PARAFIA KATOLICKA ŚW. JÓZEFA RZEMIEŚLNIKA
            SANKTUARIUM ŚW. JÓZEFA OBLUBIEŃCA NMP
                                     W CZĘSTOCHOWIE

 

PIĄTA NIEDZIELA WIELKANOCY

2 maja 2021 r.

 1. Kościół jest wspólnotą zakorzenioną w Chrystusie, który jest krzewem winnym, a my jesteśmy latoroślami. Warto uświadamiać sobie tę ewangeliczną prawdę i świadczyć o niej swoim życiem. A każde uczestnictwo w Eucharystii jest nieustannym wzrastaniem w miłości.
 1. Dzisiaj przypada doroczny Dzień Polonii oraz Dzień Flagi Narodowej.
 1. Rozpoczęliśmy maj, miesiąc poświęcony szczególnej czci Matki Bożej. Każdego dnia o godz.: 17:30zapraszamy na nabożeństwo majowe.

 4. Jutro, 3 maja, uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej patronki naszego narodu. Przez lata ta uroczystość jednoczyła nas wokół sanktuarium jasnogórskiego, o którym św. Jan Paweł II, powiedział że tam bije serce naszego narodu. Maryja króluje nam od wieków i nigdy nie zawiodła pokładanej w Niej nadziei, czego świadectwem są wota wdzięczności. Tego dnia Msze w kościele wg porządku niedzielnego tj. o godz. 7:30, 9:00, 10:00, 11:00, 12.00 i 18.00. Podczas liturgii ponowimy Akt oddania Polski pod opiekę Matki Bożej.

 1. Rozpoczyna się czas tegorocznych egzaminów dojrzałości. Wszystkich maturzystów, ich rodziców i nauczycieli zachęcamy do modlitwy o dary Ducha Świętego.
 1. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca. Na Mszy Świętej pomodlimy się o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Po wieczornej Mszy św. Godzina Święta
 1. W czwartek o godz. 16:00 próba przed Pierwszą Komunią św.
 1. W pierwszy piątek miesiąca spowiedzi i Komunii Świętej wynagradzającej Najświętszemu Sercu Jezusa.
 • Msze św.: 7.00 – dorośli;     16.30 – dzieci;       18.00 – młodzież i dorośli
 • Spowiedź św.:                                                                                                            Szkoła Podstawowa               Młodzież                     Dorośli                                 16.00 - kl. IV i V                   17.30 – kl. VIII           6.30 – 7.30 i 16.00 - 18.30              

       16.15 - kl. VI, VII,                             i młodzież  

UWAGA: Kandydaci do bierzmowania przystępują do spowiedzi, i uczestniczą we Mszy św. o godz. 16.30 lub 18.00, a następnie mają spotkanie związane z przygotowaniem do bierzmowania.

 1. Objazd chorych i osób starszych ze Spowiedzią i Komunią Św. w piątek od godz. 8:30. Zadbajmy, aby chorzy nie odchodzili do wieczności bez sakramentów świętych. One są nam dane jako pomoc w drodze do wieczności, szczególnie sakrament namaszczenia chorych. On też może ulżyć w cierpieniu. Zapisy w zakrystii lub kancelarii parafialnej.
 1. 10. Msza św. za Ojczyznę w przyszłą niedzielę o godz. 12.00.
 1. Nowy termin Misji Parafialnych to od 29 maja do 6 czerwca 2021 r.
 1. „Mając za zadanie rozeznawać ten zmysł ludu Bożego papież Franciszek postanowił polecić, aby do formularza Litanii Loretańskiej włączyć wezwania „Matko Miłosierdzia”, „Matko Nadziei” i „Pociecho Migrantów”.Kongregacja podaje, że pierwsze wezwanie ma być umieszczone po „Matko Kościoła”, drugie po „Matko Łaski Bożej”, zaś trzecie po „Ucieczko grzeszników”.
 1. W tym tygodniu patronują nam:

– w poniedziałek 3 maja – N. M. P., Królowa Polski, główna patronka Polski;

– we wtorek 4 maja–św. Florian, męczennik, patron strażaków–odpust w sąsiedniej Parafii;

– w czwartek 6 maja – święci apostołowie Filip;

– w sobotę 8 maja – św. Stanisław - biskup i męczennik, główny patron Polski – odpust w

   Parafii na Błesznie.

