1. Zawiadomienia o śmierci osoby zamieszkującej na terenie naszej parafii można dokonać o każdej porze dnia.
2. Zgłaszając pogrzeb należy zabrać ze sobą następujące dokumenty:
     – akt zgonu
     – jeżeli osoba, której pogrzeb zgłaszamy nie zamieszkiwała na terenie naszej parafii, należy uzyskać zgodę na pochówek od księdza proboszcza miejsca zamieszkania tejże osoby
3. W kancelarii parafialnej ustalamy termin i formę pogrzebu osoby zmarłej.
4. Ponieważ nasza parafia nie posiada własnego cmentarza parafialnego duszpasterze naszej parafii odprawiają pogrzeby na wszystkich cmentarzach w Częstochowie i poza Częstochową.

Jaki Pogrzeb?

Pamiętajmy, że jesteśmy w drodze do tej chwili, gdy przekroczymy doczesność aby wejść w świat Bożej Wieczności.
Kilka lat temu Konferencja Episkopatu Polski opublikowała dokument zawierający szczegółowe postulaty dotyczące katolickiego pogrzebu. Przede wszystkim nie powinno się odprawiać mszy świętej pogrzebowej przy urnie z prochami lecz przy ludzkim ciele. Kościół z niechęcią patrzy na współczesne praktyki spopielania zwłok. Tradycja biblijna każe nam grzebać ciała umarłych. Jedynie w niektórych szczególnych przypadkach możliwe jest spopielenie. Jeśli ono już być musi to powinniśmy pamiętać i zadbać o to aby msza święta pogrzebowa odbyła się przy trumnie zawierającej ludzkie ciało osoby zmarłej. Po takiej mszy świętej ciało pomoże być spopielone a następnie urna powinna zostać złożona do grobu lub odpowiedniego kolumbarium.
Gdzie powinna być odprawiona msza święta pogrzebowa? Najbardziej właściwym miejscem na taką ceremonię jest parafialny kościół. W nim otrzymujemy chrzest i inne sakramenty. On jest miejscem naszej niedzielnej Mszy świętej. To w kościele wspólnota wierzących, sąsiedzi i przyjaciele powinni żegnać zmarłego parafianina.

• Serce Ojca
    To wielkie zło i nieszczęście, gdy stworzenie trwale konfliktuje się ze swoim Stwórcą. Gdy mówi Mu: Nie jesteś dla mnie ważny i godny uwagi. Ja sam zdecyduję, co lub kogo uznam za mojego boga
  • Matka Boża Bolesna
    Wielkie współczucie dla cierpień Maryi zaowocowało w przeszłości dwukrotnym wspominaniem Jej boleści. W starej diecezji kolońskiej już w 1423 r. obchodzono „Współcierpienie Maryi dla zadośćuczynienia za gwałty, jakich dokonywali na kościołach katolickich huszyci