PARAFIA KATOLICKA ŚW. JÓZEFA RZEMIEŚLNIKA
            SANKTUARIUM ŚW. JÓZEFA OBLUBIEŃCA NMP
                                     W CZĘSTOCHOWIE

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

12 listopada 2017 r.

 1. Dziś jest Trzydziesta Druga Niedziela Zwykła w ciągu roku:
 • 7.10 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP (w niedzielę i święto)
 • 12.00 –Msza św. za Ojczyznę;
 • 1500 – Koronka do Bożego Miłosierdzia (codziennie);
 • 17.30 – Różaniec;                                    
 • 17.30 – Nieszpory.
 1. W dzisiejszą niedzielę obchodzony w Polsce, już po raz dziewiąty, Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku zbiórka pieniędzy przeznaczona jest dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Trwające wojny w Iraku i Syrii oraz tzw. arabska wiosna doprowadziły do załamania struktury społecznej w tym regionie. Ludzie wszystkich wyznań uciekają z Bliskiego Wschodu na skutek przemocy fundamentalistów z tzw. Państwa Islamskiego. Po Mszy św. zbiórka do puszek.
 1. Wczoraj święto swoich imienin obchodził p. Marcin Kupczyk, katecheta. Dziś w Jego intencji zostanie odprawiona Msza św.
 1. Dziś spotkanie dla Rodziców:
 • których dzieci przygotowują się do bierzmowania – po Mszy św. o godz. 9:00;
 • których dzieci uczęszczają do szkoły podstawowej, szczególnie z klas I, II i III po Mszy św. odprawianej o godz. 10.30.
 1. Porady prawne we wtorek, 14 listopada o godz. 16.30. Porad udziela p. mecenas Jerzy Kościelniak.
 1. Nabożeństwa:
 • Msze św. w dni powszednie: 7.00, 17:00, 18.00;
 • Całodzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu w kaplicy  od 6.30 do 18.00;
 • Różaniec święty: po porannej Mszy św. i po Koronce do Miłosierdzia Bożego oraz o 17.30 ( oprócz środy i piątku, a w niedziele o 17.00);
 • Codziennie Koronka do Miłosierdzia Bożego o 15.00;
 • Nowenna do Matki Bożej Nieustającej pomocy we wtorek o 18.00 i następnie Msza św.;
 • Dróżki św. Józefa i nabożeństwo do św. Józefa w środę o godz. 17.30;
 • Droga krzyżowa w piątek o godz. 17.30.
 1. W czwartek, 16 listopada, o godz. 18.00 Msza św. dziękczynna za Dzień Dziecka Utraconego i w intencji osób, które były zaangażowane w organizację i przebieg Dnia Dziecka utraconego
 1. Z kalendarza liturgicznego:
 • Wspomnienie Świętych Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski – poniedziałek, 13 listopada;
 • wspomnienie NMP Miłosierdzia (Ostrobramskiej) –czwartek, 16 listopada;
 • wspomnienie św. Elżbiety Węgierskiej, zakonnicy – piątek, 17 listopada;
 • wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy – sobota,           18 listopada.
 1. Chrzty w naszym kościele odbywają się w każdą czwartą niedzielę miesiąca na Sumie. W Święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy na Mszy św. w pierwszy dzień Świąt o godz. 13.15. Przygotowanie dla rodziców i chrzestnych w sobotę przed czwartą niedzielą o godz. 19.00. Również dla chrzestnych, którzy tę posługę będą pełnić poza parafia.
 1. Sprawy materialne parafii:
 • na potrzeby bieżące parafii i sanktuarium wpłynęło 300 zł
 • na okna do kościoła wpłynęło 500 zł. Bóg zapłać!
 • Tydzień temu taca gospodarcza wyniosła 5116 zł.

          Pozostało do spłacenia 9375 zł – 5116 zł = 4259 zł. Bóg zapłać

 1. Serdecznie dziękuję p. Bogdanowi Mielczarkowi kilkakrotną pracę za prace przy kościele. Również dziękuję p. Leszkowi Jarzębskiemu, p. Janowi Wójcikowi i Michałowi Pawlikowi.
 1. Zbiórka ofiar dla ubogich rodzin i osób samotnych na paczki bożonarodzeniowe: 26 listopada, 3, 10 i 17 grudnia 2017 r. P:rodukty żywnościowe do paczek można składać do kosza przy ołtarzu Matki Bożej Niepokalanej.
 1. W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z ul. Łukasińskiego 15. Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00. Dziękuję tym, którzy poczuli się odpowiedzialni za czystość naszej świątyni.
 2.  Do wieczności odeszli: śp. Marcin Wuczyński i śp. Piotr Hamerla. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

 

 

5 listopada 2017 r.

 1. Dziś jest Trzydziesta Pierwsza Niedziela Zwykła w ciągu roku:
 • 10.20 – Droga Betlejemska a po Mszy św. będzie specjalne błogosławieństwo dla dzieci, matek w stanie błogosławionym i tych, które oczekują poczęcia.
 • 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia (codziennie);
 • 17.00 – Różaniec z wypominkami oktawalnymi.
 1. Przypominam, że kandydaci przygotowujący się do Sakramentu  bierzmowania w niedzielę uczestniczą we Mszy św. o godz. 9.00.
 1. Spotkania grup parafialnych:
 • Akcji Katolickiej w poniedziałek, 6 listopada, po wypominkach;
 • Bractwa św. Józefa w środę, 8 listopada, po Mszy św. o godz. 18.00;
 • Parafialnej Rady Duszpasterskiej w piątek, 10 listopada o godz. 19.00;
 1. We wtorek o godz. 19.00 spotkanie dla Rodziców dzieci komunijnych z przedstawicielami strojów komunijnych.
 1. Miesięczne spotkanie dla kandydaci do bierzmowania z kl. VII w czwartek (drugi czwartek), 9 listopada o godz. 16.00 lub 18.45.
 1. Wypominki oktawalne do 8 listopada o godz. 17.00. Wierni, którzy w oktawie nawiedzą cmentarz i przynajmniej w myśli pomodlą się za zmarłych, mogą zyskać odpust zupełny za dusze w czyśćcu cierpiące.
 1. W piątek, 10 listopada, po porannej Mszy św. nabożeństwo do bł. Angeli Truszkowskiej założycielki Sióstr Felicjanek. Po Mszy św. można uczcić relikwie  bł. Angeli przez ucałowanie.
 1. W piątek, o 17.30  nabożeństwo drogi krzyżowej ( w każdy piątek, gdy nie ma  innych nabożeństw o tej godzinie).
 1. W sobotę, 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości:
 • Msze św. jak w niedzielę; o 12.00 za Ojczyznę;
 • 15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego za Ojczyznę;
 • 17.30 – Różaniec za Ojczyznę.
 1. Spotkanie dla Rodziców, którzy pragną, aby ich synowie i córki przystąpiły do sakramentu bierzmowania odbędzie się w niedzielę, 12 listopada. Zatem zapraszam Rodziców na Mszę św. o godz. 9.00 i po niej na spotkanie w auli Matki Bożej Miłosierdzia ( pod kościołem).
 1. Spotkanie dla Rodziców, których dzieci uczęszczają do szkoły podstawowej,  w niedzielę, 12 listopada. Zatem zapraszam Rodziców na Mszę św. o godz. 10.30 i po niej na spotkanie w auli Matki Bożej Miłosierdzia. Do spotkania   są szczególnie zobowiązani Rodzice, których przygotowują się  do Pierwszej Komunii św.
 1. Przygotowanie do zawarcia sakramentu małżeństwa.

      Po zawarciu zaręczyn przygotowanie powinno mieć następujący przebieg:

      – zgłosić datę ślubu w parafii, w której zostanie zawarty związek małżeński i ustalić datę spisania(3 miesiące przed ślubem) protokołu przedmałżeńskiego

      – zgłosić się na KURS PRZEDMAŁŻEŃSKI, przynajmniej pół roku przed planowanym zawarciem sakramentu małżeństwa do Archidiecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin NAZARET w Częstochowie przy               parafii archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie, ul Krakowska 15/17. Zapisy pod nr 500 843 001;

      – narzeczonych obowiązują trzy konsultacje z doradcą Życia Rodzinnego w  Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin. Zapisy pod nr 500 845 002

      – spisanie protokołu przedślubnego w kancelarii parafialnej w miejscu zamieszkania narzeczonej lub narzeczonego lub za pozwoleniem proboszcza w parafii ślubu – (3 miesiące przed ślubem a nawet i wcześniej);

      Szczegółowe informacje na stronie internetowej parafii: www.sanktuariumjozefa.pl.

 1. Duszpasterstwo związków niesakramentalnych informuje, że w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 15.00, w kaplicy Archidiecezjalnego Domu przy ul. Ogrodowej nr 24/44 (Radio „Fiat”), odbywa się spotkanie dla par żyjących w związkach niesakramentalnych. Dodatkowe informacje można uzyskać u ks. Wojciecha GAURY, który jest odpowiedzialny za tę formę duszpasterstwa w naszej Archidiecezji (tel. 600- 941-805).

       Dziękujemy Bogu za owoce tych spotkań. Niektórym pomagają spokojnie  i w dialogu z Bogiem przeżywać okres przygotowania do uzyskania orze- czenia o nieważności zawarcia sakramentu małżeństwa’

 1. W siedzibie NAZARETU przy ul. Krakowskiej 15/17, we wtorki od 18:15 do 21:00, odbywają się wieczory modlitewne, które składają się z Mszy św., adoracji Najświętszego Sakramentu i modlitwy wstawienniczej. W tym czasie przybywający mogą odbyć spowiedź św., rozmowę z księdzem lub doradcą życia rodzinnego.

       Również w każdy wtorek od 19:00 do 20:30 odbywają się otwarte dla wszystkich chętnych spotkania Dorosłych Dzieci Alkoholików i Dorosłych Dzieci Dysfunkcyjnych. Korzysta z nich coraz większa grupa chętnych,           którzy doświadczają zdrowienia. Dzięki temu ich więzy rodzinne są również coraz dojrzalsze i trwałe.

 1.  Zachęcam słuchania w Radiu Maryja w każdy wtorek o godz. 21.30 audycji dla Małżonków i Rodziców. W najbliższy wtorek (7 listopada): Jak żyć z osobą uzależnioną. Gościem audycji będzie ks. dr hab. Romuald Jaworski – psycholog.
 1. Polecam młodzieży katolickie audycje:
 • w Radiu Maryja „Czas Wzrastania”– w każdy piątek o godz. 21.30;
 • w Telewizji Trwam „Westerplatte Młodych” -  w każdą sobotę w  o godz. 8.15.  Magazyn młodzieżowy, w którym młodzież dyskutuje o tym, czym żyje współczesna młodzież.
 1. Sprawy materialne parafii:
 • na potrzeby bieżące parafii i sanktuarium wpłynęło 200 zł  
 • na okna do kościoła wpłynęło 500  zł. Bóg zapłać!
 • dzisiaj (w pierwszą niedzielę miesiąca) taca gospodarcza. We październiku taca wyniosła 4268 zł. Pozostało do spłacenia 9375 zł.
 1. Pielgrzymka autokarowa do Niepokalanowa i grobu bł. Jerzego Popiełuszki  na  Żoliborzu. 11 listopada (sobota). Wyjazd o godz. 5.00. Powrót ok. 21.00.
 1. W przyszłą niedzielę (drugą każdego miesiąca), 12 listopada o godz. 12.00 Msza św. za Ojczyznę.