 1. W ramach Roku św. Józefa w tym tygodniu:
 • w środę o godz. 9.00 i 18.00 Msza św. z nauką dla Mężczyzn i Bractwa św. Józefa;
 • przed Mszami o godz. 8.30 i 17.30 Dróżki św. Józefa;
 • natomiast w sobotę o godz. 12.00 zapraszam na Mszę św. w intencjach polecanych za żywych (intencje podać w zakrystii) przez wstawiennictwo św. Józefa z modlitwą wstawienniczą.
 1. Obecnie w prezbiterium są instalowane dwa okrągłe okna oraz czyszczenie i malowanie ścian, które zostały zalane na wskutek przecieku na dachu. Dach w tym miejscu już wcześniej został zabezpieczony podobnie jak w innych miejscach .
 1. W przyszłą niedzielę spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich początek o 15.00.
 2. Koncert Uwielbienia z okazji Roku św. Józefa w naszym Sanktuarium św. Józefa 16 maja o godz. 19:00. Diakonia muzyczna „Oblubienica Ducha Świetego” prowadzona przez naszą parafiankę p. Elżbietę Jarząbek. Zaangażowani w koncert są także księża: ks. Piotr i ks. Jacek. Eucharystia o godz. 18:00. będzie przewodniczył ks. bp Andrzej Przybylski także będzie na koncercie. Transmisja on-line przez Facebook: Studio Częstochowa oraz na stronie naszej parafii w zakładce Multimedia/Kamera. Szczegóły na plakacie w gablocie.
 1. Warsztaty- owady nasi mali , wielcy przyjacieleodbędą się dnia 16 maja 2021 niedziela w godzinach: 15:00 -17:00  dla dzieci od 6 roku życia.

Obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 690260434. Również można zapisać się u proboszcza.

W sanktuarium świętego Józefa w Częstochowie w ogrodzie parafialnym ,zbudujemy domki dla owadów, stworzymy ogród na parapecie, poznamy zwyczaje pszczół , wspólnie spędzimy czas z  Fundacja Kolorowa kolorowo i bombowo animacje, eventy, warsztaty. Wszystko będzie się odbywać w pełnym reżimie sanitarnym. 

19. Na potrzeby Parafii i Sanktuarium wpłynęło 2350 zł ( w tym 1000 zł – Akcja Katolicka i Żywy Różaniec, 100 zł na kwiaty- Żywy Różaniec), a na okna 200 zł. Bóg zapłać!

20.Do wieczności odeszli śp.: Stanisław Dębski i Danuta Fryben. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!

21. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli. Wszystkich polecamy opiece Matki Bożej i św. Józefa.

 

CZWARTA NIEDZIELA WIELKANOCY

25.04.2021 r.

 1. Przeżywamy dziś Niedzielę Dobrego Pasterza, która rozpoczyna kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele. Nasz Pan, Jezus Chrystus, nazywa siebie dobrym pasterzem, który zna swoje owce po imieniu i oddaje za nie życie. Potrzebujemy wciąż nowych ludzi, którzy tak jak Chrystus podejmą w Kościele służbę głoszenia słowa i sprawowania sakramentów. Przed błogosławieństwem i w ciągu całego tygodnia zapraszamy do wspólnej modlitwy w tej intencji.

W naszej wspólnocie w tygodniu modlitw o nowe powołania kapłańskie i zakonne podejmujemy następujące inicjatywy:

 • w dzisiejszą Niedzielę Dobrego Pasterza o godz. 17.15 przy wystawionym Najświętszym Sakramencie będziemy modlić się o powołania kapłańskie i zakonne;
 • w czwartek na Mszy św. o godz. 18.00 modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne, także z naszej parafii. Na tę Mszę św. zapraszamy młodzież i Służbę Liturgiczną Ołtarza;
 • w piątek o 17.30 Droga krzyżowa o powołania kapłańskie i zakonne;
 • codziennie modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne w czasie Koronki do Miłosierdzia Bożego (15.00); i na nabożeństwach o godz. 17:30 oraz w czasie każdej Mszy św.

