Proboszcz:

Ks. dr Jacek KAPUŚCIŃSKI  - dyrektor Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej,

Ks. Kanonik Bogdan ŻUREK - rezydent

Dotychczasowi proboszczowie:

Ks. Bronisław Preder (1996-2014) - nadał nowy kształt otoczeniu kościoła i doprowadził do podniesienia rangi rakowskiej świątyni do rangi sanktuarium.

Ks. Zenon Raczyński (1983-1996) inicjator odprawiania mszy za Ojczyznę, które gromadziły nie tylko mieszkańców Rakowa, kapelan częstochowskiej "Solidarności", początkowo szykanowany i nie uznawany przez władze, został patronem jednej z ulic na rakowskim osiedlu.

Ks. Franciszek Rąpała (1949-1983) został proboszczem w apogeum stalinizmu, ale parafią kierował, aż przez 34 lata i nadał ostateczny wygląd wnętrzu kościoła.

Ks. Władysław Pająk (1945-1949) kierował parafią W niełatwych, pierwszych latach po II wojnie światowej, gdy nie było jeszcze wiadomo jak ułożą się stosunki pomiędzy Kościołem katolickim a nową władzą, opierającą się na filozofii materialistycznej i negującą rolę religii.

Ks. Klemens Gawlikowski (1933-1945) kontynuował dzieło swego poprzednika, jeśli chodzi o budowę świątyni, a na dodatek przyszło mu działać podczas najcięższej próby - w okresie trwającej ponad 5 lat okupacji hitlerowskiej.

Ks. Stefan Niedźwiedzki (1925-1933) kierował parafią przez 8 lat, W czasie gdy rozpoczęto i przeprowadzono najpoważniejsze prace związane z budową kościoła, a Raków został przyłączony do Częstochowy.

Ks. Lucjan Nawrocki (1910-1925) rozpoczął swą kapłańska posługę W podczęstochowskim jeszcze Rakowie w roku 1907, na zachodnich krańcach zaboru rosyjskiego, a kończył już w niepodległej Polsce - w roku 1925.

• Maryja Matką Kościoła
    Na całym świecie w obrządku łacińskim obchodzone będzie wspomnienie Maryi Matki Kościoła – postanowił Papież Franciszek. W Watykanie opublikowano dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 11 lutego bieżącego roku. Informuje on, że decyzją Ojca Świętego wspomnienie to będzie obchodzone w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego
  • Święcenia biskupie ks. Grzegorza Suchodolskiego
    Święcenia biskupie ks. Grzegorza Suchodolskiego, nowego biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej, odbyły się w poniedziałek 1 czerwca w katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach.
  • Uczestnicy protestów zdewastowali nowojorską katedrę św. Patryka
    Uczestnicy protestów, które wybuchły w USA po śmierci Afroamerykanina George’a Floyda, zbezcześcili katedrą św. Patryka na nowojorskim Manhattanie. Na ścianach i schodach tej jednej z najbardziej znanych świątyń amerykańskich wypisali sprayem wulgarne oraz wzywające do walki z rasizmem napisy.