Kościół nakazuje modlitwę za Ojczyznę i rządzących. Chrystus nie głosił religii prywatnej. Jego ewangeliczne orędzie dotyczy nie tylko pojedynczych osób, ale i całych społeczeństw oraz państw. Kościół nie jest obojętny na sprawy świata, zatem katolik też nie może być obojętny na świat mu najbliższy – własną Ojczyznę. Bóg przemawia do człowieka przez różne sprawy i instytucje jego życia, również przez państwo. Chrześcijanin nie jest od niego uwolniony, jak każdy człowiek potrzebuje nieustannego związku z państwem. Żyje w nim, rozwija się, wchodzi w tysiące interakcji z jego instytucjami i przedstawicielami. Państwo stawia przed nim wyzwania i wzbudza najróżniejsze, często ambiwalentne, uczucia, a skoro tak, to nie może on pozostawać wobec niego obojętnym i dlatego się za nie modli. To naturalne, że gdy instytucja, do której należę, albo z którą mam kontakt, przeżywa kryzys, to ten kryzys dotyka mnie. Modlitwa wychodzi zawsze wobec potrzeb świata. Modlić się za kogoś to znaczy sprzyjać mu, życzyć mu dobrze, cieszyć się z jego sukcesów i smucić z porażek. Modlitwa jest relacją nie tylko z Bogiem, lecz z tym wszystkim, co człowiek otacza prośbą. Tak działa tajemnica modlitwy: „w co wierzę, tak się modlę, jak się modlę, tak żyję”. To modlitwa rozpala w sercu ogień do ofiarnej służby i wysiłku na rzecz swego kraju.

 1. W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z ul. Limanowskiego 90,96 i 98. Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00. Dziękuję tym, którzy poczuli się odpowiedzialni za czystość naszej świątyni.
 1. W minionym tygodniu do wieczności odszedł śp. Jan Ślęzak. Wieczny od-poczynek racz mu dać Panie.

 

 

29 października 2017 r.

 1. Dziś jest Trzydziesta  Niedziela Zwykła w ciągu roku.

    Występ Tercetu Bandurystek Oriana z Tarnopola. Ofiary składane po Mszy św. są przeznaczone  na budowę cerkwi greko-katolickiej pw. św. Jana Ewangelisty w Tarnopolu..

 1. W czasie Oktawy , w dni powszednie, Msze św.: 7.00, 16.30 i 18.00.
 1. Wypominki oktawalne i roczne:
 • 17.00 - oktawalne od 1 do 8 listopada połączone z różańcem i następnie Msza św. za zmarłych wspominanych w wypominkach oktawalnych;
 • roczne są czytane w każdą niedzielę przed Sumą. Od osoby tak jak intencja mszalna. Na wypominki przyjmujemy w zakrystii i kancelarii.     
 1. Odpust   za   zmarłych:
 • Wierni, którzy nawiedzą kościół dnia 1 listopada do południa i przez cały następny dzień, mogą dostąpić odpustu zupełnego – jeden raz.
 • Warunki uzyskania odpustu: Sakrament pokuty i Komunia Święta, odmówienie modlitwy „Ojcze   nasz” i  „Wierzę” oraz  modlitwa w int. Ojca Świętego, przynajmniej w myśli pomodlą się za zmarłych, mogą uzyskać odpust zupełn.
 • Wierni, którzy w dniach od 1 do 8 listopada pobożnie nawiedzą cmentarz  i przynajmniej w myśli pomodlą się za zmarłych, mogą zyskać odpust zupełny za dusze w czyśćcu cierpiące.
 1. Miesięczne spotkanie Żywego Różańca we wtorek, 31 października:
 • 17.45 – zmiana Tajemnic różańcowych i słowo moderatora;
 • 17.30 – Różaniec i Msza św. w intencji Żywego Różańca.
 1. 31 października we wtorek o godz.16.30 ostatnie spotkanie na modlitwie różańcowej. Zapraszamy wszystkie dzieci w strojach świętych – aniołowie, postacie biblijne, święcie patronowie (wystarczą emblematy: skrzydła, aureolki). Każdy święty otrzyma upominek

 

 1. Uroczystość Wszystkich Świętych – środa, 1 listopada: Msze św. jak                

     w niedzielę: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00.

 • 7.15 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu. NMP;
 • 17.00 – Nabożeństwo różańcowe połączone z wypominkami oktawalnymi i Msza św.
 1. Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych w czwartek, 2 listopada:
 • Msze św.: 7.00, 9.00, 16.30 i 18.00;
 • 8.30 – procesja z wypominkami jednorazowymi z pięcioma stacjami;
 • 19.00 – Zaduszki Artystyczne rozpoczną się Mszą św., którą będzie celebrował ks. bp Antoni Długosz. Szczegóły na plakatach.
 1. Pierwszy piątek miesiąca, 3 listopada:
 • Msze św.: 7.00; 16.30 (dzieci);   18.00; 19.00 (młodzież);
 • Spowiedź św.:

             Szkoła Podstawowa        Młodzież                                     Dorośli

             16.00 - kl. IV i V           18.30 –  gimnazjum                     6.30 -   7.30

             16.15 - kl. VI  i VII       18.40 –   szkół średnich              16.00 - 19.30

 • Chorych odwiedzamy z sakramentami w I- szy piątek od godz. 8.30.
 1. Pierwsza sobota miesiąca, 4 listopada:
 • 7.00 – Msza św. o Niepokalanym Sercu Maryi z aktem wynagradzający
 • 17.00 – rozważanie pierwszosobotnie;
 • 17.15 – różaniec z wypominkami oktawalnymi i Msza św. za zmarłych.
 1. Wspomnienie św. Karola Boromeusza, biskupa w sobotę, 4 listopada.
 1. W przyszłą niedzielę:
 • Po Mszach św. wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu zakończona błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem: 7.30, 9.00 i 12.00;
 • 10.20 – Droga Betlejemska.
 1. Parafialna Rada Duszpasterska wyraża swoje podziękowanie Wspólnocie Parafialnej za obdarzenie nas zaufaniem w pełnieniu zaszczytnej funkcji. Pragniemy wywiązać się w pełni z powierzonych zada, które będą umocnieniem i wsparciem ks. proboszcza. Jednocześnie ufamy, że wspólne działania nasze i kapłanów posłużą dobru naszej parafii. Bóg zapłać!

14.. Spotkania do bierzmowania dla dorosłych  w piątek o godz. 19.00. Nie będzie indywidualnego przygotowywania do tego sakramentu.

 1. Pielgrzymka autokarowa do Niepokalanowa i grobu bł. Jerzego Popiełuszki  na  Żoliborzu. 11 listopada (sobota). Wyjazd o godz. 5.00. Powrót ok. 21.00. Zapisy w zakrystii.
 1. Sprawy materialne parafii:
 • na potrzeby bieżące parafii i sanktuarium wpłynęło 1558 zł (w tym: 1172 zł – ofiary  za świeczki; 196 zł – na biednych i 290 zł z puszki na Sanktuarium)
 • na okna do kościoła wpłynęło 200 zł;
 • w przyszłą niedzielę taca gospodarcza.
 1. 17. W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z ul. Limanowskiego 84. Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00. Dziękuję tym, którzy poczuli się odpowiedzialni za czystość naszej świątyni.          
 1. W minionym tygodniu do wieczności odeszli śp.: Krystyna Panazewicz i Maciej Krukowski. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.
 1. Wszystkim życzymy bezpiecznego przemieszczania się odwiedzając groby.

 

 

22 października 2017 r.

 1. Dziś jest Dwudziesta dziewiąta Zwykła w ciągu roku:
 • 7.15 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP (w każdą niedzielę i święto);
 • 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia (codziennie);
 • 17.30 – Nabożeństwo październikowe różańcowa(codziennie).
 1. Tydzień Misyjny: 22 – 28 października 2017.

    22 października 2017 r. Kościół na wszystkich kontynentach – zarówno w krajach bogatych, jak i biednych – obchodzi Światowy Dzień Misyjny. W Polsce znany jest on jako Niedziela Misyjna. W tym roku towarzyszy jej hasło „Idźcie i głoście”.

    Tego dnia we wszystkich kościołach i kaplicach świata katolicy swoimi modlitwami i ofiarami materialnymi będą wspomagać młode i biedne Kościoły na terytoriach misyjnych.

     Wszystkie inicjatywy misyjne, podejmowane w tym dniu, według zamysłu i wskazań Stolicy Apostolskiej powinny mieć charakter powszechny. Ten światowy dzień solidarności w modlitwie i pomocy materialnej jest obchodzony już po raz 91.

    „Papieskie Dzieła Misyjne wspierają wspólnoty, aby wzrastały razem w wierze, budując Kościoły, dzieląc się słowem Bożym, a także zapewniając udzielanie sakramentów” – powiedział o. Vincent Mwakhwawa, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Malawi.

 

     Zbiórka ofiar do puszek na misje.

 1. Październik to miesiąc poświęcony w sposób szczególny modlitwie  różańcowej przed wystawionym Najświętszym  Sakramentem.
 • Dzieci od poniedziałku do piątku o godz.16.30.
 • Dorośli i młodzież codziennie o godz. 17.30.
 1. Krakowskie Centerum Diagnostyki organizuje badania płuc, zakwaszenia oraz gęstości kości pod katem wykrycia ostoporozy. Badanie odbędzie się w Ambulansię Diagnostycznym w poniedziałek, 23 października 2017 r. o godz. 14.30 na parkingu przy kosciele. Szczegóły na plakatach i ulotkach przy wyjściu z kościoła.
 1. Wypominki oktawalne i roczne:
 • 17.00 - Oktawalne od 1 do 8 listopada połączone z różańcem i następnie Msza św. za zmarłych wspominanych w wypominkach oktawalnych;
 • Roczne są czytane w każdą niedzielę przed Sumą. Od osoby tak jak intencja mszalna.

            Na wypominki przyjmujemy w zakrystii i kancelarii.

 

 1. W środę, 25 października na Mszy św. o godz. 18.00. Nowenna do Dzieciątka Jezus (po Komunii św.).
 1. Święto świętych apostołów Szymona i Judy Tadeusza w piątek, 28 października.                          
 2. Sprawy materialne parafii:
 • na potrzeby bieżące parafii i sanktuarium wpłynęło 100 zł. Bóg zapłać!
 1. Zapisy dla dorosłych ( powyżej 17 roku życia) na kandydatów do bierzmowania, którzy zaniedbali z różnych powodów przyjęcie Sakramentu Bierzmowania – od poniedziałku do piątku w kancelarii parafialnej od godz. 16.00 do 17.00. Spotkania przygotowujące w piątek o godz. 19.00. Nie będzie indywidualnego przygotowywania do tego sakramentu.     
 1. Pielgrzymka autokarowa do Niepokalanowa i grobu bł. Jerzego Popiełuszki  na  Żoliborzu. 11 listopada (sobota). Wyjazd o godz. 5.00. Powrót ok. 21.00. Zapisy w zakrystii.

 

 1.  Dzisiaj na Mszy św. o godz. 12.00 zaprzysiężenie nowo wybranych członków Parafialnej Rady Duszpasterskiej.

 

Komisja Skrutacyjna  po przeliczeniu głosów oddanych w wyborach do Parafialnej Rady Duszpasterskiej stwierdza:

                     oddano kart do głosowania:  466,

                     w tym:

                     kart nieważnych: 10,

                     kart z głosami na dwóch kandydatów:  435,

                     kart z głosami na jednego kandydata:  21,

                     co daje łączną liczbę głosów: 891.

(Regulamin wyborów pozwalał na głosowanie na jednego lub dwóch kandydatów.)