Prosimy módlcie się także w swoich rodzinach o dobre i święte powołania kapłańskie i zakonne. Módlcie się również o świętość dla kapłanów naszej parafii.

 1. W ramach Roku św. Józefa w tym tygodniu:
 • w środę o g. 9.00 i 18.00 Msza św. z nauką dla Seniorów i Klubu Seniora;
 • przed Mszami o godz. 8.30 i 17.30 Dróżki św. Józefa;
 • natomiast w sobotę o godz. 12.00 zapraszam na Mszę św. w intencjach polecanych za żywych (intencje podać w zakrystii) przez wstawiennictwo św. Józefa z modlitwą wstawienniczą i włożeniem rąk.
 1. W czwartek z inicjatywy Episkopatu Polski naszą modlitwą ogarniemy również wszystkie ofiary nazistowskiego i stalinowskiego terroru, zwłaszcza osoby duchowne i konsekrowane. Tego dnia będziemy obchodzić Dzień Męczeństwa

Duchowieństwa Polskiego, upamiętniający rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau w 1945 roku.

 1. Zmiana tajemnic Różańca św. w piątek po Mszy św. wieczornej. Przed Mszą św. Różaniec św. Msza św. jest sprawowana w intencji członków Żywego Różańca zarówno żyjących, jak i zmarłych.
 1. Najbliższa sobota jest pierwszą w maju. Nabożeństwo pierwszosobotnie:

   - 17.15 – rozważanie pierwszosobotnie;

   - 17.30 – różaniec i litania loretańska.

Maj to miesiąc poświęcony szczególnej czci Matki Bożej. Każdego dnia o 17:30 zapraszamy na nabożeństwa majowe. Zadbajmy też o wizerunki Maryi w naszych domach i w kapliczkach. Rodzinnie gromadźmy się przy nich na śpiewanie Litanii loretańskiej, pieśni maryjnych, na różaniec czy wieczorny Apel Jasnogórski.

 1. Odpust parafialny ku czci św. Józefa Rzemieślnika w sobotę, 1 maja 2021 r.                 Msze św.: 7.30, 9.00, 10.00, 11.00 12.00 – Suma odpustowa i 18.00. Nie będzie Mszy św. o godz. 13.00.

Wspominając św. Józefa Rzemieślnika będziemy prosić go o wrażliwość sumień i ład moralny w życiu społecznym.

 1. W liturgii tygodnia wspominamy

    - w środę - św. Ludwika Marii de Montfor prezbitera;

   - w czwartek - święto św. Katarzyny ze Sieny, dziewicy i doktora Kościoła,

   patronki Europy.

 1. W przyszłą niedzielę przypada również doroczny Dzień Polonii oraz Dzień Flagi Narodowej. Modlitwą ogarniemy rodaków żyjących poza granicami naszej Ojczyzny. Nie zapomnijmy też o wywieszeniu flag, by w ten sposób zademonstrować nasze przywiązanie do barw narodowych.
 2. W minionym tygodniu na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło 1650 zł, a na okna 100 zł. Bóg zapłać.
 3. Do wieczności odszedł śp. Tadeusz Pałęga. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…
 4. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli. Wszystkich polecamy opiece Matki Bożej i św. Józefa.

 

TRZECIA NIEDZIELA WIELKANOCNA

18 kwietnia 2021 r.

 1. W Trzecią Niedzielę Wielkanocną inaugurujemy XIII Ogólnopolski Tydzień Biblijny,  którego motywem przewodnim są słowa: Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie (J 6,35) Celem tego wydarzenia jest ponowne odkrywanie i pogłębianie znaczenia Słowa Bożego w życiu Kościoła i w osobistym życiu wiernych.
  Tegoroczne obchody rozpoczyna Piąty Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego.
  Przedmiotem lektury jest  Ewangelia według św. Marka.

