PARAFIA KATOLICKA ŚW. JÓZEFA RZEMIEŚLNIKA
            SANKTUARIUM ŚW. JÓZEFA OBLUBIEŃCA NMP
                                     W CZĘSTOCHOWIE

 

 

31 maja 2020r.

 

 1. Dziś jest Niedziela Zesłania Ducha Świetego:
 • 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (codziennie);
 • 17.30 – nabożeństwo majowe.
 1. Nabożeństwo czerwcowe do Najświętszego Serca Pana Jezusa codziennie o godz. 17.30 ( wyjątkowo we wtorek, 2 czerwca o dz. 17.00)
 1. Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w poniedziałek, 1 czerwca.

        Święty Jan Paweł II w swej pierwsze encyklice „Redemptor hominis” pisał: „Jest Maryja Matką Kościoła dlatego, że na mocy niewypowiedzianego wybrania                      samego  Ojca przedwiecznego i pod szczególnym działaniem Ducha Miłości, dała ludzkie życie Synowi Bożemu, od którego bierze łaskę i godność wybrania cały            lud Boży [...]

 1. We wtorek, 2 czerwca o godz. 18.00 ks. arcybiskup Wacław Depo, Metroplolita Częstochowski, udzieli Sakramenu Bierzmowania młodzieży naszej parafii.

        Tego dnia będziemy przeżywali parafialne Zesłanie Ducha Świetego. Duch Świety zstąpi w Sakranencie Bierzmowania na młodzięż, ale także i na wszystkch,                  którzy przybędą do Wieczernika parafialnego. Otwórzmy nasze serca na moc Ducha Świętego. Tego dnia zmiana godziny Mszy św. z 17.00 na 16.30.

 1. Nabożeństwo do św. Michała Archanioła we wtorek w czasie nabożeństwa czerwcowego o godz. 17.00.
 1. Również we wtorek ks. Arcybiskup poświęci obrazy: św. Jana Pawła II, św. Rity, bł. Jerzego Popiełuszki i sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego oraz dwa ołtarzyki, w których zostaną umieszczone obrazy : bł. Jerzego Popiełuszki i kard. Stefana Wyszyńskiego.
 1. Wspomnienie świętych Męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy w środę,                3 czerwca.

W drugiej połowie XIX wieku dotarli do afrykańskiej Ugandy Ojcowie Biali, zgromadzenie powołane do szczepienia Wiary prawdziwej w Afryce. Odnieśli początkowo sukces, nawracając piętnaście tysięcy tubylców. Sam król Mutesa I był zainteresowany religią głoszoną przez misjonarzy, ale gdy dowiedział się, że przyjmując chrzest musiałby zrezygnować z poligamii, zwrócił się przeciwko chrześcijaństwu i stał się wyznawcą Mahometa. Krwawe prześladowania chrześcijan wszczął jego syn Mwanga I, za panowania którego poniósł śmierć święty Karol i pozostali kanonizowani męczennicy.

 1. Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w czwartek, 4 czerwca i pierwszy czwartek:
 • To jedno z najnowszych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Ten dzień ma stać się momentem świętowania sakramentu kapłaństwa, tak by dzień Wielkiego Czwartku był w pełni skupiony na tajemnicy Eucharystii.
 • Dzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne oraz o świętość kapłanów;
 • Godzina święta przed pierwszym piątkiem miesiąca po wieczornej Mszy św.
 1. Pierwszy piątek miesiąca, 5 czerwca - dzień wynagrodzenia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa ranionego naszymi grzechami.
 • Msze św.: 7.00 – dorośli;     16.30 – dzieci;     18.00 – młodzież i dorośli

·         Spowiedź św.

     Szkoła Podstawowa                Młodzież                               Dorośli

     16.00 - kl. IV i V                      17.30 – gimnazjum               6.30 – 7.30

     16.15 - kl. VI, VII, VIII           17.50 – młodzież                 16.00 - 18.30      

 • Chorych ks. Piotr i ks. Maciej odwiedzą w piątek od godz. 8.30, a proboszcz w sobotę od godz. 9.00.
 1.  W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z ul. Limanowskiego 82 i 84. Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00. Dziękuję tym, którzy sprzątali w minionym tygodniu.
 1. Dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK im. Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ul. Łukasińskiego 24 ogłasza nabór do klas 0 – VIII Szkoła posiada dużą ofertę bezpłatnych zajęć dodatkowych między innymi:  język obcy od zerówki, robotykę, naukę gry na instrumentach muzycznych,     szachy, basen, zajęcia sportowe na hali żużlowej. Prowadzony jest również nabór do Technikum SPSK im. Św. Józefa przy ul. Okrzei 41. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronach internetowych szkół i w sekretariatach.
 1. Sprawy materialne:
 • na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło 2740 zł (w tym 200 zł na dzwonnicę i 690 zł za „osiołki św. Józefa sprzedawane w kiosku parafianym);
 • na okna wpłynęło 200 zł. Bóg zapłać!
 • za tydzień w pierwszą niedzielę miesiąca taca gospodarcza.

        Od dwóch tygodni trwają prace na chórze związane z elektrycznością. Zostały wymienione wszystkie gaśnice w kościle i salkach zgodnie z zaleceniami.

 1. Do wieczności odeszli śp.: Andrzej Głądała, Wiesław Uwijała, Krystyna Wójcik. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

 

24 maja 2020 r.