 Z pośród 26 kandydatów zgłoszonych zostało wybranych 15 kandydatów do PRD: Cieślewicz Krystyna, Brandys Krystyna, Gawrych Łukasz, Głuchowski Marcin, Grewenda Janina, Jura Zbigniew, Kaczmarczyk Józef, Kania Ludwik, Kot Ewa, Kumik Aleksander, Ratajczyk Dariusz, Reterski Jarosław, Szewczykowski Seweryn, Walczyk Piotr, Zajączkowski Wacław. Ponadto z urzędu weszli do PRD: ks. Piotr Klekociński, ks. Paweł Wróbel, s. Bonawentura, Robert Śmiatacz, Andrzej  Słuszniak, Lech Majchrzyk, Zdzisław Nowak, Marcin Kupczyk i Józef Wojciechowski.

Składam serdeczne podziękowania Parafianom, którzy głosowali.  Dziękuję również wszystkim kandydatom.

 1. W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z ul. Limanowskiego 82. Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00. Dziękuję tym, którzy poczuli się odpowiedzialni za czystość naszej świątyni.
 1. W przyszła niedzielę będziemy gościli Zespól z Ukrainy. Ofiary składane po mszy św. będą przeznaczone na ich parafię.

 

 1. Do wieczności odeszła śp. Irena Stańczak Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie.

 

 

15 października

 1. Dziś jest Dwudziesta Ósma Niedziela Zwykła w ciągu roku.
 1. 2.  Dziś po Mszach św. głosowanie na kandydatów do Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Z pośród 26 zgłoszonych kandydatów wybieramy 15. Zakreślamy na liście krzyżykiem tylko dwóch kandydatów.
 1. Dziś spotkanie dla Rodziców w auli pod kościołem:
 • których synowie i córki przygotowują się  do sakramentu bierzmowania odbędzie się  po Mszy św. odprawianej o godz. 9.00.
 • których dzieci uczęszczają do szkoły podstawowej ( od klasy I do VI) odbędzie się po Mszy św. odprawianej o godz. 10.30. Do spotkania są szczególnie zobowiązani Rodzice, których dzieci przygotowują się do Pierwszej Komunii św. Pragnę przypomnieć, że do Pierwszej Komunii św. przygotowanie rozpoczyna się w klasie pierwszej w ramach katechezy szkolnej.

 

 1. W dzisiejszą niedzielę obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego:
 • 17:30 - Różaniec w intencji rodziców po stracie
 • 18:00 – Eucharystia;
 • 18:45 - Prelekcja: "Prawa przysługujące rodzicom po stracie nie        

                          narodzonego dziecka" -   ks. kan. dr hab. Arkadiusz Olczyk

 1. Jutro przypada 39 rocznica wyboru kard. Karola Wojtyłę na następcę św. Piotra.
 1. Październik to miesiąc poświęcony w sposób szczególny modlitwie  różańcowej przed wystawionym Najświętszym  Sakramentem.
 • Dzieci od poniedziałku do piątku o godz.16.30.
 • Dorośli i młodzież codziennie o godz. 17.30.
 1. Wypominki oktawalne i roczne:
 • 17.00 - Oktawalne od 1 do 8 listopada połączone z różańcem i następnie Msza św. za zmarłych wspominanych w wypominkach oktawalnych;
 • Roczne są czytane w każdą niedzielę przed Sumą. Od osoby tak jak intencja mszalna.

            Na wypominki przyjmujemy w zakrystii i kancelarii.

 1. Spotkanie Akcji Katolickiej w poniedziałek, 16 października, po Mszy św. o godz. 17.00 i nabożeństwie różańcowym.
 1.  Bezpłatne porady prawne we wtorek, 17 października,  o godz. 16.30. Porad udziela p. mecenas Jerzy Kościelniak
 1.  Zapisy dla dorosłych ( powyżej 17 roku życia) na kandydatów do bierzmowania, którzy zaniedbali z różnych powodów przyjęcie Sakramentu Bierzmowania – od poniedziałku do piątku w kancelarii parafialnej od godz. 16.00 do 17.00. Spotkania przygotowujące w piątek o godz. 19.00. Nie będzie indywidualnego przygotowywania do tego sakramentu.

 

 1. Spotkania dla kandydatów do bierzmowania:
 • kl. III gimnazjum i I śred. we wtorek o godz. 18.45;
 • kl. II gimnimnazjum w środę, 18 października, o godz. 18.45;
 • kl. VII (dla tych, którzy się jeszcze nie zgłosili) w czwartek o godz. 18.45.

 

 1. W tym tygodniu w liturgii wspominamy:
 • św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika we wtorek,                                 17 października;
 • Święto św. Łukasza, Ewangelisty i Patrona Pracowników Służby Zdrowia w środę, 18 października:
 • bł. ks. Jerzego Popiełuszki, prezbitera i męczennika w czwartek,                           19 października.
 • św. Jana Kantego, prezbitera  - w piątek, 20 października;
 • wspomnienie bł. Jakuba Strzemię, biskupa w sobotę, 21 października.       

       Solenizantom tego tygodnia życzymy opieki świętych Patronów.

 1. 18 października o godzinie 18:00 w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w

Częstochowie o spotkaniach ks. prał. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego

z Janem Pawłem II opowiadał będzie inż. Ryszard Dyja - najbliższy współpracownik Niezłomnego Kapłana. W czasie spotkania obejrzymy fragmenty filmu "Harcerski Krzyż" w reż. Anny Pietraszek.

Inżynier Ryszard Dyja należy do Rodziny Katyńskiej i Związku Sybiraków w

Katowicach. Jego Tata był jeńcem Kozielska. On sam z Mamą przetrwali

Syberię. Przez wiele lat współpracował blisko z ks. prał. Peszkowskim.

Wieczór zwieńczy spektakl muzyczny "Chrzest 966. Źródło" w reżyserii

Sebastiana Dylnickiego.  Wstęp wolny.

 

 1. Sprawy materialne parafii:
 • na potrzeby bieżące parafii i sanktuarium wpłynęło 100 zł;
 • na okna do kościoła wpłynęło 1000 zł;
 1. Niedziela Misyjna i 91. Tydzień Misyjny 22-26 października 2012 pod hasłem „Idźcie i głoście”. W niedzielę, 22 października zbiórka do puszek na misje.
 1. Pielgrzymka autokarowa do Niepokalanowa i grobu bł. Jerzego Popiełuszki  na  Żoliborzu. 11 listopada (sobota). Wyjazd o godz. 5.00. Powrót ok. 21.00. Zapisy w zakrystii.

 

 1. W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z ul. Lima-nowskiego 80. Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00. Dziękuję tym, którzy poczuli się odpowiedzialni za czystość naszej świątyni.
 1. Komitet Budowy Popiersia Generała Brygady Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” zwraca się z prośbą o finansowe wsparcie tej inicjatywy. Dlatego po Mszy św. dziś zbiórka do puszek na tew cel.
 1. Do wieczności odeszli: śp. Żaneta Rybicka i Zbigniew Orlikowski.  Wieczny odpoczynek racz mu Panie.

1 październik 2017 r.

 

 1. Dziś jest XXVI Niedziela Zwykła w ciągu roku:
 • Niedziela miesięcznej adoracji po Mszach św. o 7.30, 9.00, 12.00 i 18.00;
 • 7.10 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP (w niedziele i święta);
 • 10.20 – Droga Betlejemska;   15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego;
 • 17.30 – Nabożeństwo różańcowe.
 1. Październikowe nabożeństwa różańcowe w tym tygodniu:
 • 16:30 – dla dzieci od poniedziałku do piątku;    
 • 17.30 (do środy) – dla wszystkich;       21.00 (od środy) – dla wszystkich.
 1. Spotkanie Akcji Katolickiej w poniedziałek po Mszy o godz. 17.00.
 1. Modlitwa o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów za wstawiennictwem św. Michała Archanioła przed Najświętszym Sakramentem we wtorek, 3 października  o godz. 17.30.
 1. Spotkanie Bractwa św. Józefa w środę, 4 października, po Mszy św. o 18.00.
 1. Pierwszy czwartek miesiąca, 5 października:
 • Błagamy Boga o świętość kapłanów oraz o dar nowych powołań;
 • Godzina Święta po wieczornej Mszy św.
 1. Pierwszy piątek miesiąca, 6 października:
 • Msze św.: 7.00; 16.30 (dzieci);   18.00 (młodzież)
 • Spowiedź św.:

       Szkoła Podstawowa: 16.00 - kl. IV;     16.15 - kl. V i VI          

       Przygotowujący się do bierzmowania: 17.30 – kl. VII;17.45 – młodzież:                                                                               

       Dorośli:  6.30 -   7.30 i 16.00 - 18.30.

     Zarówno młodzież jak i dzieci zostawiają u księdza spowiadającego książeczki do podpisania i otrzymują je tego dnia po Mszy św.

 • Chorych odwiedzamy z sakramentami w I- szy piątek od godz. 8.30.
 1. W obecnym roku 2017  przypada setna rocznica Objawień Fatimskich. Kościół przygotowywał się do tego wydarzenia przez  trwającą dziewięć lat Nowennę, która rozpoczęła się 13 maja 2009 r., a skończyła się 13 maja 2017. Setna rocznica ostatniego Objawienia  Fatimskiego przypada 13 października bieżącego roku. Przed tą rocznicę odprawimy Nowennę w nasze parafii, która rozpocznie się 4 października(środa) a zakończy się 12 października w przeddzień ostatniego Objawieni Fatimskiego. W dniach Nowenny gromadzimy się codziennie o godzinie 21.00 na placu od strony prezbiterium przed Figurą Matki Bożej Fatimskiej umieszczonej nad bramą wejściową do ogrodu parafialnego.

       Przebieg Nowenny:

           - rozważanie; 

           - część różańca św.

           - procesja ze świecami wokół kościoła.

 1. Pierwsza sobota miesiąca, 7 października:
 • 7.00 – Msze św. o Niepokala. Sercu Maryi z aktem wynagradzającym:
 • 21.00 - Rozważanie pierwszosobotnie w ramach Nowenny fatimskiej.
 1. Ratujmy różańcem Polskę i świat. 7 października na granicach polski w roku 100. Rocznicy Objawień Fatimskich, w święto Matki Bożej różańcowej, w pierwszą sobotę miesiąca odpowiedzmy na wezwanie Matki Bożej, odmawiając wspólnie cztery części różańca, błagając o ochronę, pokój i nawrócenie. Razem módlmy się o ratunek dla naszej Ojczyzny i świata. Dlatego:
 • udamy się autokarem (tylko zapisani) do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej (wyjazd o 6.15), aby stanąć na granicy z różańcem w ręku;
 • Legion Maryi tego dnia organizuje Różańcową Dobę Eucharystyczną w kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu. Rozpocznie się Mszą św. o godz. 7.00, po której będzie odmawiany różaniec  aż do Mszy św. następnego dnia   do godz. 7.30;
 • Przedstawiciele Żywego Różańca udadzą się na Pielgrzymkę Kół Żywego Różańca Archidiecezji Częstochowskiej w Wyższym Seminarium Duchownym. Początek o godz. 9.00.
 1. Z kalendarza liturgicznego:
 • Wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów 2 października (poniedziałek);
 • Wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, zakonnika 4 października (środa);
 • wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej, dziewicy, w czwartek, 5 października;
 1. „Idźmy naprzód z nadzieją!” – pod takim hasłem obchodzić będziemy XVII Dzień Papieski, który odbędzie się 8 października 2017 roku. Szczególnie widocznym znakiem tego święta będzie przykościelna i publiczna zbiórka na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Jednak obchodom tego Dnia towarzyszyć będą również liczne wydarzenia duchowe oraz kulturalne organizowane w całym kraju, a także w środowiskach polonijnych poza jego granicami.    

