Proboszcz:

Ks. dr Jacek KAPUŚCIŃSKI  - dyrektor Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej,

Ks. Kanonik Bogdan ŻUREK - rezydent

Dotychczasowi proboszczowie:

Ks. Bronisław Preder (1996-2014) - nadał nowy kształt otoczeniu kościoła i doprowadził do podniesienia rangi rakowskiej świątyni do rangi sanktuarium.

Ks. Zenon Raczyński (1983-1996) inicjator odprawiania mszy za Ojczyznę, które gromadziły nie tylko mieszkańców Rakowa, kapelan częstochowskiej "Solidarności", początkowo szykanowany i nie uznawany przez władze, został patronem jednej z ulic na rakowskim osiedlu.

Ks. Franciszek Rąpała (1949-1983) został proboszczem w apogeum stalinizmu, ale parafią kierował, aż przez 34 lata i nadał ostateczny wygląd wnętrzu kościoła.

Ks. Władysław Pająk (1945-1949) kierował parafią W niełatwych, pierwszych latach po II wojnie światowej, gdy nie było jeszcze wiadomo jak ułożą się stosunki pomiędzy Kościołem katolickim a nową władzą, opierającą się na filozofii materialistycznej i negującą rolę religii.

Ks. Klemens Gawlikowski (1933-1945) kontynuował dzieło swego poprzednika, jeśli chodzi o budowę świątyni, a na dodatek przyszło mu działać podczas najcięższej próby - w okresie trwającej ponad 5 lat okupacji hitlerowskiej.

Ks. Stefan Niedźwiedzki (1925-1933) kierował parafią przez 8 lat, W czasie gdy rozpoczęto i przeprowadzono najpoważniejsze prace związane z budową kościoła, a Raków został przyłączony do Częstochowy.

Ks. Lucjan Nawrocki (1910-1925) rozpoczął swą kapłańska posługę W podczęstochowskim jeszcze Rakowie w roku 1907, na zachodnich krańcach zaboru rosyjskiego, a kończył już w niepodległej Polsce - w roku 1925.

• Przesłanie abp Depo ws. aktów profanacji kościołów
    Starajmy się być razem na modlitwie i upraszać dary Ducha Świętego dla dobrego rozeznawania naszych dróg i naszej odpowiedzialności za życie - powiedział metropolita częstochowski abp Wacław Depo w obliczu profanacji kościołów przez zwolenników aborcji, po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z 22 X 2020 r.
  • Apel o szacunek dla świątyń i siebie nawzajem
    O szacunek dla siebie nawzajem i szacunek dla świętych miejsc zaapelował w poniedziałek prymas Polski abp Wojciech Polak. Jego apel ma związek z trwającymi od ubiegłego tygodnia w całym kraju protestami po wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
  • Polityka jest nie tylko sztuką, ale także dziełem miłosierdzia
    Polityka jest nie tylko sztuką, ale dla chrześcijan również dziełem miłosierdzia, uszlachetnia i często prowadzi do ofiary z własnego życia – powiedział Franciszek do premiera Hiszpanii Pedro Sáncheza Péreza-Castejóna, którego przyjął w Watykanie 24 października. Przypomniał, że posłannictwem polityka jest „działanie na rzecz postępu kraju, umacniania jedności narodu i wzrastania ojczyzny“. Rozmawiano też o pilnych potrzebach sanitarnych w związku z obecną pandemią koronawirusa, o integracji europejskiej i migracji.