 1. Dziś w siódmą Niedzielę Wielkanocną obchodzimy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego:
 • Msze św.: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 15.00, 18.00;
 • 00 – Pierwsze pełne uczestnictwo we Mszy św. dziecka;
 • 00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (codziennie);
 • 30 – nabożeństwo majowe i Nowenna przed Zesłaniem Ducha Świętego;
2. W liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi P Wspomożycielki Wiernych, 24 maja, przypada Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. W tym kraju jest to liturgiczne święto Matki Bożej z Sheshan, Królowej Chin.
3. Ojciec Święty Franciszek przypomniał, że media nie zastąpią nam rzeczywistego kontaktu z Chrystusem Eucharystycznym, z Jego żywym słowem, z Jego Kościołem. Przez ostatnie tygodnie, z konieczności musieliśmy ten kontakt znacznie ograniczyć. Trzeba to powoli zmieniać! Kto może i chce powinien wracać do Kościoła, na Msze Św., na nabożeństwa majowe, do uczestnictwa w Sakramentach Św.. Od niedzieli zwiększyła się liczba uczestniczących w kościele podczas liturgii.
 1. W czwartek, 28 maja, przypada 39. rocznica śmierci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Pamiętajmy, że Prymas Polski oddał nasz naród w macierzyńską niewolę Maryi.
 2. Nowenna do Dzieciątka Jezus w poniedziałek, 25 maja na Mszy św. o godz. 18.00.
 3. Nowenna do Ducha Świętego przed Uroczystością Jego Zesłania na Apostołów i Kościół, jest odprawiana od minionego piątku w czasie nabożeństwa wieczornego o godz. 17.30.
 4. Nabożeństwo majowe codziennie o godz. 17.30.
 5. We wtorek, 26 maja obchodzimyDzień Matki.Jest to dzień, w którym dostrzegamy wielką rolę matki w życiu każdej rodziny i każdego człowieka. Wszystkim mamom ofiarujemy modlitwę i życzymy, by nigdy nie zabrakło im pewności co do wielkości powołania do macierzyństwa. Ofiarujmy Mszę św. za mamy żyjące prosząc dla nich o błogosławieństwo Boże i radośc z codziennej posługi w rodzinie, a dla zmarłych mama prośmy o opuszczenie czyśca i wejście jak najrychlejsze do nieba. Msze św. w naszym kościele o 7.00, 17.00 i 18.00.
 6. W przyszłą niedzielę,31 majabędziemy obchodzić uroczystość Zesłania Ducha Świętego, dzień zamykający okres wielkanocny. W wieczór wigilijny w sobotę, 30 maja, zapraszamy na wspólne czuwanie na modlitwie. W roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II przypominamy sobie, jak wielkie zmiany rozpoczęły się od jego modlitwy wypowiedzianej w Warszawie w 1979 roku: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi”. Chcemy tę modlitwę wypowiedzieć raz jeszcze. Program czuwania: 18.45  Liturgia Słowa; 19.30  Adoracja Najświętszego Sakramentu; 20.00  Apel jasnogórski i zakończenie.                                         
 7. W nowym numerze tygodnika„Niedziela” znajdziemy m.in. List Benedykta XVI na 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, artykuły nt. biblijnego obrazu matki czy budzących wątpliwości działań WHO u początku pandemii.  „Niedziela” jest do nabycia w kiosku (6 zł). Można również nabyć dwumiesięcznik „Miłujcie się”.
 8. W tym tygodniu patronują nam:
  • 26 V – św. Filip Nereusz (1515-1595), wychowawca młodzieży i opiekun ludzi chorych, którym poświęcił się bez reszty.
  • 29 V – św. Urszula Ledóchowska (1865-1939), założycielka Zgromadzenia Sióstr

         Urszulanek Serca Jezusa Konającego, zwanych urszulankami szarymi, wielka wy

         chowawczyni i opiekunka dzieci i młodzieży.

 1. Spotkanie Żywego Różańca w sobotę, 30 maja:
 • 30 – Różaniec przed wystawionym Najświętszym Sakramentem;
 • 00 – Msza św. w intencji Żywego Różańca i zmarłych członków;
 • po Mszy św. zmiana tajemnic różańca św.
 1. Sprawy materialne:
 • Na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło 1074 zł ( w tym 364 zł za świeczki z „drzewka”).     Na okna wpłynęło 250 zł. Bóg zapłać!
 • Eugenia Ciuraszkiewicz złożyła ofiarę na obraz św. Rity w wyskości 2500 zł. Bóg zapłać!
 • Zostały już zaistalowne ołtarzyki, których będą obrazy kard stefana Wyszyńskiego i bł. Jerzego Popiełuszki.
 • Namalowany został już również obraz św. Jana Pawła II.
 • W tym tygodniu zostaną uruchomione dzwony, których kosz wyniósł 20000 zł.

          Czekamy na ofiarodawców.

 1. W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z ul. Limanowskiego
 2. Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00. Dziękuję tym, którzy sprzątali w minionym  tygodniu
 1. Dyrekcja Technikum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Św. Józefa w Częstochowie ogłasza nabór na nowy rok szkolny 2020/2021 do klas o profilu: technik usług fryzjerskich z elementami kosmetologii; technik reklamy technik programista; technik grafiki i poligrafii cyfrowej; technik informatyk. Szczegółowe informacje na stronie technikumczestochowa.spsk.pl oraz w sekretariacie przy ul. Okrzei 41 tel. 34 323 66 63. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą szkoły.                                                                                                                  
 2. Do wieczności odeszli: Danuta Kott, Kazimierz Błaszczyk i Jolanta Kuśmierek. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.
 3. Solenizantomi Jubilatom tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki    świetych Patronów.

 

17 maja 2020 r.

 1. Dziś jest Piąta Niedziela Wielkanocna.
 • Msze św.: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 15.00, 18.00;
 • 10 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP ( w każdą niedzielę i święto);
 • 30 – Nabożeństwo majowe;
 1. W ramach kolejnego etapu znoszenia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa rząd postanowił, że od niedzieli 17 maja w kościołach podczas Eucharystii może przebywać 1 osoba na 10 metrów kwadratowych. Oznacza, że w naszym kościele we mszy świętej może uczestniczyć 120 osób. Nadal transmitujemy nabożeństwa w niedzielę i w dni powszednie.

Zachęta abpa Stanisława Gądeckiego – Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski:

”Wobec zapowiedzianej możliwości uczestnictwa w zgromadzeniach religijnych większej liczbie osób, zachęcam wszystkich wiernych, aby korzystali coraz odważniej z parafialnej posługi duszpasterskiej, zwłaszcza zaś, aby ci, którzy tego nie uczynili, przystępowali do sakramentu spowiedzi i Komunii św, jeszcze w czasie wielkanocnym. Aby zaspokoić głód eucharystyczny i głód Słowa Bożego, zachęcam do uczestnictwa w Mszy Świętej, nie tylko w niedzielę, ale i w dni powszednie, przy zachowaniu należytych środków bezpieczeństwa sanitarnego”.

 1. W poniedziałek obchodzimy 100 rocznicę urodzin sw. Jana Pawła II. O godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna za Dar w Osobie św. Jana Pawła II. Będziemy modlili się, aby nauczanie Świętego Papieża było wcielane w nasze życie.
 1. Komunia św. wielkanocna trwa od Środy Poielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej. Trzecie przkazanie kościelne mówi: „Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą.” Przystąmy w tych dniach do spowiedzi św., by móc przyjąć Komunię św.