       W naszym kościele, tego dnia o godz. 20.30 ( przed Nowenną Fatimską) odbędzie się „Duchowe spotkanie ze św. Janem Pawłem II”.

 1. Sprawy materialne parafii;
 • na potrzeby bieżące parafii i sanktuarium wpłynęło 50 zł;
 • na okna do kościoła wpłynęło 50 zł. Bóg zapłać za dary serca;
 • dziś taca gospodarcza.
 1. W odpowiedzi na apel Przewodniczącego Episkopatu Polski, w przyszłą niedzielę,  zostanie przeprowadzona zbiórkia ofiar do puszek przeznaczonych na pomoc poszkodowanym przez trzęsienie ziemi w Meksyku.
 1. Za tydzień, 8 października, o godz. 12.00 Msza św. w intencji ojczyzny.

      „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek” (C. K. Norwid).

      Czy bierzesz udział we Mszach św. za Ojczyznę? Czy się za nią modlisz?

 1. Obchody Dnia Dziecka Utraconego. Serdecznie zapraszamy 15 października 2017 r. rodziny dotknięte  dramatem  straty dziecka /w wyniku choroby, poronienia, przedwczesnego porodu, wypadku, czy aborcji/, ich bliskich, przyjaciół i wszystkich tych, którzy chcieliby podzielić się z nimi swoją modlitwą na Dzień Dziecka Utraconego do Sanktuarium św. Józefa w Częstochowie

      17:30 Różaniec w intencji rodziców po stracie

     18:00 Eucharystia

      18:45 Prelekcja: "Prawa przysługujące rodzicom po stracie nienarodzonego dziecka" -   ks. kan. dr hab. Arkadiusz Olczyk

     Zakończymy  adoracją, podczas  której, każdy rodzic będzie mógł zapalić przy ołtarzu światełko pamięci symbolizujące jego utracone Dziecko.

     Patronat honorowy nad Dniem Dziecka Utraconego objął Ks. Abp dr Wacław Depo. Bo "Nie ma stópki zbyt małej, by nie pozostawiła na tym świecie śladu"  (autor nieznany)

 1. W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z ul. Limanowskiego76. Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00. Dziękuję tym, którzy poczuli się odpowiedzialni za czystość naszej świątyni.

18.Do wieczności odeszła śp. Krystyna Rucińska. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie!

 1. Serdeczne podziękowania tym, którzy podpisali się pod projektem inicjatywy obywatelskiej "Zatrzymaj aborcję".

Dziś i w przyszłą niedzielę będzie można złożyć jeszcze podpisy pod tą inicjatywą.

 

 

 

24 września 2017 r.

 

 1. Dziś jest XXV Niedziela Zwykła w ciągu roku:
 • 7.10 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP (w niedziele i święta);
 • 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (codziennie);
 • 17.00 – Różaniec;
 • 17.30 – Nieszpory.
 1. Nowenna do   Dzieciatka Jezus w poniedziałek, 25 września na wieczornej Mszy św.
 1. Z kalendarza liturgicznego:
 • Wspomnienie  bł. Władysława z Gielniowa, prezbitera w poniedziałek, 25 września;         
 • wspomnienie męczenników Kosmy i Damiana we wtorek, 26 września;
 • wspomnienie św. Wincentego a Paulo, prezbitera w środę, 27 września;
 • wspomnienie św. Wacława, męczennika w czwartek, 28 września - dzień Imienin ks. Arcybiskupa Wacława Depo;
 • święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w piątek, 29 września;
 • wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła w sobotę, 30 września;
 • wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła w niedzielę, 1 października.
 1. 28 września o godz. 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast świata!

       Koronka na ulicach miast świata to coroczne wydarzenie, które w rocznicę beatyfikacji bł. Michała Sopoćki, spowiednika św. Faustyny, skupia tysiące ludzi na całym świecie. Od dziewięciu lat 28 września spotykamy          się o go-dzinie 15.00 na skrzyżowaniach i placach naszych miast i miasteczek, by wspólnie odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

       W tym roku towarzyszą nam intencje:                                                                                       

                                                                       1. Za kapłanów, by wypełnili wolę Bożą przekazaną św. Faustynie: Powiedz moim kapłanom, że zatwardziali grzesznicy kruszyć się będą pod ich słowami,                                                                                                        kiedy będą mówić o niezgłębionym miłosierdziu moim, o litości, jaką mam dla nich w sercu swoim. Kapłanom, którzy głosić będą i wysławiać miłosierdzie moje, dam im moc                                                                              przedziwną i na-maszczę ich słowa, i poruszę serca, do których przemawiać będą. (Dz. 1521).

                                                                     2. O pokój na świecie, zwłaszcza w krajach Bliskiego Wschodu, o powrót uchodźców do ich ojczystych krajów i pomoc w odbudowie ich domów!

                                                                     3. Za Pana Prezydenta Andrzeja Dudę i cały Rząd polski.

                                                                     4. Za nasze kraje, miasta, nasze rodziny i nas samych. 

         W naszej parafii spotkamy się na wspólnej modlitwie na Pasażu ks. Zenona Raczyńskiego koło Carrefour,  oczywiście tuż przed godziną 15.00 Serdecznie zapraszamy!

       5. Miesięczne spotkanie Żywego Różańca w sobotę,30 września:

 • 17.45 – zmiana Tajemnic różańcowych i słowo moderatora;
 • 17.30 – Różaniec przed wystawionym Najświętszym Sakramentem;
 • 18.00 – Msza św. w intencji Żywego Różańca i zmarłych członków.
 1. Październikowe nabożeństwa różańcowe.   

          Od przyszłej niedzieli, 1 października zapraszamy wszystkich do naszego kościoła parafialnego, gdzie codziennie będziemy wspólnie modlić się nabożeństwem różańcowym:

 • 16:30 – dla dzieci od poniedziałku do piątku;
 • 17.30 – dla wszystkich codziennie.
 1. 7 października, w Święto Matki Bożej Różańcowej, cała Polska zostanie otoczona modlitwą różańcową.

Celem akcji jest otoczenie Polski różańcem i wybłaganie u Boga nawrócenia Polaków, a także innych narodów. Modlitwa różańcowa na granicach jest odpowiedzią na prośbę Matki Bożej o codzienne odmawianie różańca, które wyraziła 140 lat temu w Gietrzwałdzie, a następnie w Fatimie.

Z naszej parafii na modlitwę Różaniec do granic” udamy się autokarem do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej. Wyjazd o godz. 6.15. Zapisy w zakrystii.

       10.30 - Modlitwa i konferencja wprowadzająca; 11.00 -  Eucharystia;

       12.00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu;

       (po nabożeństwie eucharystycznym czas na posiłek i przejście (przejazd) na   miejsce modlitwy różańcowej)

       14.00 - Modlitwa różańcowa;   15.30 - Modlitwa na zakończenie.      

 1. Sprawy materialne parafii;
 • na potrzeby bieżące parafii i sanktuarium wpłynęło 150 zł;
 • na okna w ostatnich dwóch tygodniach do kościoła wpłynęło 200  zł;

              Bóg zapłać za dary serca.

 • W przyszłą niedzielę taca gospodarcza.
 1. W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z ul. Limanowskiego 57. Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00. Dziękuję tym, którzy poczuli się odpowiedzialni za czystość naszej świątyni.
 1. Do wieczności odeszli: śp. Zbigniew Wilczek, Krystyna Kolaso i Krzysztof Szyszko. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.  

***

Do modlitwy różańcowej św. Jan Paweł II wielokrotnie zachęcał zarówno wiernych, jak i pasterzy. Nie był w tym jedyny. Wcześniej przykład umiłowania tej modlitwy dało nam wielu świętych.

Na pytanie, dlaczego tak często nawołuje nas, żebyśmy modlili się na różańcu, sam Jan Paweł II odpowiedział następująco: „by zachęcić do kontemplowania oblicza Chrystusa w towarzystwie i w szkole Jego Najświętszej Matki. Odmawiać różaniec to bowiem nic innego, jak „kontemplować z Maryją oblicze Chrystusa” (Rosarium Virginis Mariae, 3).

 

17 września 2017 r.

 1. Dziś jest XXIV Niedziela Zwykła w ciągu roku:
 • 7.10 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP (w niedziele i święta);
 • 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (codziennie);
 • 17.00 – Różaniec;                  17.30 – Nieszpory.         

Msze św. niedzielę:

 • 7.30
 • 9.00 – z udziałem młodzieży
 • 10.30 – z udziałem dzieci
 • 11.30 – w SPSK
 • 12.00 – Suma za Parafian
 • 18.00
 1. W dzisiejszą  niedzielę, 17 września, spotkanie dla rodziców:
 • których dzieci przygotowują się do bierzmowania – po Mszy św. o g. 9:00;
 • których dzieci uczęszczają do szkoły podstawowej, szczególnie z klas I, II i III po Mszy św. odprawianej o godz. 10.30.

3. Spotkanie dla kandydatów do bierzmowania:

Ø  kl. II gimnazjum (środa 20.09. br., Msza św. o godz. 18.00 i po niej spotkanie w salce, grupa ks. Pawła);

Ø  kl. III gimnazjum i I średnia (wtorek 19.09. br., Msza św. o godz. 18.00 i po niej spotkanie, grupa ks. Piotra)

 

 1. Święto św. Stanisława Kostki, patrona Polski oraz dzieci i młodzieży w poniedziałek, 18 września. Zapraszamy do modlitwy na Mszy św.:
 • 17.00 – dzieci;                              
 • 18.00 – młodzież

 

 1. Spotkanie Akcji Katolickiej w poniedziałek, 18 września, po Mszy św.  o 17.00.    

        

 1. W dniu 19 września, we wtorek, o godz. 16.00 organizatorzy ogólnopolskiej akcji „Warto być zdrowym” zapraszają do Sali na plebani na bezpłatne spotkanie dotyczące skutecznego leczenia stawów, kręgosłupa, nadciśnienia, cukrzycy i innych chorób. Każdy uczestnik będzie mógł skorzystać z refundowanych porad oraz zabiegów. Zaproszenia przy wyjściu na stoliku.

 

 1. Nabożeństwo do św. Ryty w czwartek, 22 września na wieczornej Mszy św. Poświecenie róż i oddanie czci św. Rycie poprzez ucałowanie Jej relikwii.

 

 1. Uroczystości odpustowe ku czci św. O. Pio z Pietrelciny na Przeprośnej Górce w sobotę, 23 września:
 • 17.00 - Nabożeństwo drogi krzyżowej;
 • 18.00 - Suma odpustowa.

 

 1. Z kalendarza liturgicznego:
 • wspomnienie św. męczenników Andrzeja Kim Taegon, prezbitera, Pawła Chong Hasang i Towarzyszy w środę, 20 września;
 • święto św. Mateusza , Apostoła i Ewangelisty w czwartek, 21 wrześni

 

 1. XXXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę sobota, 23 września 2017

      16.30 - Msza Święta w intencji Ojczyzny w kaplicy Matki Bożej.

      19.30 – Droga Krzyżowa na wałach

      21.00 - Apel Jasnogórski

niedziela, 24 września 2017

      11.00 - Msza Święta na szczycie, odnowienie przyrzeczeń małżeńskich i ślubowanie nowych doradców życia rodzinnego oraz zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Polski.