  Na wszystkich Mszach św. odbywa się uroczysta intronizacja Pisma Świętego. 
  W naszej parafii w Tygodniu Biblijnym podejmujemy następujące inicjatywy:
  • w poniedziałek, środę i sobotę spojrzenie na rodzinę w ramach "Roku św. Józefa"
  • w piątek po Koronce do Miłosierdzia Bożego zapraszamy do wspólnego czytania Pisma Świętego na głos. Osoby chętne mogą zgłaszać się w zakrystii. Przez kwadrans będą czytały fragmenty Słowa Bożego i tak do godz.: 17:15 Po czytaniu odbędzie się nabożeństwo światła. Serdecznie zapraszamy do udziału!
  • Po Mszy św. zapraszamy do zabrania z koszyczka karteczki z siglami z Pisma Św. Po powrocie do Waszych domó, otwórzcie rodzinne Pismo Święte i każdy w największym skupieniu i powadze niech odczyta otrzymany dzisiaj tekst. Niech on Wam posłuży do medytacji w codziennej modlitwie i będzie światłem i mocą na drodze naszego osobistego życia.
 2. W liturgii Kościoła w tym tygodniu: w piątek - Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, w sobotę - św. Jerzego, męczennika
 3. W ramach Roku św. Józefa w tym tygodniu:
  • w poniedziałek, 19 kwietnia Msze św. o godz.: 9:00 i 18:00 z nauką dla małżeństw i rodzin, poprzedzone różańcem św. Józefa i Litanią do Przeczystego Serca św. Józefa
  • w środę, 21 kwietnia o godz.: 9:00 Msza św. z nauką dla dotkniętych chorobą a o godz.: 18:00 Msza św. z nauką dla młodzieży;
  • przed Mszami o godz.: 8:30 i 17:30 Dróżki św. Józefa
  • w sobotę o godz.: 12:00 zapraszamy na Mszę św. w intencjach polecanych za żywych (intencje podać w zakrystii) przez wstawiennictwo św. Józefa z modlitwą wstawienniczą.
 4. Sprawy gospodarcze:
  • Na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło: 1710zł. Bóg zapłać.
  • Na okna: 100zł Bóg zapłać
 5. Do wieczności odeszli: śp. Henryk Pietruszyński, Elżbieta Durma, Waldemar Sadowski, Jerzy Szlęzak. Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie...
 1. Dziś jest Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego:
  • Msze św. jak w niedzielę: 7.30, 9.00, 10.00, 11.00, 12.00; 13.00 i 18.00;
  • 7.10 – Godzinki o .św. Józefie;
  • 15:00 Nowenna przed Świętem Miłosierdzia Bożego
  • 17:30 NIeszpory na zakończenie Triduum Paschalnego
 2. Drugi dzień Świąt Wielkanocnych
  • Msze św. jak w niedzielę: 7.30, 9.00, 10.00, 11.00, 12.00; 13.00 i 18.00;
  • 7.10 – Godzinki o św. Józefie;
  • 15.00 – Nowenna przed Świętem Miłosierdzia Bożego;
  • 17.30 – Różaniec;
  • Taca na KUL i Uniwersytet św. Jana Pawła II. Rektorzy tych uczelni przesyłają serdeczne życzenia dla wszystkich Parafian i podziękowania.
 3. Msze Święte na zewnątrz kościoła 
  Wierni, którzy nie będą mogli wejść do kościoła na Msze święte ze względu na ograniczenia epidemiczne, będą mogli uczestniczyć w tym samym czasie we Mszy św., która będzie odprawiana na zewnątrz kościoła. Ołtarz jest znajduje się na balkonie plebanii. Stajemy przy ustawionych krzesłach lub ławkach.
 4. Oktawa Wielkanocna.
  Osiem początkowych dni okresu Wielkanocnego stanowi Oktawę Wielkanocną. Obchodzi się je jako uroczystości Pańskie. W piątek w Oktawie można spożywać pokarmy mięsne.
 5. Trwa Nowenna przed Świętem Miłosierdzia Bożego od Wielkiego Piątku do soboty przed Świętem Miłosierdzia o godz. 15.00.
 6. Druga Niedziela Wielkanocna to Niedziela Miłosierdzia Bożego.
  • 7:10 Godzinki
  • 12:00 Suma zostanie zakończona procesją Eucharystyczną wokół kościoła;
  • 15:00 Godzina Miłosierdzia przed Najświętszym Sakramentem;
  • 17:30 Różaniec.
 7. Sprawy materialne: na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło 2720 zł. Bóg zapłać.
 8. W ramach Roku św. Józefa w tym tygodniu:
  • w środę o godz. 9.00 i 18.00 Msza św. z nauką dla Mężczyzn i Bractwa św. Józefa;
  • przed Mszami o godz. 8.30 i 17.30 Dróżki św. Józefa;
  • natomiast w sobotę o godz. 12.00 zapraszam na Mszę św. w intencjach polecanych za żywych (intencje podać w zakrystii) przez wstawiennictwo św. Józefa z modlitwą wstawiennicza.
 9. Miesięczne wspomnienie bł. Angeli Truszkowskiej. 
  W sobotę, 10 kwietnia, po porannej Mszy św. nabożeństwo do bł. Angeli Truszkowskiej założycielki Sióstr Felicjanek
 10. W przyszłą niedzielę (druga w miesiącu) o godz. 12.00 Msza św. za Ojczyznę