Spowiedź św.

W dni powszednie od 6.30 do 7.30 i od 17.00 do 18.30

W niedzielę podczas każdej Mszy św.

 1. Od poniedziałku do środy w szczególny sposób będziemy się modlić o dobre urodzaje.
 1. W piątek 22 maja wspomnienie św. Rity zakonnicy. Msza święta i nabożeństwo do św. Rity z poświęceniem róż o godz. 18.00.
 1. 7. W przyszłą niedzielę uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.
 1. W piątek rozpoczynamt Nowenne przed Uroczystośćia Zesłania Ducha Świetego. Nowenna odmawiana jest w czasie nabożeństwa majowego.
 1. W sobotę w archikatedrze częstochowskiej święcenia diakonatu. Polecajmy w naszych modlitwach wyświeconych diakonów.
 1. 10. Dziś paktykę pastoralną kończy w naszej parafii dk Sebastian Kosecki. Świecenia kapłańskie przyjmie 30 maja w archikatedrze. Serdecznie dziękuję Diakonowi za czas pobytu i intensywnej pracy, zresztą nie zawsze związanej z duszpasterstwem. A to dlatego, że wiele czynności duszpasterskich zostało zawieszonych z racji epidemii.. Mszę św. jako neoprezbiter odprawi w naszym kościele w Uroczystość Bożego Ciała i udzieli kapłańskiego błogosławieństwa.
 1. Sprawy materialne:
 • na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło 1900 zł. Bóg zapłać!
 • na nowy ołtarz: 500 zł. Bóg zapłać!
 1. Podziękowania:
 • Za udział w nabożeństwach majowych
 • za udział w środowej procesji z figurą Matki Bożej Fatimskiej
 • dla osób, które w minionym tygodniu sprzątali kościół.
 1. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odprowadziliśmy na

       miejsce wiecznego spoczynku: śp. Agnieszka Ujma i śp. Elżbieta Bukow

       ska. Polecając ich Bożemu Miłosierdziu, módlmy się: wieczny odpoczy

       nek racz im dać Panie ...

 

 1. Wszystkim parafianom i gościom życzymy wielu łask Bożych w tym roz

     poczynającym się nowym tygodniu.

 1. Dziś jest Szósta Niedziela Wielkanocna.
 • Msze św.: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 15.00, 18.00;
 • 10 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP ( w każdą niedzielę i święto);
 • Po Mszy św. porannej nabożeństwo do bł. Angeli Truszkowskiej;
 • 00 - Suma w intencji Ojczyzny;
 • 30 – Nabożeństwo majowe;
 1. Nadszedł czas, kiedy po przerwie spowodowanej epidemią, wprawdzie z ograniczeniami, ale jednak możemy ponownie gromadzić się na Mszy św. Kto lęka się zgromadzeń niedzielnych, może uczestniczyć we Mszy św. w dni powszednie. Ponownie zaczęły pojawiać się w świątyni dzieci i młodzież. Wszystkich, którzy nie dali rady przystąpić do spowiedzi przed świętami wielkanocnymi, zachęcamy do skorzystania ze spowiedzi w tym czasie (podczas każdej Mszy św.). Przypominamy, że jedno z przykazań kościelnych zobowiązuje do przystąpienia do Komunii św. w okresie do uroczystości Trójcy Świętej, tj. do dnia 7 czerwca.
 1. Gromadzimy się na Eucharystii, która jest darem nieskończonej miłości Boga. Wszyscy jesteśmy zaproszeni, aby już tutaj, na ziemi, zacząć wchodzić w świętą rzeczywistość nieba. Najdoskonalszą Nauczycielką na tej drodze jest dla nas Maryja – Ta, która wypowiedziawszy przy zwiastowaniu „fiat”, nigdy go nie cofnęła, nigdy nie odstąpiła od Bożego Syna, szła z Nim aż na Kalwarię, trwała w komunii założonej przez Niego wspólnoty – Kościoła.

 

 1. W środę, 13 maja, obchodzimy Uroczystość 58 rocznicy konsekracji naszego kościoła i 103 rocznicę Objawień Matki Bożej w Fatimie oraz 39 rocznicę zamachu na świętego Jana Pawła II.

                                       Nabożeństwo Fatimskie

 • 30 – I część różańca św. i nabożeństwo majowe;
 • 00 – Msza św.;
 • 45 – II, III część różańca św.;
 • 45 – procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej wokół kościoła;
 • 00 – IV część różańca św. i zakończenie nabożeństwa Apelem Maryjnym.

 

 1. W ciągu roku są dwa dni, szczególnie ważne dla każdej świątyni: dzień jej patrona i rocznica jej poświęcenia. Pierwszy z nich jest odpowiednikiem naszych imienin – w tym dniu w kościele obchodzona jest uroczystość odpustowa. Dzień rocznicy poświęcenia kościoła jest analogią do wspomnienia dnia przyjęcia chrztu. Przez chrzest człowiek staje się dzieckiem Bożym; przez poświęcenie świątynia staje się budynkiem przeznaczonym do wyłącznej służby Bożej. Odtąd nie może on służyć żadnym świeckim celom. W rocznice poświęcenia kościoła zapala się 12 świec przy tzw. zacheuszkach umiesz czonych na ścianach kościoła w miejscach namaszczenia przez biskupa.
 1. 18 maja, przypadają 100. urodziny naszego wielkiego rodaka. Mając przed oczami wydarzenia z 13 maja 1981 roku, wpatrujmy się w jego święte życie, na jego wzór starajmy się żyć w pełnej komunii z Panem Bogiem i całkowicie zawierzmy Maryi nasze rodziny i nasze osobiste codzienne sprawy. Zapraszam na nabożeństwo fatimskie.
 1. W czwartek, 14 maja, w liturgii czcimy Świętego Macieja Apostoła, wybranego do grona Dwunastu w miejsce Judasza. Hebrajskie imię „Maciej” oznacza „dar Boga”. Zwróćmy się do tego Świętego, aby wspomagał nasze wysiłki codziennego stawania się darem Boga dla braci. Tego dnia szczególnie modlimy się w intencji ks. Macieja.
 1. W sobotę, 16 maja, przypada święto patrona Polski, Świętego Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika. Żył na przełomie XVI i XVII wieku i zasłynął jako gorliwy kaznodzieja i duszpasterz jezuicki. Zyskał miano „łowcy dusz”. Dnia 16 maja 1657 roku został schwytany przez Kozaków. Mimo okrutnych tortur nie wyrzekł się wiary w Jezusa Chrystusa. Jego relikwie znajdują się w kościele oo. jezuitów przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Niech ten Święty Patron będzie dla nas wzorem bezkompromisowości wiary i przywiązania do Zbawiciela, a zarazem orędownikiem w trudnym budowaniu ładu i jedności w naszej Ojczyźnie i we wspólnocie narodów.
 1. Msza św. i nabożeństwa są transmitowane online za pośrednictwem kanału youtube.
 1. Msze św. sprawowane są przy zachowaniu zaleceń sanitarnych według naszego zwy