     W tym szczególnym roku jubileuszu 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej spotkajmy się przed Jej wizerunkiem, stając przy Matce wraz z najbliższymi: żoną, mężem, dziećmi, rodzicami. Każdy z nas potrzebuje umocnienia wiary i więzi z Bogiem, również, a może przede wszystkim, w życiu małżeńskim i rodzinnym. Serdecznie zapraszam do wspólnej modlitwy w intencji polskich małżeństw i rodzin, a także do refleksji i wymiany doświadczeń.

 1. 28 września o godz. 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast świata!

       Koronka na ulicach miast świata to coroczne wydarzenie, które w rocznicę beatyfikacji bł. Michała Sopoćki, spowiednika św. Faustyny, skupia tysiące ludzi na całym świecie. Od dziewięciu lat 28 września spotykamy się o godzinie 15.00 na skrzyżowaniach i placach naszych miast i miasteczek, by wspólnie odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

       W tym roku towarzyszą nam intencje:

 1.     Za kapłanów, by wypełnili wolę Bożą przekazaną św. Faustynie: Powiedz moim kapłanom, że zatwardziali grzesznicy kruszyć się będą pod ich słowami, kiedy będą mówić o niezgłębionym miłosierdziu moim, o litości, jaką mam dla nich w sercu swoim. Kapłanom, którzy głosić będą i wysławiać miłosierdzie moje, dam im moc przedziwną i namaszczę ich słowa, i poruszę serca, do których przemawiać będą. (Dz. 1521).
 2. O pokój na świecie, zwłaszcza w krajach Bliskiego Wschodu, o powrót uchodźców do ich ojczystych krajów i pomoc w odbudowie ich domów!
 3. Za Pana Prezydenta Andrzeja Dudę i cały Rząd polski.
 4. Za nasze kraje, miasta, nasze rodziny i nas samych. 

     W naszej parafii spotkamy się na wspólnej modlitwie na Pasażu ks. Zenona Raczyńskiego koło Carrefour,  oczywiście tuż przed godziną 15.00 Serdecznie zapraszamy!

 

 1. 7 października, w Święto Matki Bożej Różańcowej, cała Polska zostanie otoczona modlitwą różańcową.

       Celem akcji jest otoczenie Polski różańcem i wybłaganie u Boga nawrócenia Polaków, a także innych narodów. Modlitwa różańcowa na granicach jest odpowiedzią na prośbę Matki Bożej o codzienne odmawianie różańca, które wyraziła 140 lat temu w Gietrzwałdzie, a następnie w Fatimie.

       Z naszej parafii na modlitwę Różaniec do granic” udamy się autokarem do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej. Wyjazd o godz. 6.15. Zapisy w zakrystii.

       10.30 Modlitwa i konferencja wprowadzająca

       11.00 Eucharystia

       12.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu.

       Po nabożeństwie eucharystycznym czas na posiłek i przejście (przejazd) na miejsce modlitwy różańcowej.

       14.00 Modlitwa różańcowa

       15.30 Modlitwa na zakończenie

 

 1. Nabożeństwa:
 • Msze św. w dni powszednie w lipcu: 7.00, 17:00, 18.00;
 • Całodzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu w kaplicy od  6.30 do 18.00;
 • Koronka do Miłosierdzia Bożego o 15.00
 • Różaniec święty: po porannej Mszy św. i po Koronce do Miłosierdzia Bożego oraz o 17.30 ( oprócz środy i piątku, a w niedziele o 17.00);
 • Nowenna do Matki Bożej Nieustającej pomocy we wtorek o 18.00 i następnie Msza św.;
 • Dróżki św. Józefa i nabożeństwo do św. Józefa w środę o godz. 17.30;
 • Droga krzyżowa w piątek o godz. 17.30.

 

 14. Sprawy materialne:  Na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło 2530 ( w tym za garaże) zł. Bóg zapłać!

15. W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z ul. Limanowskiego 49. Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00. Dziękuję tym, którzy poczuli się odpowiedzialni za czystość naszej świątyni.

16. Do wieczności odeszli: śp. Regina Dudek i Marian Niewiadomski. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.  

 

10 września 2017 r.

 XXIII Niedziela Zwykła w ciągu roku:

 • 10 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP (w niedziele i święt);
 • 00 – Na Mszy św. modlimy się za Ojczyznę;
 • 00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (codziennie);
 • 00 – Różaniec;                     17.30 – Nieszpory.                                        
 1. Dziś pod chórem można złożyć podpisy w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej „Zatrzymaj Aborcję”. Informację o inicjatywie można przeczytać w gablotce lub na stronie internetowej www.zatrzymajaborcje.pl.
 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy VII Tydzień Wychowania pod              

   hasłem: Maryja wychowawczynią pokoleń:

 • Codziennie na Mszach św.(7.00, 17.00 i 18.00) i nabożeństwach ( 15.00 i 17.30) modlimy się w intencji dzieci i młodzieży.
 • Spotkania dla kandydatów do bierzmowania:
 • VII w czwartek (14 września br.) Msza św. o godz. 18.00 i po niej spotkanie w salce;
 • II gimnazjum (3. środa miesiąca, Msza św. o godz. 18.00 i po niej spotkanie w salce, grupa ks. Pawła);
 • III gimnazjum i I średnia (spotkanie w 3. wtorek miesiąca Msza św. o godz. 18.00 i po niej spotkanie, grupa ks. Piotra)

     Młodzież przychodzi na spotkanie z indeksem i odnotowaną spowiedzią odbytą we wrześniu.

 1. Nabożeństwo Fatimskie w środę, 13 września:
 • 30 – I część różańca św.;
 • 00 – Msza św.;
 • 45 – II, III część różańca św. i procesja z figurą Matki Bożej;
 • 00 – IV część różańca św. i zakończenie nabożeństwa Apelem Maryjnym.

     Na procesję przynosimy świece.

 1. Pielgrzymka chorych, niepełnosprawnych, starszych wiekiem do Archikatedry w czwartek, 14 września o godz.11.00. Po Mszy św. zapraszamy na herbatę do Auli katedralnej.
 1. Pielgrzymka czytelników „Niedzieli” na Jasną Górę w sobotę, 16 września. Rozpoczęcie o 9.30.
 1. 15 października odbędą się wybory do Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Prosimy o zgłaszanie kandydatur w zakrystii i kancelarii.
 1. Pragnę jednak przypomnieć o obowiązku uczestniczenia we Mszy św. niedzielnej i świątecznej. Młodzież, szczególnie przygotowująca się do bierzmowania, uczestniczy we Mszy św. o godz.9.00, a dzieci o godz. 10.30.
 1. Z kalendarza liturgicznego:
 • wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi we wtorek, 12 września;
 • święto Podwyższenia Krzyża świętego w czwartek, 14 września;
 • wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w piątek, 15 września;
 • wspomnienie świętych męczenników Korneliusza, papieża i Cypriana, biskupa w sobotę, 16 września.
 1. Spotkania dla Rodziców w przyszłą niedzielę, 17 września:
 • których dzieci przygotowują się do bierzmowania – po Mszy św. o godz. 9:00;
 • których dzieci uczęszczają do szkoły podstawowej, szczególnie z klas I, II i III po Mszy św. odprawianej o godz. 10.30.
 1. 7 października, w Święto Matki Bożej Różańcowej, cała Polska zostanie otoczona modlitwą różańcową. W akcji „Różaniec do granic” udział wezmą wszystkie 22 diecezje położone przy granicach naszego kraju.

       Celem akcji jest otoczenie Polski różańcem i wybłaganie u Boga nawrócenia Polaków, a także innych narodów. Modlitwa różańcowa na granicach jest odpowiedzią na prośbę Matki Bożej o codzienne odmawianie różańca, które wyraziła 140 lat temu w Gietrzwałdzie, a następnie w Fatimie.

       Wydarzenie „Różaniec do granic” będzie nie tylko symbolicznym objęciem modlitwą całego kraju, ale też stanie się tak w rzeczywistości – wyznaczonych zostanie ok. 4 tys. specjalnych „Stref modlitwy” wzdłuż granic administracyjnych Polski. Tam 7 października o godz. 14.00, będzie można włączyć się w modlitwę.

 1. Sprawy materialne:
 • Na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło 1000 zł. Bóg zapłać!
 • Taca gospodarcza tydzień temu wyniosła 4900,18 zł. Bóg zapłać
 • Serdecznie dziękuję Legionowi Maryi za czwartkowe prace przy kościele.
 1. W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z ul. Limanowskiego 47. Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00. Dziękuję tym, którzy poczuli się odpowiedzialni za czystość naszej świątyni.
 1. Do wieczności odeszli: śp. Bogumiła Dudek, Edward Pawełkiewicz i Ry -

     szard Obała. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

27 sierpnia 2017 r.

1. Dziś jest XXI Niedziela Zwykła w ciągu roku:
• 7.10 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP (w niedziele i święta);
• 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (codziennie);
• 17.00 – Różaniec; 17.30 – Nieszpory.
• Zbiórka po Mszach św. ofiar na poszkodowanych przez wichury.

2. Miesięczne spotkanie Żywego Różańca w czwartek, 31 sierpnia:
• 16.45 - zmiana Tajemnic różańcowych i słowo moderatora;
• 17.30 – Różaniec przed wystawionym Najświętszym Sakramentem;
• 18.00 – Msza św. w int. Żywego Różańca i zmarłych członków.

3. Godzina Święta w czwartek, przed I-szym piątkiem, po wieczornej Mszy św.

4. 78. rocznica wybuchu II Wojny Światowej w sobotę, 1 września.

5. Pierwszy piątek miesiąca, 1 września:
• Msze św.: 7.00; 16.30 (dzieci); 18.00 –; 19.30 (młodzież)
• Spowiedź św.:
Szkoła Podstawowa Młodzież Dorośli
16.00 - kl. IV i V 17.30 – 18. 30 gimnazjum 06.30 - 7.30
16.15 - kl. VI i VII i młodzież szkół średnich 16.00 – 18.30
• Chorych odwiedzamy z sakramentami w I- szy piątek od godz. 8.30.

UWAGA: Młodzież rozpoczyna przygotowanie do sakramentu bierzmowania spo-wiedzią św. i Mszą św. w pierwszy piątek, 1 września. Klasy VII odbierają książeczki przed spowiedzią u ks. proboszcza w zakrystii.
Zarówno młodzież jak i dzieci zostawiają u księdza spowiadającego książeczki do podpisania i otrzymują je po Mszy św.

6. Pierwsza sobota miesiąca, 2 września:
• 7.00 – Msze św. o Niepokalanym Sercu Maryi z aktem wynagradzającym
• 17.1 5 – Nabożeństwo pierwszosobotnie; 18.00 –Msza św. z niedzieli.

7. W sobotę, 2 września w przeddzień odejścia od nas śp. ks. Bronisława Predera udamy się autokarem do Wieruszowa na Jego grób.

8. Z kalendarza liturgicznego:
• wspomnienie św. Augustyna, biskupa w poniedziałek 28 sierpnia;
• wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela we wtorek, 29 września;
• wspomnienie bł. Bronisławy, dziewicy w piątek, 1 września;

9. W czwartek, 31 sierpnia w rocznicę zalegalizowania Solidarności przypada Ogólnopol-ski Dzień Solidarności.

10. Od przyszłej niedzieli o godz. 11.30 (pół godz. wcześniej niż zwykle) będą od-prawiane Msze św. w kaplicy SPSK przy ul. Łukasińskiego. Zapraszamy, tych Wiernych, którym jest trudno dojść do kościoła.

11. W przyszłą niedzielę przypada 3 r. śm. Proboszcza, ks. dr Bronisława Predera. Uro-czysta Eucharystia za spokój Jego duszy o godz. 9.00. Na Mszy św. i po niej będzie śpiewał kwartet z „Pochodnia”.