 

                     

                                 28 marca 2021 r.

1. Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień:

 •      Poświęcenie palm przed każdą Mszą św.;
 •     15. 00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (codziennie);
 •     17.00 – Różaniec św.;
 •      17.30 – Gorzkie Żal

2.  W Wielką Środę Dróżki św. Józefa o godz. 17.30, które będą nagrywane przezTelewizję Niedziela.Święte Triduum Paschalne

3.   ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE
     Wielki Czwartek, 1 kwietnia 2021 r.
 • 19.00 – Msza św. Wieczerzy Pańskiej;
 • 21.00 – Czuwanie młodzieży;    
 • 22.00 – 24.00 – Czuwanie indywidualne.

 

  1. Na stronie internetowej naszej archidiecezji jest dostępne najnowsze Zarządzenie Ks. Arcybiskupa dotyczące obchodów Wielkiego Tygodnia w czasie stanu epidemii. Zgodnie z zarządzeniem władz państwowych, nadal obowiązuje prawo na podstawie którego w liturgii nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób, wyłączając z tej liczby osoby sprawujące posługę. Ks. Arcybiskup przypomina, że Msze Święte mają być sprawowane, jedynie z uczestnictwem osób związanych z intencją danej Mszy Świętej (maks. 5 osób). Przypomina również o  udzielonej dyspensie wszystkim wiernym archidiecezji częstochowskiej od uczestnictwa w Mszach Świętych niedzielnych i świątecznych. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęca, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Czytamy też tam m.in. że Triduum Paschalne bedzie obchodzone bez "Ciemnicy", Grobów Pańskich, święcenia pokarmów oraz wystawienia Najświętszego Sakramentu w monstrancji, tylko indywidualna, osobista adoracja. Zachęcam wszystkich parafian do zapoznania się z tym rozporządzeniem.

Radio Watykańskie

Wiadomości Niedzieli

niedziela.pl

Wiadomości z portalu niedziela.pl
 • Rozpoczyna się Nowenna do św. Andrzeja Boboli
  Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego
 • Skąd się biorą powołani?
  Gdy mówimy o powołaniach, nie możemy zapominać o rodzinach – to w nich wszystko się zaczyna.
 • Co jeśli nie słyszę Boga?
  Doświadczenie wielu świętych, w tym wielu współczesnych, jak św. Matki Teresy z Kalkuty, jest takie, że nie mieli doświadczenia obecności Boga w modlitwie. Pan Bóg to dopuszcza, bo jest to jak przejście przez pustynię. Jeśli wytrwamy na niej, to niezwykle pogłębimy swoją relację z Bogiem. Jedyne, co można w takim czasie powiedzieć – tłumaczy ks. Józef Naumowicz – to zachęcić do wytrwałości na modlitwie