     czajnego porządku zarówno w niedziele, jak i w dni powszednie. Wszystkich prosimy

     o zachowanie zalecanych odległości wewnątrz świątyni

 1. 15 maja obchodzimy rocznicę śmierci ks. Kanonika Kończyka. Polecajmy Go w modlitwach dobroci Bozej we Mszah sw. o 7.00 i 18.00.
 1. Sprawy materialne parafii:

a/ Na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło1255 zł (w tym ofiary wpłacone

     na konto w ostatnich dwóch tygodniach). Bóg zapłać!

b/ Na na okna wpłynęło 250 zł. Bóg zapłać!

c/ Taca gospodarcza z 3 naja wyniosła 2284 zł. Bóg zapłać!

d/ Mamy Sponsora 7 okien okrągłych (5 okien w kaplicy i 2 w prezbiterium).

     Bóg zapłać!

e/ Zostały zamówione cztery ołtarzyki do obrazów: św. Jana Pawła II. ,kard.

     Stefana Wyszyńskiego, bł. Jerzego Popiełuszki i św. Rity. Planowałem oł

     tarzyki sfinansować z ofiar składanych na tacę. Jednak koronawirus po

     krzyżował moje plany, dlatego poszukujemy sponsorów.

               d/ Trwają prace przy zautomatzowaniu dzwonów, których koszt wynosi

                     20000 zł o czym już wcześniej informowałem.

Serdeczne Bóg zapłać wszystkim moim wspaniałym parafianom, a także każdej osobie mieszkającej poza naszą parafią, której leży na sercu troska o potrzeby Kościoła, za przychodzące na konto ofiary na utrzymanie i funkcjonowanie naszego Kościoła. Wszystkich ofiarodawców ogarniamy swoją modlitwą.    

 1. Do wieczności w tym tygodniu odeszła śp. Zdzisława Pietras.   Wieczny odpoczynek…
 1. Podejmując wciąż modlitwę błagalną o oddalenie epidemii, módlmy się również o

     tak bardzo potrzebny deszcz i dobre urodzaje. Polecajmy tą szczególną intencję

     wstawiennictwu Matki Najświętszej, św. Józefa i wszystkich świętych, zwłaszcza

     tych, których obrazy i figury są w naszym kościele.

     Wszystkich Parafian zawierzamy Niepokalanej Dziewicy i św. Józefowi i prosimy aby

     pomogli nam ten trudny czas przeżyć w pokoju serca.

 1. Trzecia Niedziela Wielkanocna to Niedziela Biblijna - 26 kwietnia:
 • Przeżywamy Niedzielę Biblijną i Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Zachęcamy, aby w naszych domach często sięgać po Pismo Święte;  
 • 10 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświetszej Maryi Panny;
 • 17.30 – Różaniec przed wystawionym Najświetszym Sakramentem o powstrzymanie koronawirusa.
 1. Ilość Wiernych uczestniczą we Mszy św.

Według aktualnych rozporządzeń w naszym kościele podczas liturgii może przebywać 80 osób. Bardzo prosimy, aby zajmować miejsca zaznaczone białą kartką. Inni mogą stanąć w bezpieczny sposób przed kościołem i uczestniczyć korzystając z głośników. Podczas Komunii jeden z kapłanów będzie komunikował na zewnątrz. Przypominamy o konieczności używania maseczki przez całą liturgię i uchylenie jej przed przyjęciem Komunii św.

 1. Msze św. w niedzielę: 7.30. 9.00, 10.30, 12.00 15.00 (na czas ograniczenia liczby uczestniczących we Mszach św.) i 18.00. Nie będzie Mszy św. w SPSK.

 4. Spowiedż św. w dni powszednie: 6.30 – 7.30 i 17.00 – 18.30. W niedzielę i święta w czasie Mszy św. 

5. Spotkanie Żywego Różańca w czwartek, 30 kwietnia:

 • 30 – Różaniec przed wystawionym Najświętszym Sakramentem;
 • 00 – Msza św. w intencji Żywego Różańca i zmarłych członków;
 • po Mszy św. zmiana tajemnic różańca św.

6. Od piątku, 1 maja rozpoczynamy codzienne nabożeństwa majowe z litanią loretańską. Zachęcamy do wspólnej modlitwy maryjnej w kościele o godz. 17.30

 1. W piątek, 1 maja odpust parafialny ku czci św. Józefa Rzemieślnika i pierwszy piątek miesiąca:
 • 10 – Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny;
 • Msze św.:30, 9.00, 10.30 12.00 (Suma za Parafian), 15.00 i 18.00;
 • 30 – nabożeństwo majowe;
 • Spowiedż św. w czasie Mszy św.
 1. Komunia św. wielkanocna trwa od Środy Poielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej. Trzecie przkazanie kościelne mówi: „Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą.” Przystąmy w tych dniach do spowiedzi św., by móc przyjąć Komunię św.
 1. Chorych i starszych wiekiem możemy odwiedzić na prośbę zainteresowanych
 2. Osoby, które mają Msze św. w piątek i sobotę proszone są o zgłoszenie się do zakrystii.
 3. Uroczystość Najświetszej Mary Panny Królowej Polski będzie obchodzone dzień wcześniej tzn. w sobotę, 2 maja, ponieważ w niedziele wielkanocne liturgicznie nie można obchodzić innych uroczystości:
 • 10 – Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny;
 • Msze św.:30, 9.00, 10.30 12.00 (Suma za Parafian), 15.00 i 18.00;
 • 45 – nabożeństwo pierszosobotnie (rozważanie piętnastominutowe i różaniec;
 • 00 –różaniec;
 • 30 – nabożeństwo majowe;
 • Spowiedż św. w czasie Mszy św.
 1. Nadal dziękuję za wiele znaków życzliwości, zainteresowania oraz gestów solidarności i więzi z duszpasterzami. Za wszystkie z całego serca dziękujemy. Bóg zapłać za wszystkie ofiary złożone czy to na rachunek bankowy parafii, czy do skarbony z tyłu świątyni przeznaczonej na ten cel, czy w inny sposób.
 • Na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło:
 • 1800 zł - w kopertach, przez konto bankowe lub bezpośrednio padane kapłanowi (w tym jedna z ofiar 1000 zł)
 • 290 zł – w skarbnce na sanktuarium;
 • Na okna wpłynęło 50 zł. Bóg zapłać !
 • Tron pod monstrancję i tybularz ofarowany przez p. dyr. Janinę Grewenda.
 • Dziękuję za ofiarowane kwiaty do ołtarzy.