12. Niedzielne Msze św. bez zmian. Pragnę jednak przypomnieć o obowiązku uczestniczenia we Mszy św. niedzielnej i świątecznej. Młodzież, szczególnie przygotowująca się do bierzmowania, uczestniczy we Mszy św. o godz.9.00, a dzieci o godz. 10.30.

13. VIII Rowerowa, VI Promienista Pielgrzymka - 10.09.2017r. (niedziela)
Częstochowa - Leśniów – Częstochowa
Zawiercie - Leśniów – Zawiercie
Góra Włodowska - Leśniów - Góra Włodowska
„Od Józefa do Maryi” i „Od Maryi do Józefa”
Plan pielgrzymki:
• Zbiórka 10.09.2017r. - niedziela (godz. 7.00), plac przy Sanktuarium św. Józe-
fa w Częstochowie od strony Gimnazjum
• „Różaniec w drodze” (ok. godz. 09.30)
• Przyjazd do Leśniowa i zawiązanie wspólnoty pielgrzymkowej (12.30)
• Przerwa obiadowa (godz. 13.00-13.30)
• Eucharystia (godz. 14.00)
• Koronka do Bożego Miłosierdzia (godz.15.00)
• Wyjazd w drogę powrotną (godz. 16.00) „Różaniec w drodze”
• Powrót do Częstochowy (ok. godz. 19.30)
Duchowym przygotowaniem do Pielgrzymki jest udział jej uczestników w Na -
bożeństwie Pierwszych Pięciu Sobót Miesiąca we własnych parafiach.
Koszt udziału: 15 złotych ( koszt obejmuje: ubezpieczenie grupy, posiłek, kosz-
ty przejazdu samochodu technicznego)
Udział dzieci i młodzieży do lat 18 tylko pod opieką osób dorosłych.
Każdy uczestnik pielgrzymki obowiązany jest posiadać kask i kamizelkę odbla-
skową do jazdy rowerem. Informacje i zapisy: tel. 503 385 173 ;
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Zapisy do 08 września 2017.

14. Pielgrzymka jednodniowa autokarowa do Lichenia w sobotę, 16 września w roku 50. rocznicy koronacji Obrazu Matki Bożej Licheńskiej. Zapisy w zakrystii.

15. W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z ul. Limanowskiego 30 – 100 (parzyste domki). Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00. Dziękuję tym, którzy poczuli się odpowiedzialni za czystość naszej świątyni.

16. Sprawy materialne:
• na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło 150 zł. Bóg zapłać!
• na okna wpłynęło 1000 zł. Bóg zapłać!
• za tydzień taca gospodarcza;

17. Do wieczności odeszli śp. Beata Podolak, Anna Dąbrowska i Mieczysław Stasik. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!

20 sierpnia 2017 r.

1.Dziś jest XX Niedziela Zwykła w ciągu roku:
• 07.10 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP (w niedziele i święta);
• 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (codziennie);
• 17.00 – Różaniec; 17.30 – Nieszpory.

2. Nowenna przed Uroczystością Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej od 17 do 25 sierpnia 2017 r.:
• w naszym kościele codziennie o godz. 17.30;
• na szczycie jasnogórskim o godz. 18.30 – Msza św. nowennowa.

3. Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej we wtorek, 22 sierpnia. Na Mszach św. nastąpi odnowienie poświęcenia ludzkości Niepokalanemu Sercu Maryi Panny.

4. Nabożeństwa w czasie wakacji:
• Msze św. w dni powszednie w lipcu i sierpniu: 7.00, 17:00, 18.00;
• całodzienne wystawienie Najśw. Sakramentu w kaplicy (6.30 - 18.00); .
• różaniec święty: po porannej Mszy św. i po Koronce do Miłosierdzia Bo-żego oraz o 17.30 (oprócz środy i piątku, a w niedziele o 17.00);
• Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy we wtorek o 18.00
• Dróżki św. Józefa i nabożeństwo do św. Józefa w środę o godz. 17.30;
• Koronka do Miłosierdzia Bożego o 15.00;
• Droga krzyżowa w piątek o godz. 17.30.

5. Procesja maryjna z Bazyliki Archikatedralnej na Jasną Górę, z udziałem kapłanów i wiernych miasta Częstochowy i pielgrzymów z terenu Archidiece-zji, odbędzie się 25 sierpnia br. (piątek), w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej i ostatnim dniu nowenny. Procesję poprzedzą nieszpory o godz. 17.00. Serdecznie zapraszam na procesję Wiernych naszej parafii.

6. Uroczystość Najświętszej Maryi Panny w sobotę, 26 sierpnia:
• Msze św. w naszym kościele: 7.00, 9.00 i 18.00;

7. Główne uroczystości 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, 60 rocznica rozpoczęcia Nawiedzenia kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po parafiach w Polsce - 26 sierpnia w Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej:
• 11.00 – Suma Pontyfikalna z udziałem Episkopatu Polski oraz Władz Państwowych;
• 21.00 – Widowisko artystyczne ku czci Królowej Polski.


8. Dziękuję Wiernym z Rakowa, którzy przez dziewięć dni (6 – 14 sierpnia) piel-grzymowali pieszo rano na Jasną Górę. Pielgrzymowało od 49 do 67 osób.
Dziękuję również za udział w pielgrzymce parafialnej do Doliny Miłosierdzia i na Jasną Górę, która miała miejsce 17 sierpnia. W pielgrzymce brało udział około 50 osób.

9. XXII Piesza Pielgrzymka Świata Osób Słabych. Ruszaj z nami na Jasną Górę! Zapraszamy osoby niepełnosprawne, opiekunów i przyjaciół! 2 września 2017 (sobota). Program: Wyjście 09.00 Grupa I: kościół parafialny w Olsz-tynie k. Częstochowy (trasa ok. 20 km)
15.00 Grupa II: kościół św. Zygmunta w Częstochowie (trasa ok. 1,7 km)
17.00 - Eucharystia na Halach Jasnogórskich św. Józefa.

10. Kalendarz liturgiczny:
• Wspomnienie św. Piusa X, papieża w poniedziałek, 21 sierpnia;
• Święto świętego Bartłomieja, Apostoła w czwartek, 24 sierpnia.

11. 2 września w przeddzień odejścia od nas śp. ks. Bronisława Predera udamy się
autokarem do Wieruszowa na Jego grób. Zapisy w zakrystii.

12. W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z ul. Lima-nowskiego 35. Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00. Dziękuję tym, którzy sprzątali w minioną sobotę.

13. Sprawy materialne:
• na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło 100 zł. Bóg zapłać!
• na okna wpłynęło 100 zł. Bóg zapłać!

14. Do wieczności odeszli śp.: Bolesław Kuśmierski, Adela Dudek i Władysław Krawczyk. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

15. VIII Rowerowa, VI Promienista Pielgrzymka - 10.09.2017r. (niedziela)
Częstochowa - Leśniów – Częstochowa
Zawiercie - Leśniów – Zawiercie
Góra Włodowska - Leśniów - Góra Włodowska
„Od Józefa do Maryi” i „Od Maryi do Józefa”
Plan pielgrzymki:
• Zbiórka 10.09.2017r. - niedziela (godz. 7.00), plac przy Sanktuarium św. Józe-
fa w Częstochowie od strony Gimnazjum
• „Różaniec w drodze” (ok. godz. 09.30)
• Przyjazd do Leśniowa i zawiązanie wspólnoty pielgrzymkowej (12.30)
• Przerwa obiadowa (godz. 13.00-13.30)
• Eucharystia (godz. 14.00)
• Koronka do Bożego Miłosierdzia (godz.15.00)
• Wyjazd w drogę powrotną (godz. 16.00) „Różaniec w drodze”
• Powrót do Częstochowy (ok. godz. 19.30)
Duchowym przygotowaniem do Pielgrzymki jest udział jej uczestników w Na -
bożeństwie Pierwszych Pięciu Sobót Miesiąca we własnych parafiach.
Koszt udziału: 15 złotych ( koszt obejmuje: ubezpieczenie grupy, posiłek, kosz-
ty przejazdu samochodu technicznego)
Udział dzieci i młodzieży do lat 18 tylko pod opieką osób dorosłych.
Każdy uczestnik pielgrzymki obowiązany jest posiadać kask i kamizelkę odbla-
skową do jazdy rowerem. Informacje i zapisy: tel. 503 385 173 ;
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Zapisy do 08 września 2017.

16. Módlmy się za solenizantów tego tygodnia, a także za tych z naszej wspól-
noty, którzy obchodzą jubileusze małżeństwa, urodzin i chrztu. Módlmy
się za poszkodowanych przez burze i wichury oraz zamachy terrorystyczne.

 

 

13 sierpnia 2016 r.

1. XIX Niedziela Zwykła w ciągu roku:

 • Po mszach św. zbiórka do puszek na popiersie Generała Brygady Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”;
 • 07.10 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP (w każdą niedzielę);
 • 12.00 – Modlitwa za Ojczyznę;
 • 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (codziennie);
 • Nabożeństwo fatimskie:

Ø  17.30 - I cz. Różańca św.;    18.00 – Msza św.;

Ø  18.45 – II i III cz. Różańca; 19.45 – procesja z figurą M. Bożej;

Ø  20.00 – IV cz. Różańca i zakończenie nabożeństwa.

 1. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we wtorek, 15 sierpnia;
 • Msze św. jak w niedzielę: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00.;
 • Na Szczycie Jasnej Góry Suma Pontyfikalna o godz. 11.00;
 • na Mszach św. poświęcenie ziół i kwiatów.
 1. Jutro  ostatni dzień naszego pielgrzymowania na Jasną Górę. Wychodzimy   o godz.4.00. Żywię nadzieję, że pielgrzymowanie przyniosło duchowe owoce pielgrzymującym i tym za których był ofiarowany trud pielgrzymowania.
 1. Nowenna przed Uroczystością Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej od 17 do 25 sierpnia 2014 r.:
 • w naszym kościele codziennie o godz. 17.30;
 • na szczycie jasnogórskim o godz. 18.30 – Msza św. nowennowa.
 1. W dniach wielkiej nowenny na Jasną Górę podążają wierni ze wszystkich parafii Częstochowy w porządku wyznaczonym przez Wydział Duszpasterski. Nasza parafia pielgrzymuje w czwartek, 17 sierpnia. Tego dnia pielgrzymujemy również do Doliny Miłosierdzia.

     Oto porządek naszego pielgrzymowania:

 • 13.00 – wyjście z przed kościoła;
 • 15.00 – w Dolinie Miłosierdzia Koronka do Miłosierdzia Bożego transmitowana przez radio Jasna Góra;
 • 15.30 – nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego przy figurze Jezusa Miło-siernego;
 • 16.00 – przejście na wały jasnogórskie i Parafialna Droga Krzyżowa;
 • 18.30 – Msza św. nowennowa przed szczytem jasnogórskim.

Serdecznie zapraszam. Można dołączyć się w każdym momencie.

