pogrzebowej przy urnie z prochami lecz przy ludzkim ciele. Kościół z niechęcią patrzy na współczesne praktyki spopielania zwłok. Tradycja biblijna każe nam grzebać ciała umarłych. Jedynie w niektórych szczególnych przypadkach możliwe jest spopielenie. Jeśli ono już być musi to powinniśmy pamiętać i zadbać o to aby msza święta pogrzebowa odbyła się przy trumnie zawierającej ludzkie ciało osoby zmarłej. Po takiej mszy świętej ciało pomoże być spopielone a następnie urna powinna zostać złożona do grobu lub odpowiedniego kolumbarium.
Gdzie powinna być odprawiona msza święta pogrzebowa? Najbardziej właściwym miejscem na taką ceremonię jest parafialny kościół. W nim otrzymujemy chrzest i inne sakramenty. On jest miejscem naszej niedzielnej Mszy świętej. To w kościele wspólnota wierzących, sąsiedzi i przyjaciele powinni żegnać zmarłego parafianina.

Tygodnik Katolicki Niedziela

• Franciszek podziękował za gościnę w Chile
    Na zakończenie Mszy św. na Campo Lobito w Iquique Franciszek podziękował Kościołowi, władzom, służbom bezpieczeństwa i tysiącom wolontariuszy za zaproszenie i za okazaną mu gościnę w Chile.
  • Franciszek w Chile
    Msza św. dla ludów tubylczych z udziałem 400 tys. wiernych, obiad z przedstawicielami mieszkańców regionu Araukania w Temuco, spotkanie z młodzieżą w sanktuarium Matki Bożej w Maipu praz wizyta na Chilijskim Papieskim Uniwersytecie Katolickim złożyły się na trzeci dzień wizyty apostolskiej Franciszka w Chile, 17 stycznia.
  • Pamięci Helenki Kmieć
    Jak informują kapłani z parafii pw. św. Barbary w Libiążu, od połowy stycznia br. w mieście są organizowane wydarzenia związane w 1. rocznicą śmierci śp. Helenki Kmieć.