13. Do wieczności odeszli śp.: Jadwiga Ledwan, Elwira Prymek, Bogumiła Grzywnowicz, Barbara Gembicz i Tadeusz Koral. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

 

3 maja 2020 r.

 

 1. 1. Dzisiejszą niedzielę przeżywamy w Kościele jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne.
 • Msze św.: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 15.00 i 18.00
 • Na Mszach św.po Komunii św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i wspólna adoracja: 7.30, 9.00, 12.00 i 15.00
 • Droga Betlejemska - 10.20
 • Trzeba prosić Jezusa Chrystusa – Dobrego Pasterza, aby nigdy nie zabrakło nowych pracowników w Bożej winnicy. Modlimy się o dobre i liczne powołania kapłańskie i zakonne, o ludzi gotowych pójść przemieniać serca innych, podjąć trudne zadania wobec współczesnego świata. Mając wśród siebie kapłanów, mamy dostęp do niewyczerpanych Bożych łask płynących z sakramentów św.
 1. Podczas tego tygodnia będziemy szczególnie prosić o powołania kapłańskie i zakonne z naszej wspólnoty parafialnej w czasie Mszy św. i nabożeństwa majowego.

Prośmy o pomoc Tę, która wiernie i do końca trwała przy Chrystusie i przy rodzącym się Kościele w dniu Pięćdziesiątnicy. Maryja jest najlepszą Matką wszystkich kapłanów i Wychowawczynią powołań kapłańskich.

 1. 3. Dzisiaj wspominamy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 r.

Pamiętając o tym doniosłym wydarzeniu z naszej historii, polecajmy Maryi – Królowej naszą Ojczyznę. Polecajmy Jej rządzących i tworzących prawo, aby zawsze mieli na uwadze sprawiedliwość społeczną i dobro wszystkich Polaków. Prośmy Maryję, aby dla Jej Syna otworzyły się wszystkie polskie serca.

 1. Przez cały miesiąc maj nabożeństwa „majowe” będziemy odprawiać o godz. 17.30, następnie Msza św. o godz. 18.00 – transmitowane na żywo.

Weźmy udział w tym modlitewnym uwielbieniu Matki naszego Pana i naszej. W tak wielu sprawach osobistych, rodzinnych i narodowych możemy i powinniśmy prosić o Jej wstawiennictwo. Szczególnie będziemy prosili o dobre i święte powołania kapłańskie i zakone oraz o świetość kapłanów.

 1. Z kalendarza liturgicznego:
 • Św. Floriana, męczennika – poniedziałek, 4 maja. Odpust w sąsiedniej parafii;
 • Święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba – środa, 6 maja;
 • Matki Bożej Łaski Bożej – czwartek, 7 maja;
 • Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika – piątek, 8 maja. Odpust w kościele na Błesznie.
 • Solenizantom oraz Jubilatom tego tygodnia życzymy wielu łask Bożych i opieki Matki Bożej i św. Patronów.    
 1. Sprawy materialne pareafii:
 • Na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło 1250 zł. Bóg zapłać!
 • Ze skarbonki na biednych: 980 zł. Bóg zapłać!
 • Ze skarbonki na Sanktuarium 210 zł. Bóg zapłać!
 • Na okna: 200 zł. Bóg zapłać!
 • Dziękuję p. Bogdanowi Mielczarkowi za wykonane prace przy plebanii i na placu
 1. PIERWSZE PEŁNE UCZESTNICTWO WE MSZY ŚW.

Spotkanie rodziców dzieci komumunijnych we wtorek po Mszy św. wieczornej w kościele. Podobnie jak na Mszach św. zajmujemy miejsca wyznaczone, by zachować odpowiedni dystans. Proponowane dni PIERWSEGO PEŁNEGO UCZESTNICTWA DZIECI WE MSZY ŚWIĘTEJ to 3 i 20 września 2020 r. Jest możliwość w tym roku przystąpienia w małych grupach lub indywidualnie. To wszystko do ustalenia między rodzicami.

W przyszłym roku 2021 Pierwsze Pełne Uczestnictwo we Mszy św. w czwartą niedzielę maja tj. 23 maja 2021 r.

 1. 8. Do wieczności odeszli śp. : Andrzej Miłek i Jacek Fiksat. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

Odpusty w Kościele Katolickim

Objawienie Boże poucza nas, że grzechy pociągają za sobą kary, a gładzone są przez cierpienie, trudy życia czy też przez śmierć (por. Rdz 3,16-19; Rz 2,9). Chrześcijanin popełniający grzech otrzymuje w sakramencie pokuty odpuszczenie winy, natomiast pozostaje jeszcze tzw. kara doczesna. Darowanie kary doczesnej określa się terminem "odpust", którego uzyskanie zakłada szczerą wewnętrzną przemianę oraz wypełnienie przepisanych uczynków. Odpust jest cząstkowy lub zupełny, w zależności od tego, czy uwalnia od kary doczesnej w części lub całości. Paweł VI zniósł odpusty określane konkretnym czasem (np. ilością dni lub lat), ponieważ w wieczności nie ma czasu. Wierny może uzyskiwać odpust cząstkowy lub zupełny tylko za siebie lub ofiarować go za zmarłego, ale za nikogo z żyjących, ponieważ każdy człowiek sam jest w stanie dokonać przemiany swojego życia i wypełnić wymagane do otrzymania odpustu warunki. Odpust zupełny można uzyskać tylko jeden raz w ciągu dnia, poza pozostającymi w obliczu śmierci, natomiast odpusty cząstkowe można uzyskiwać w ciągu jednego dnia wielokrotnie.