 1. W związku z pielgrzymką na Jasną Górę w czwartek, 17 sierpnia nie będzie Mszy św. o godz. 17.00. Intencja z tej Mszy św. zostanie odprawiona o godz. 18.00.
 1. Z kalendarza liturgicznego:
 • Wspomnienie św. Maksymiliana, prezbitera i męczennika, poniedziałek, 14 sierpnia;
 • wspomnienie św. Stefana Węgierskiego w środę, 16 sierpnia;
 • wspomnienie św. Jacka, prezbitera w czwartek, 17 sierpnia;
 1. W dniu wspomnienia św. Jacka święto swego imienia obchodzi. ks. Pro-fesor Jacek Kapuściński. Msza św. w intencji dostojnego Solenizanta zostanie odprawiona następnego dnia w piątek (18 sierpnia) o godz. 18.00.
 1. Procesja maryjna z Bazyliki Archikatedralnej na Jasną Górę, z udziałem ka-płanów i wiernych miasta Częstochowy i pielgrzymów z terenu Archidie-

     cezji, odbędzie się 25 sierpnia br. (piątek), w wigilię uroczystości Naj-świętszej Maryi Panny Częstochowskiej i ostatnim dniu nowenny. Procesję poprzedzą nieszpory o godz. 17.00. Serdecznie zapraszm na procesję Wiernych naszej parafii.

 1. Ogólnokrajowy Związek Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego Oddział Częstochowa, zwraca się z apelem do wszystkich, dla których nie jest obojętna historia naszego kraju. O wsparcie budowy popiersia Generała Brygady Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” przy istniejącym już obelisku, u zbiegu ulic św. Rocha i Wręczyckiej w Częstochowie. Cegiełki w cenie 50 zł do nabycia w zakrystii.
 1. 2 września (sobota) w przeddzień odejścia od nas śp. ks. Bronisława Predera uda  my się autokarem do Wieruszowa na Jego grób. Zapisy w zakrystii.
 1. W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z ul. Limanowskiego 31,32 i 33. Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00. Dziękuję tym, którzy sprzątali w minioną sobotę.
 1. Sprawy materialne:
 • na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło 150 zł. Bóg zapłać!
 • na okna wpłynęło 300 zł. Bóg zapłać!
 • Taca gospodarcza (6 sierpnia) wyniosła 3736,47 zł. Bóg zapłać!
 1. Módlmy się za solenizantów tego tygodnia, a także za tych z naszej wspólnoty , którzy obchodzą jubileusze małżeństwa, urodzin i chrztu. Módlmy się za dzieci i młodzież przebywające na wakacjach.Módlmy się też za rolników zbierających płody ziemi. Zdrowaś Maryjo …
 1. Do wieczności odeszli śp. : Józef Pieszczek, Jerzy Caban i Zygmunt Kalwajt. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie.
 1. Nabożeństwa w czasie wakacji:
 • Msze św. w dni powszednie w lipcu i sierpniu: 7.00, 17:00, 18.00;
 • całodzienne wystawienie Najśw. Sakramentu w kaplicy od  6.30 do 18.00;
 • różaniec święty: po porannej Mszy św. i po Koronce do Miłosierdzia Bo-żego oraz o 17.30 (oprócz środy i piątku, a w niedziele o 17.00);
 • Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy we wtorek o 18.00 i na-stępnie Msza św.;
 • Dróżki św. Józefa i nabożeństwo do św. Józefa w środę o godz. 17.30;
 • Koronka do Miłosierdzia Bożego o 15.00;
 • Droga krzyżowa w piątek o godz. 17.30.

 

 

 

 1. XVIII Niedziela Zwykła w ciągu roku, w którą przypada Święto Przemienienia Pańskiego:
 • Niedziela miesięcznej adoracji Najświętszego Sakramentu;
 • 7.10 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP (w niedziele i święta);
 • 10.20 – Droga Betlejemska;
 • 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (codziennie);
 • 17.00 – Różaniec;                  17.30 – Nieszpory;
 • Dziś taca gospodarcza;
 • Po Mszach św. zbiórka ofiar do puszek na Fundację św. Józefa, która wspiera samotne matki z dziećmi.
 1. Zgodnie z wieloletnią tradycją od 6 do 14 sierpnia pieszo pielgrzymujemy, w ramach nowenny przed uroczystością Wniebowzięcia NMP, na Jasną Górę. Wychodzimy o godz. 4.00. Zachęcamy do podjęcia tego trudu, który można ofiarować jako dziękczynienie za otrzymane łaski, czy też jako błaganie w konkretnych intencjach. Po przybyciu na Jasną Górę w kaplicy najpierw śpiewamy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP a następnie uczestniczymy we Mszy św, przed Cudownym Obrazem o godz. 6.00. Powrót indywidualnie.
 1. Sierpień miesiącem abstynencji. W kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu jest wyłożona Księga Trzeźwości. Prosimy wszystkich, którzy w sierpniu nie będą pić alkoholu, aby wpisali się do Księgi. Traktujmy to również jako ofiarę daną Bogu oraz świadectwo dla innych. Wpisują się również Ci, którzy należą do KWC.
 1. W czwartek, 10 sierpnia, po porannej Mszy św. nabożeństwo do bł. Angeli Truszkowskiej założycielki Sióstr Felicjanek. Prośmy Jezusa za wstawiennictwem Błogosławionej o wzbudzenie powołań zakonnych także z naszej parafii. Po Mszy św. można uczcić relikwie bł. Angeli przez ucałowanie.
 1. Nabożeństwa w czasie wakacji:
 • Msze św. w dni powszednie w lipcu i sierpniu: 7.00, 17:00, 18.00;
 • całodzienne wystawienie Najśw. Sakramentu w kaplicy od 6.30 do 18.00;
 • różaniec święty: po porannej Mszy św. i po Koronce do Miłosierdzia Bożego oraz o 17.30 (oprócz środy i piątku, a w niedziele o 17.00);
 • Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy we wtorek o 18.00 i następnie Msza św.;
 • Dróżki św. Józefa i nabożeństwo do św. Józefa w środę o godz. 17.30;
 • Koronka do Miłosierdzia Bożego o 15.00;
 • Droga krzyżowa w piątek o godz. 17.30.

 

 1. W przyszłą niedzielę Nabożeństwo Fatimskie, 13 sierpnia:
 • 17.30 – I część różańca św.; 18.00 – Msza św.; 18.45 – II, III część różańca;
 • 19.45 – procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej wokół kościoła;
 • 20.00 – IV część różańca św. i zakończenie nabożeństwa Apelem Maryjnym

 

 1. Z kalendarza liturgicznego:
 • wspomnienie św. Dominika, prezbitera we wtorek, 8 sierpnia;
 • Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein) dziewiczy i męczennicy ,patronki Europy, w środę 9 sierpnia;
 • święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika w czwartek 10 sierpnia;
 • wspomnienie św. Klary, dziewicy w piątek, 11 sierpnia;
 1. Ogólnokrajowy Związek Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego Oddział Częstochowa, zwraca się z apelem do wszystkich, dla których nie jest obojętna historia naszego kraju. O wsparcie budowy popiersia Generała Brygady Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” przy istniejącym już obelisku, u zbiegu ulic św. Rocha i Wręczyckiej w Częstochowie. Cegiełki w cenie 50 zł do nabycia w zakrystii.

     W przyszłą niedzielę, po Mszach św., zbiórka ofiar do puszek na wsparcie budowy popiersia Generała.

 1. W przyszłą niedzielę Msza św. w intencji Ojczyzny o godz. 12.00.

   Żyjemy w trudnych czasach i właśnie szczególnie dzisiaj, Ojczyzna nasza potrzebuje modlitwy Polaków. Dlatego módlmy się w naszym Sanktuarium za Ojczyznę.

     Zachęcam Wiernych do udziału we Mszach św. za Ojczyznę. Również w codziennych modlitwach pamiętajmy o Naszym Kraju. Jest to ważna sprawa, bo dotyczy naszej Ojczyzny – miejsca bliskiemu sercu każdego Polaka. Modlitwa za Ojczyznę jest bardzo potrzebna!

   ,,Jak dobre dziecko, które co dzień zwraca się do Boga, powierzając Mu swoich rodziców, tak dobry Polak, patriota, powinien modlić się za swoją Ojczyznę, za Polskę. Modlitwa ta konieczna jest szczególnie dziś, kiedy Ojczyznę dotykają wielorakie problemy”

 1. 2 września (sobota) w przeddzień odejścia od nas śp. ks. Bronisława Predera uda my się autokarem do Wieruszowa na Jego grób. Zapisy w zakrystii.
 1. W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z ul. Li-manowskiego 19, 27, 28 i 30a. Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00. Dziękuję tym, którzy sprzątali w minioną sobotę.  
 1. Sprawy materialne:
 • na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło 1100 zł.
 • na okna 200 zł. Bóg zapłać!
 1. Czytajmy prasę katolicką, szczególnie nasz tygodnik „Niedziela”
 1. Do wieczności odeszła śp. Apolonia Górska i śp. Marek Staszniewski. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…
 1. „Od Pana Boga nie ma wakacji” – niech ta maksyma towarzyszy wyruszającym na zasłużony wakacyjny wypoczynek i z niego korzystającym, których serdecznie pozdrawiamy. Solenizantom i jubilatom składamy najlepsze życzenia i modlimy się za nich: Zdrowaś Maryjo …

                                                                               

30 lipca 2016 r.  Dziś jest XVII Niedziela Zwykła w ciągu roku:

 1. Po Mszach św. poświęcenie pojazdów i błogosławieństwo kierowców;7.10 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP (w niedziele i święta); 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (codziennie); 17.00 – Różaniec;17.30 – Nieszpory;

 2. Nabożeństwa w czasie wakacji:Msze św. w dni powszednie w lipcu i sierpniu: 7.00, 17:00, 18.00; całodzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu w kaplicy od  6.30 do 18.00; różaniec święty: po porannej Mszy św. i po Koronce do Miłosierdzia Bożego oraz o 17.30 (oprócz środy i piątku, a w niedziele o 17.00); Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy we wtorek o 18.00 i na-stępnie Msza św.; Dróżki św. Józefa i nabożeństwo do św. Józefa w środę o godz. 17.30; Koronka do Miłosierdzia Bożego o 15.00; Droga krzyżowa w piątek o godz. 17.30.

 3. Zmiana tajemnic różańcowych w poniedziałek, 31 lipca:16.45 – zmiana Tajemnic różańcowych i słowo moderatora; 17.30 – Różaniec przed wystawionym Najświętszym Sakramentem; 18.00 – Msza św. w intencji Żywego Różańca i zmarłych członków.

 4. Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego, obchodzony 1 sierpnia, jest polskim świętem państwowym.

 5. Sierpień miesiącem abstynencji. W kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu jest wyłożona Księga Trzeźwości. Prosimy wszystkich, którzy w sierpniu nie będą pić alko-holu, aby wpisali się do Księgi. Traktujmy to również jako ofiarę daną Bogu oraz świadectwo dla innych. Wpisują się również Ci, którzy należą do KWC.

 6. Modlitwa o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów za wstawiennictwem św. Michała Archanioła przed Najświętszym Sakramentem we wtorek, 1 sierpnia o godz. 17.30.

 7. Spotkanie Bractwa św. Józefa w środę, 2 sierpnia, po Mszy św. o g. 18.00.

 8. Pierwszy czwartek miesiąca, 3 sierpnia: Błagamy Boga o świętość kapłanów oraz o dar nowych powołań; Godzina Święta po wieczornej Mszy św.

 9. Pierwszy piątek miesiąca, 5 sierpnia: Msze św.: 7.00; 17.00 i 18.00 Spowiedź św.: 6.30 – 7.30 i 16.30 – 18.30.

 10. Pierwsza sobota, 5 sierpnia: 07.00 – Msza św. o Niepokalanym Sercu z aktem wynagradzającym; 17.00 – Msza św.; 17.30 – rozważania pierwszosobotnie i różaniec św.; 18.10 –Msza św. z niedzieli.

 11. Zgodnie z wieloletnią tradycją od 6 do 14 sierpnia pielgrzymować bę-dziemy, w ramach Nowenny przed uroczystością Wniebowzięcia NMP, na Jasną Górę. Wychodzimy o godz. 4.00. Zachęcamy do podjęcia tego trudu, który można ofiarować jako dziękczynienie za otrzymane łaski, czy też jako błaganie w konkretnych intencjach.

