Proboszcz:

Ks. dr Jacek KAPUŚCIŃSKI  - dyrektor Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej,

Ks. Kanonik Bogdan ŻUREK - rezydent

Dotychczasowi proboszczowie:

Ks. Bronisław Preder (1996-2014) - nadał nowy kształt otoczeniu kościoła i doprowadził do podniesienia rangi rakowskiej świątyni do rangi sanktuarium.

Ks. Zenon Raczyński (1983-1996) inicjator odprawiania mszy za Ojczyznę, które gromadziły nie tylko mieszkańców Rakowa, kapelan częstochowskiej "Solidarności", początkowo szykanowany i nie uznawany przez władze, został patronem jednej z ulic na rakowskim osiedlu.

Ks. Franciszek Rąpała (1949-1983) został proboszczem w apogeum stalinizmu, ale parafią kierował, aż przez 34 lata i nadał ostateczny wygląd wnętrzu kościoła.

Ks. Władysław Pająk (1945-1949) kierował parafią W niełatwych, pierwszych latach po II wojnie światowej, gdy nie było jeszcze wiadomo jak ułożą się stosunki pomiędzy Kościołem katolickim a nową władzą, opierającą się na filozofii materialistycznej i negującą rolę religii.

Ks. Klemens Gawlikowski (1933-1945) kontynuował dzieło swego poprzednika, jeśli chodzi o budowę świątyni, a na dodatek przyszło mu działać podczas najcięższej próby - w okresie trwającej ponad 5 lat okupacji hitlerowskiej.

Ks. Stefan Niedźwiedzki (1925-1933) kierował parafią przez 8 lat, W czasie gdy rozpoczęto i przeprowadzono najpoważniejsze prace związane z budową kościoła, a Raków został przyłączony do Częstochowy.

Ks. Lucjan Nawrocki (1910-1925) rozpoczął swą kapłańska posługę W podczęstochowskim jeszcze Rakowie w roku 1907, na zachodnich krańcach zaboru rosyjskiego, a kończył już w niepodległej Polsce - w roku 1925.

• W Afryce jedność wydaje się niemożliwa
    W Etiopii obradują biskupi wschodniej Afryki. Jednym z kluczowym problemów tego kontynentu jest budowanie harmonijnego współistnienia pomimo wielkich różnic kulturowych i etnicznych.
  • Bielsko-Biała: „Tornister pełen uśmiechów” także dla polonijnych dzieci ze Wschodu
    Caritas diecezji bielsko-żywieckiej raz 10. rozpoczęła ogólnopolską akcję „Tornister pełen uśmiechu” na nowy rok szkolny 2018/2019. Przedsięwzięcie ma na celu przygotowanie wyprawki szkolnej dziecku z rodziny wielodzietnej lub o niższym statusie materialnym. Część plecaków z wyposażeniem Caritas zamierza przekazać polonijnym dzieciom z Ukrainy, które będą gościć w sierpniu na koloniach w Bielsku-Białej.
  • Kościół katolicki w Niemczech: więcej wystąpień, ale też więcej nowych członków
    Po raz pierwszy od 2014 roku liczba wystąpień z Kościoła katolickiego w Niemczech znowu nieco się zwiększyła. W 2017 wystąpiło z niego 167.504 katolików, o 5 411 więcej niż w 2016, poinformowała 20 lipca w Bonn Konferencja Biskupów Niemieckich. Według episkopatu, choć liczba wystąpień nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, to jednak jest znacznie niższa od dotychczasowego „negatywnego rekordu” z 2014, kiedy to z Kościoła wystąpiło 217 716 katolików. Należy zaznaczyć, że w Niemczech odejście z Kościoła nie jest równoznaczne z apostazją, czyli „wyrzeczeniem się wiary”, lecz oznacza zaniechanie płacenia obowiązkowego podatku kościelnego.