Do uzyskania odpustu zupełnego wymagane są trzy warunki:

1) spowiedź sakramentalna;
2) Komunia św.;
3) modlitwa w intencji Papieża.

Chodzi tu o intencję, jaką Ojciec Św. wyznacza na każdy miesiąc, a nie w intencji osoby Papieża. Wystarczy odmówić "Ojcze nasz" i "Zdrowaś Maryjo".

 

***
 1. Katechizm Kościoła Katolickiego mówi, abyśmy przynajmniej raz w roku spowiadali się a w czasie wielkanocnym przyjmowali Komunie św. Z tego wynika, że nie przyjęcie Komunii św. w czasie wielkanocnym (czyli od Wielkanocy do Niedzieli Trójcy Świetej) jest grzechem ciężkim.
 2. Przyjęcie Komunii św. raz w roku jest to niezbędne minimum, można by powiedzieć „ostatnia deska ratunku” do pozostania jeszcze tzw. praktykującym wiernym. Jest to minimum i aż wstyd byłoby go nie wypełnić. Jest to bowiem wykładnik naszej miłości do Tego, w którego twierdzimy, że wierzymy. Jeżeli bowiem kochamy Chrystusa, to chyba jak każdy kto kocha, chciałby być z ukochanym (ukochana) zawsze, cały czas, wielbić go i adorować, być całym dla swej miłości, zawsze go mieć i z nim przebywać.
 3. Oczywiście Pan Bóg w swej wielkiej miłości miłosiernej daje nam odpuszczenie wszystkich grzechów, także i tych, o którym wspomnieliśmy wyżej i w sakramencie Spowiedzi św. przebacza nam wszystkie wyznane grzechy. W sakramencie Spowiedzi otrzymujemy odpuszczenie grzechów i uwolnienie od kary wiecznej. Pozostaje jednak kara doczesna, która może być zmazana przez tzw. odpusty.
***

 

19 kwietnia 2020 r.

 1. Druga Niedziela Wielkanocna to Niedziela Miłosierdzia Bożego - 19 kwietnia:
 • dzisiaj rozpoczyna się w Kościele w Polsce Tydzień Miłosierdzia;              
 • 00 – Godzina Miłosierdzia przed Najświętszym Sakramentem w kościele.
 • od poniedziałku, 20 kwietnia w liturgii będzie mogło uczestniczyć więcej niż 5 osób. Zgodnie z zarządzeniem na 15 metrów kw. 1 osoba. W naszy sanktuarium powiesznia uzytkowa wynosi ok. 1500 metrów kw.
 1. Msze św. w niedzielę: 7.30. 9.00, 10.30, 12.00 15.00 (na czas ograniczenia liczby uczestniczących we Mszach św.) i 18.00. Nie będzie Mszy św. w SPSK.
 2. Nabożeństwa w naszy kościele:
 • Msze sw. w dni powszednie: 7.00, 17.00 i 18.00;
 • Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP w niedzielę i świeta – 7.10;
 • Koronka do Miłosierdzia Bożego - 15.00;
 • nabożeństwo różańcowe ( oprócz środy i piątku) - 17.30;
 • w srodę Dróżki św. Józefa - 17.30 i Msza św nowennowa o 18.00;
 • w piątek Droga Krzyżowa - 17.30.
 1. Spowiedż św. w dni powszednie: 6.30 – 7.30 i 17.00 – 18.30. W niedzielę i świeta w

     czasie Mszy św.

 1. Z kalendarza liturgicznego:
 • uroczystość św. Wojciecha, głównego patrona Polski oraz wspomnienie Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego – czwartek, 23 kwietnia
 • św. Jerzego, męczennika – piątek, 24 kwietnia;
 • św. Marka, ewangelisty – sobota, 25 kwietnia.
 1. Przwidywana, na dzień dzisiejszy, Pierwsza Komunia św. 6 i 20 września.
 2. Nadal dziękuję za wiele znaków życzliwości, zainteresowania oraz gestów solidarności i więzi z duszpasterzami. Za wszystkie z całego serca dziękujemy. Bóg zapłać za wszystkie ofiary złożone czy to na rachunek bankowy parafii, czy do skarbony z tyłu świątyni przeznaczonej na ten cel, czy w inny sposób.
 • Na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło:
 • 2700 zł - w kopertach, przez konto bankowe lub bezpośrednio padane kapłanowi (w tym jedna z ofiar 1000 zł)
 • 210 zł – w skarbnce na sanktuarium;
 • Na okna wpłynęło 100 zł. Bóg zapłać !
 1.  Codziennie na Mszach św, modlimy się o uchroinienie parafii, ojczyzny i świata przed  

     epidemią, a także błagamy Boga o deszcz tak bardzo pyrzebny.

 1. Proszę także o przekazanie naszych ogłoszeń osobom starszym i znajomym, którzy nie

     posiadają dostępu do internetu. Prosimy zabrać im do domu „Głos św. Józefai”. Rów

     nież prosimy o subskrybowanie na YouTube naszego kanału parafii ponieważ chcemy

     w ten sposób również transmitować nasze wydarzenia parafialne.

 1. Składam serdeczne podziękowania tym, którzy sprzątali kościół w minionych tygo-

     dniach. Dziękuję za kwiaty do ołtarzy i ofiary skaładane na kwiaty.

***

Kult Bożego Miłosierdzia

Siostrę Faustynę wybrał Pan Jezus na sekretarkę i apostołkę swego miłosierdzia, aby przez
nią przekazać światu wielkie orędzie. 

 1. Obraz Jezusa Miłosiernego

Jego rysunek został ukazany w wizji, jaką Siostra Faustyna miała 22 lutego 1931 roku w celi płockiego klasztoru. Wieczorem, kiedy byłam w celi – pisze w Dzienniczku – ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie, jeden czerwony, a drugi blady. (…) Po chwili powiedział mi Jezus: Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie (Dz. 47). Chcę, aby ten obraz (…) był uroczyście poświęcony w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, ta niedziela ma być świętem Miłosierdzia (Dz. 49).

Charakterystyczne dla tego wizerunku Chrystusa są dwa promienie. Pan Jezus, zapytany o ich znaczenie, wyjaśnił: Blady promień oznacza wodę, która usprawiedliwia dusze; czerwony promień oznacza krew, która jest życiem dusz (…) Szczęśliwy, kto w ich cieniu żyć będzie (Dz. 299). Oczyszcza duszę sakrament chrztu i pokuty, a karmi ją najobficiej Eucharystia – więc te dwa promienie oznaczają sakramenty święte i wszystkie łaski Ducha Świętego, którego biblijnym symbolem jest woda, oraz nowe przymierze Boga z człowiekiem zawarte we krwi Chrystusa.