 12. W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z ul. Limanowskiego 7, 11, 15. Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00. Dziękuję tym, którzy  sprzątali w minioną sobotę.

 13. W przyszłą niedzielę (XVIII zwykła) 6 sierpnia, Święto Przemienienia Pańskiego: Adoracja Najświętszego Sakramentu po Mszach św.: 7.30. 9.00, 12.00 i 18.00; 10.20 – Droga Betlejemska; Zbiórka do puszek na Fundację św. Józefa, która wspiera samotne matki z dziećmi.

 14. Sprawy materialne: na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło 200 zł. Bóg zapłać! Na katedrę w Gorzowie Wielkopolskim 804 zł.

 15. Dziękuję Wiernym za pracę przy kościele w minionym tygodniu (8 osób).

 16. Wspomnienia liturgiczne: wspomnienie św. Alfonsa Marii Liguoriego, biskupa i doktora Kościoła w poniedziałek, 1 sierpnia; wspomnienie Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli w środę 2 sierp-nia.. Aby uzyskać odpust Porcjunkuli, należy: pobożnie nawiedzić ko-ściół, odmówić w nim Modlitwę Pańską i Wyznanie wiary, przystąpić do spowiedzi św., przyjąć Komunię św., pomodlić się w intencjach Ojca Świętego oraz wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu. wspomnienie św. Piotra Juliana Eymarda, prezbitera, założyciela Eucharystianów we wtorek 2 sierpnia; wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera, patrona proboszczów, w czwartek, 4 sierpnia;   Módlmy się za solenizantów tego tygodnia: Zdrowaś Maryjo ...

 

23 lipca 2016 r.

 1. Dziś jest XVI Niedziela Zwykła w ciągu roku:
 • 7.10 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP
 • 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (codziennie);
 • 17.00 – Różaniec;                    17.30 – Nieszpory.                              
 1. Dzisiaj zbiórka ofiar do puszek po Mszach św. na spaloną wieżę katedry w Gorzowie Wielkopolskim.
 1. Z kalendarza liturgicznego:
 • Wspomnienie św. Kingi, dziewicy w poniedziałek, 24 lipca;
 • Święto św. Jakuba, apostoła we wtorek, 25 lipca;
 • Wspomnienie św. Krzysztofa, wyznawcy, patrona kierowców we wtorek, 25 lipca;
 • Wspomnienie świętych Joachima i Anny, rodziców NMP w środę, 26 lipca;
 • Wspomnienie św. Marty w sobotę, 29 lipca.
 1. Nabożeństwa w czasie wakacji:
 • Msze św. w dni powszednie w lipcu: 7.00, 17:00, 18.00;
 • Całodzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu w kaplicy od  6.30 do 18.00;
 • Różaniec święty: po porannej Mszy św. i po Koronce do Miłosierdzia Bożego oraz o 17.30 (oprócz środy i piątku, a w niedziele o 17.00);
 • Nowenna do Matki Bożej Nieustającej pomocy we wtorek o 18.00 i na-stępnie Msza św.;
 • Dróżki św. Józefa i nabożeństwo do św. Józefa w środę o godz. 17.30;
 • Koronka do Miłosierdzia Bożego o 15.00;
 • Droga krzyżowa w piątek o godz. 17.30.
 1. Nowennie do Dzieciątka Jezus w poniedziałek 25 lipca na Mszy św. o godz.18.00.
 1. Chrzty w naszej parafii odbywają się  w  czwartą  niedzielę miesiąca na Sumie. Natomiast nauki dla rodziców  i  chrzestnych w sobotę  przed  czwartą niedzielą miesiąca o godz. 19.00. Każdy kto chce  otrzymać  zaświadczenie  na chrzestnego musi wysłuchać nauk chrzcielnych.
 1. W dniach 23-30 lipca 2017 obchodzimy XVIII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Hasło Tygodnia: „Niesiemy Miłosierdzie drogami świata”. MIVA Polska po raz kolejny zaprasza wszystkich kierowców, członków ich rodzin oraz Przyjaciół misji do udziału w Akcji św. Krzysztof 1 grosz za 1 km szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. W związku z tym za tydzień, w niedzielę, 30 lipca po każdej Mszy Świętej odbędzie się poświęcenie pojazdów i błogosławieństwo kierowców, oraz zbiórka datków na środki transportu dla misjonarzy.Pojazdy  ustawiamy wzdłuż kościoła jeden za drugim poczynając od strony zakrystii. Wjeżdżamy od strony szkoły objeżdżając kościół.

   

 1. Sprawy materialne: na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło 100 zł. Bóg zapłać!
 1. Trwają upiększające wokół kościoła. Wiernych proszę o pomoc.
 1. Ogólnokrajowy Związek Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego Oddział Częstochowa, zwraca się z apelem do wszystkich, dla których nie jest obojętna historia naszego kraju. O wsparcie budowy popiersia Generała Brygady Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” przy istniejącym już obelisku, u zbiegu ulic św. Rocha i Wręczyckiej w Częstochowie.

           Cegiełki w cenie 50 zł do nabycia w zakrystii. 

     11. W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z ul. Limanowskiego 6. Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00. Dziękuję tym,            którzy sprzątali w minioną sobotę.

 1. Czytajmy prasę katolicką i słuchajmy rozgłośni katolickich.
 1. Do wieczności odeszła śp. Witold Kisiołek, śp. Wiesław Kozłowski, śp. Jadwiga Krępa. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!         

Módlmy się za solenizantów tego tygodnia za Krystyny, Kingi, Krzysztofów, Jakubów, Joachimów, Anny, Marty, a także za tych z naszej wspólnoty , którzy obchodzą jubileusze małżeństwa, urodzin i chrztu.

Módlmy się za dzieci i młodzież przebywające na wakacjach.

Módlmy się też o dobre urodzaje.

Zdrowaś Maryjo …

 

 

 

  16 lipiec 2017

 1. Dziś jest XV Niedziela Zwykła w ciągu roku:
 • 7.10 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP (w każdą niedziele i święto);
 • 12.00 – Msza św. w intencji ks. Kanonika;
 • 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (codziennie);
 • 17.00 – Różaniec (o tej godzinie w każdą niedzielę);
 • 17.30 – Nieszpory (w każdą niedzielę).
 1. Z kalendarza liturgicznego:
 • Wspomnienie błogosławionego Czesława, Prezbitera, w czwartek, 20 lipca;
 • Święto Świętej Marii Magdaleny, w sobotę 22 lipca
 1. Nabożeństwa w czasie wakacji:
 • Msze św. w dni powszednie w lipcu: 7.00, 17:00, 18.00;
 • Całodzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu w kaplicy  od 6.30 do 18.00;
 • Różaniec święty: po porannej Mszy św. i po Koronce do Miłosierdzia Bożego oraz o 17.30 ( oprócz środy i piątku, a w niedziele o 17.00);
 • Nowenna do Matki Bożej Nieustającej pomocy we wtorek o 18.00 i następnie Msza św.;
 • Dróżki św. Józefa i nabożeństwo do św. Józefa w środę o godz. 17.30;
 • Koronka do Miłosierdzia Bożego o 15.00;
 • Droga krzyżowa w piątek o godz. 17.30.
 1. W dzisiejszą niedziele o godz. 12.00 Msza św. w intencji ks. Kanonika Bogdana Żurka z racji Jego Imienin.
 1. Ogólnokrajowy Związek Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego Oddział Częstochowa, zwraca się z apelem do wszystkich, dla których nie jest obojętna historia naszego kraju. O wsparcie budowy popiersia Generała Brygady Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” przy istniejącym już obelisku, u zbiegu ulic św. Rocha i Wręczyckiej w Częstochowie. Cegiełki w cenie 50 zł do nabycia w zakrystii.
 1. Czuwania Archidiecezji Częstochowskiej na Jasnej Górze11 sierpnia br. odbędzie się na Jasnej Górze czuwanie naszej archidiecezji. Zachęcamy wszystkie parafie do licznego udziału w tej   comiesięcznej modlitwie Kościoła częstochowskiego.Udział w czuwaniu jest związany z możliwością uzyskania odpustu Roku Jubileuszowego 300 rocznicy koronacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej.

7. Ośmiodniowe „Wakacje z Bogiem”, odbyły się w Bieszczadach. Udział wzięło 42 uczestników. Ks. Proboszcz serdecznie dziękuje wychowawcom: Pani Dyrektor Janinie Grewendzie, ks. Piotrowi Klekocińskiemu, ks. Pawłowi Wróblowi i Pani Barbarze Błaszczak. Dofinansowanych zostało 12 uczestników. Dziękuję sponsorom, którzy składali ofiary do puszek, podczas zbiórek organizowanych przez Akcję Katolicką, na „Wakacje z Bogiem” oraz Pani Dyrektor Janinie Grewendzie, Państwu Jura i Pani Bogumile Rutkowskiej. Reszta została pokryta z tacy parafialnej.

8.Sprawy materialne:

 • na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło 1092 zł. W tym 131 zł z puszki na sanktuarium, 306 zł z puszki na biednych i 655 zł z ofiar za świeczki. Bóg zapłać!
 • na okna wpłynęło 1000 zł. Bóg zapłać!
 1. Serdecznie dziękuję Panu Bogdanowi Mielczarkowi za prace przy kościele.
 1. W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z ul. Limanowskiego 4. Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00.
 1. Bracia w kapłaństwie, Osoby życia konsekrowanego, Bracia i Siostry w Chrystusie! Bolesne doświadczenie Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej, którym był pożar wieży Katedry w Gorzowie Wielkopolskim, wzywa nas do ufnej modlitwy. Aby z niej czerpać na nowo siły od Chrytusa. Pierwszym darem, do którego wzywam nasze wspólnoty, jest właśnie modlitwa z zawierzeniem Bogu Kościoła Zielonogórsko – Gorzowskiego. Kolejnym zaś, bardzo konkretnym, niech będą ofiary składane do puszek w kościołach i kaplicach Archidiecezji Częstochowskiej, w niedzielę 23 lipca 2017r. Niech Staną się one wyrazem naszej solidarności i braterskiej pomocy. Na drogach jedności w wierze i ofiarnej pomocy z serca Wam wszystkim błogosławię. Abp Metropolita Wacław Depo.
 1. Do wieczności w tym tygodniu odeszli: śp. Adam Brzeski, Ewa Zmuda, Czesława Renik. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!

Wiadomości Niedzieli

Tygodnik Katolicki Niedziela

Wiadomości z portalu niedziela.pl
 • Biskupi proszą o modlitwę
  Na Jasnej Górze rozpoczynają się dziś doroczne rekolekcje polskich biskupów. Uczestniczyć w nich będzie niemal cały Episkopat, co stanowi swoisty fenomen wśród konferencji biskupich w świecie.
 • Abp Ryś: otwórz dłoń dla ubogich, a także swoje ramiona!
  – Otwórz dłoń dla ubogich, a także swoje ramiona! Spotkaj się z nim, popatrz mu w oczy, podaj mu rękę, a jeśli trzeba przytul go! Otworzyć ramiona i dłoń dla ubogiego – to wymaga męstwa! – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś.
 • Nie zgodzę się na to, przeciw czemu protestowałem
  - Jeżeli idee, które przedstawiłem w projektach o SN i KRS zostaną wypaczone w taki sposób, że nie będę w stanie tego zaakceptować, to tego nie zrobię. Zawetuję i te przepisy - mówi Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla poniedziałkowego "DGP".