Obraz Jezusa Miłosiernego często bywa nazywany obrazem Miłosierdzia Bożego, co jest słuszne, ponieważ właśnie w misterium paschalnym Chrystusa najwyraźniej objawiła się
miłosierna miłość Boga do człowieka.

Obraz nie tylko przedstawia miłosierdzie Boże, ale pełni również rolę znaku, który ma przypominać o obowiązku chrześcijańskiej ufności względem Boga i czynnej miłości w stosunku do bliźnich. W podpisie obrazu – z woli Chrystusa – są umieszczone słowa: Jezu, ufam Tobie. Obraz ten – powiedział także Pan Jezus – ma przypominać żądania mojego miłosierdzia, bo nawet wiara najsilniejsza nic nie pomoże bez uczynków (Dz. 742).

Do tak rozumianego kultu obrazu, polegającego na postawie chrześcijańskiej ufności i
miłosierdzia, przywiązał Pan Jezus specjalne obietnice: łaskę wiecznego zbawienia, dużych postępów na drodze chrześcijańskiej doskonałości, łaskę szczęśliwej śmierci i wszelkie inne łaski, o które z ufnością ludzie prosić Go będą. Przez obraz ten udzielać będę wiele łask dla dusz, a przeto niech ma przystęp wszelka dusza do niego (Dz. 570).

 1. Święto Miłosierdzia

Ma najwyższą rangę wśród wszystkich postaci nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, które zostały objawione Siostrze Faustynie. Po raz pierwszy o ustanowieniu tego święta mówił Pan Jezus w Płocku w 1931 roku, gdy przekazywał swą wolę co do powstania obrazu: Ja pragnę, aby było Miłosierdzia święto. Chcę, aby ten obraz, który wymalujesz pędzlem, był uroczyście poświęcony w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, ta niedziela ma być świętem Miłosierdzia (Dz. 49).

Święto jest nie tylko dniem szczególnego uwielbienia Boga w tajemnicy miłosierdzia, ale
także czasem łaski dla wszystkich ludzi. Pragnę aby święto Miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzesznków (Dz.699). Dusze giną mimo mojej gorzkiej męki. Daję im ostatnią deskę ratunku, to jest święto Miłosierdzia mojego. Jeżeli nie uwielbią miłosierdzia mojego, zginą na wieki (Dz. 965). Kto w dniu tym przystąpi do Źródła Życia ten dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar (Dz. 300). W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia mojego; (…) niech się nie lęka zbliżyć do mnie żadna dusza, chociażby grzechy jej były jako szkarłat (Dz. 699).

 1. Koronka do Miłosierdzia Bożego

Tę koronkę podyktował Pan Jezus Siostrze Faustynie w Wilnie 13-14 września 1935 roku jako modlitwę na przebłaganie i uśmierzenie gniewu Bożego (zob. Dz. 474^476).

Odmawiający tę koronkę ofiarują Bogu Ojcu Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo Jezusa Chrystusa na przebłaganie za grzechy swoje, bliskich i całego świata, a jednocząc się z ofiarą Jezusa, odwołują się do tej miłości, jaką Ojciec niebieski darzy swego Syna, a w Nim wszystkich ludzi. W tej modlitwie proszą również o miłosierdzie dla nas i całego świata i tym samym spełniają uczynek miłosierdzia. Dodając do tego podstawę ufności i wypełniając warunki każdej dobrej modlitwy (pokora, wytrwałość, przedmiot zgodny z wolą Bożą), wierni mogą oczekiwać spełnienia Chrystusowych obietnic, które dotyczą szczególnie godziny śmierci: łaski nawrócenia i spokojnej śmierci. Dostąpią ich nie tylko osoby odmawiające tę koronkę, ale także konający, przy których inni jej słowami modlić się będą. 

 1. Godzina Miłosierdzia

Pan Jezus powiedział do ś. Faustyny: Ile razy usłyszysz, jak zegar bije trzecią godzinę, zanurzaj się cała w miłosierdziu moim, uwielbiając i wysławiając je; wzywaj jego wszechmocy dla świata całego, a szczególnie dla biednych grzeszników, bo w tej chwili zostało na oścież otwarte dla wszelkiej duszy (Dz. 1572).

Pan Jezus dość dokładnie określił także sposoby modlitwy właściwe dla tej formy kultu
Miłosierdzia Bożego: Staraj się w tej godzinie – powiedział do Siostry Faustyny –odprawiać drogę krzyżową, o ile ci na to obowiązki pozwolą; a jeżeli nie możesz odprawić drogi krzyżowej, to przynajmniej wstąp na chwilę do kaplicy i uczcij moje serce, które jest pełne miłosierdzia w Najświętszym Sakramencie; a jeżeli nie możesz wstąpić do kaplicy, pogrąż się w modlitwie tam, gdzie jesteś, chociaż przez króciutką chwilę (Dz. 1572).

Trzy warunki wysłuchania modlitw zanoszonych w tej godzinie:

 1. modlitwa ma być skierowana do Jezusa,
 2. ma mieć miejsce o godzinie trzeciej po południu,
 3. ma się odwoływać do wartości i zasług męki Pańskiej.

W tej godzinie – obiecał Pan Jezus – uprosisz wszystko dla siebie i dla innych; w tej godzinie stała się łaska dla świata całego – miłosierdzie zwyciężyło sprawiedliwość (Dz. 1572).

 1. Szerzenie czci Bożego Miłosierdzia – Uczynki Miłosierdzia.       Dusze, które szerzą cześć miłosierdzia mojego, osłaniam je przez życie całe, jak czuła matka swe niemowlę, a w godzinę śmierci nie będę im Sędzią, ale miłosiernym Zbawicielem(Dz. 1075).

 

Nie lękajmy się przyjć do Jezusa, On daje uzdrowienie.

 12 kwietnia 2020 r.

 1. Wszystkie nabożeństwa z naszego kościoła można na bieżąco przeżywać przez internet, na naszej stronie parafialnej. W nabożeństwie może uczestniczyć 5 osób i służba liturgiczna.
 1. Msze św. w niedzielę o: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00. W dni powszednie o: 7.00, 17.00 i 18.00.
 1. Nowenna do Miłosierdzia przed Niedzielą Miłosierdzia codziennie  o godz. 15.00.
 1. Zachęcamy do adoracji Najświętszego Sakramentu każdego dnia od go- dziny 6.30 do 18.00.
 1. W przyszłą niedzielę, 19 kwietnia przypada Święto Miłosierdzia Bożego.Od Wielkiego Piątku trwa nowenna przed uroczystością Bożego Miłosierdzia. Zachęcamy do codziennego odmówienia koronki do Bożego Miłosierdzia w rodzinach.
 1. W piątek z racji oktawy Wielkanocy nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 1. Dziękujemy za wiele znaków życzliwości, pozdrowień, zainteresowania oraz gestów solidarności i więzi z duszpasterzami. Za wszystkie z całego serca dziękujemy. Wiele osób w spontanicznym odruchu serca zatroszczyło się o utrzymanie kościoła parafialnego. Bóg zapłać wszystkim, którzy w różny sposób pomagają w utrzymaniu w tym niezwykle trudnym czasie. Bóg zapłać za wszystkie ofiary złożone czy to na rachunek bankowy parafii, czy do skarbony z tyłu świątyni przeznaczonej na ten cel, czy w inny sposób.
 • Na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło:
 • 4175 zł - w kopertach, przez konto bankowe lub bezpośrednio padane kapłanowi (w tym p. Gospodyni /pensja w całości/ i p. Zakrystianka)
 • 1060 zł – w skarbnce na sanktuarium;
 • 3000 zł – pani Prezes SPSK;
 • Na okna wpłynęło 800 zł.
 • Taca gospodarcza 730 zł.

         Powyższe ofiary rekompensują brak tac niedzielnych. Bóg zapłać!

         Zapewniamy Was wszystkich o naszej modlitwie w intencji dobrodzie-jów naszego Sanktuarium i Parafii.

 1. Prosimy także o przekazanie naszych ogłoszeń osobom starszym i znajomym, którzy nie posiadają dostępu do internetu. Prosimy zabrać im do domu „Głos św. Józefai”. Również prosimy o subskrybowanie na YouTube naszego kanału parafii ponieważ chcemy w ten sposób również transmitować nasze wydarzenia parafialne.
 2. Bądźmy solidarni w modlitwie, wzajemnej trosce oraz w sposób odpowiedzialny stosujmy się do zaleceń służb, dbających o nasze wspólne bezpieczeństwo.

 

  1. Na stronie internetowej naszej archidiecezji jest dostępne najnowsze Zarządzenie Ks. Arcybiskupa dotyczące obchodów Wielkiego Tygodnia w czasie stanu epidemii. Zgodnie z zarządzeniem władz państwowych, nadal obowiązuje prawo na podstawie którego w liturgii nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób, wyłączając z tej liczby osoby sprawujące posługę. Ks. Arcybiskup przypomina, że Msze Święte mają być sprawowane, jedynie z uczestnictwem osób związanych z intencją danej Mszy Świętej (maks. 5 osób). Przypomina również o  udzielonej dyspensie wszystkim wiernym archidiecezji częstochowskiej od uczestnictwa w Mszach Świętych niedzielnych i świątecznych. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęca, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Czytamy też tam m.in. że Triduum Paschalne bedzie obchodzone bez "Ciemnicy", Grobów Pańskich, święcenia pokarmów oraz wystawienia Najświętszego Sakramentu w monstrancji, tylko indywidualna, osobista adoracja. Zachęcam wszystkich parafian do zapoznania się z tym rozporządzeniem.

29 marca 2020 r.

 1. Dzisiaj Piąta Niedziela Wielkiego Postu. W związku z zagrożeniem epidemicznym jest zwiększona liczba Mszy św.: 7.30, 9.00, 10.00, 11.00, 12.00, 15.00 i 18.00. Od przyszłej niedzieli wracamy do poprzedniego porządku Mszy św: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00. W kościele może uczestniczyć 5 osób innych prosimy o pozostanie poza kościołem. Nie będzie Mszy św. w kaplicy SPSK. Módlmy się o ustanie epidemii w kraju i na świecie. Ks. arcybiskup Wacław Depo prosi o umieszczenie w oknach Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

 2. W dzisiejszą niedzielę miały rozpocząć się rekolekcje, mimo że ich nie ma, porządek Mszy św. w poniedziałek, wtorek i środę będzie tak, jak zostało wyznaczone na ten czas (9.00, 16.30, 18.00).

 1. Dzisiaj Czwarta Niedziela Wielkiego Postu. W związku z zagrożeniem epidemicznym jest zwiększona liczba Mszy sw. w niedzielę: 7.30, 9.00, 10.00, 11.00, 12.00, 15.00 i 18.00. W kościele może uczestniczyć 50 osób innych prosimy o pozostanie poza kościołem.Nie będzie Mszy św. w kaplicy SPSK. Módlmy się o pokonanie epidemii w kaju i na świecie. Ks. arcybiskup Wacław Depo prosi o umieszczenie w oknach Obrazy Matki Bożej Częstochowskiej.
 1. Codziennie o godz. 20.30 kapłani i osoby życia konsekrowanego – bez udziału wiernych – będą odmawiali w kościele różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Prosimy Wiernych, aby w tym samym czasie w swoich rodzinach odmawiali różaniec w duchowej łączności z kapłanami.

Radio Watykańskie

Wiadomości Niedzieli

niedziela.pl

Wiadomości z portalu niedziela.pl
 • Maryja Matką Kościoła
  Na całym świecie w obrządku łacińskim obchodzone będzie wspomnienie Maryi Matki Kościoła – postanowił Papież Franciszek. W Watykanie opublikowano dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 11 lutego bieżącego roku. Informuje on, że decyzją Ojca Świętego wspomnienie to będzie obchodzone w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego
 • Święcenia biskupie ks. Grzegorza Suchodolskiego
  Święcenia biskupie ks. Grzegorza Suchodolskiego, nowego biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej, odbyły się w poniedziałek 1 czerwca w katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach.
 • Uczestnicy protestów zdewastowali nowojorską katedrę św. Patryka
  Uczestnicy protestów, które wybuchły w USA po śmierci Afroamerykanina George’a Floyda, zbezcześcili katedrą św. Patryka na nowojorskim Manhattanie. Na ścianach i schodach tej jednej z najbardziej znanych świątyń amerykańskich wypisali sprayem wulgarne oraz wzywające do walki z rasizmem napisy.