PARAFIA KATOLICKA ŚW. JÓZEFA RZEMIEŚLNIKA
            SANKTUARIUM ŚW. JÓZEFA OBLUBIEŃCA NMP
                                     W CZĘSTOCHOWIE

 

  1. Na stronie internetowej naszej archidiecezji jest dostępne najnowsze Zarządzenie Ks. Arcybiskupa dotyczące obchodów Wielkiego Tygodnia w czasie stanu epidemii. Zgodnie z zarządzeniem władz państwowych, nadal obowiązuje prawo na podstawie którego w liturgii nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób, wyłączając z tej liczby osoby sprawujące posługę. Ks. Arcybiskup przypomina, że Msze Święte mają być sprawowane, jedynie z uczestnictwem osób związanych z intencją danej Mszy Świętej (maks. 5 osób). Przypomina również o  udzielonej dyspensie wszystkim wiernym archidiecezji częstochowskiej od uczestnictwa w Mszach Świętych niedzielnych i świątecznych. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęca, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Czytamy też tam m.in. że Triduum Paschalne bedzie obchodzone bez "Ciemnicy", Grobów Pańskich, święcenia pokarmów oraz wystawienia Najświętszego Sakramentu w monstrancji, tylko indywidualna, osobista adoracja. Zachęcam wszystkich parafian do zapoznania się z tym rozporządzeniem.
 1. W związku z decyzjami władz państwowych i koscielnych oraz ograniczeniami co do ilości uczestników w kosciele, w naszej parafii porządek celebracji w Wielkim Tygodniu jest następujący:
  • Niedziela Palmowa:
   • Msze św.: 7:30, 9:00, 10:30, 12:00 i 18:00
   • Koronka do Miłosierdzia Bożego 15:00
   • Gorzkie Żale 17:30
  • Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielka Środa:
   • Msze św.: 7:00, 17:00 i 18:00
   • Koronka do Miłosierdzia Bożego 15:00
   • Spowiedź św.: 15:00 - 17:00 i 19:00 - 20:00 (w czasie spowiedzi bedzie mogło przebywać w kościele tylko 5 osób, po wyjściu jednej wchodzi następna).
  • Wielki Czwartek  jest pamiątką ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa:
   • Koronka do Miłosierdzia Bożego 15:00
   • Msza św. Wieczerzy Pańskiej 19:00
  • Wielki Piątek jest jedynym dniem w roku, w którym nie odprawia się Mszy św. z wielkiego szacunku do ofiary Jezusa Chrystusa poniesionej na Krzyżu za grzechy całego świata. Jest to dzień powagi, skupienia i postu, w którym szczególnie czci się Krzyż Święty:
   • Nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 15:00
   • Liturgia Męki Pańskiej o godz.: 19:00 Zachęcam do uczczenia Krzyża w naszych domach. W tym dniu obowiązyje post ścisły, od którego nie ma żadnej dyspensy.
  • Wielka Sobota, zgodnie z rozporządzeniem nie wolno organizować tradycyjnego obrzędu błogosławieństwa pokarmów Zamiast niego proszę, aby wierni przed śniadaniem wielkanocnym w gronie rodzinnym uczestniczyli w uroczystym błogosławieństwie, które niech poprowadzi ojciec rodziny lub inna osoba. Tekst modlitwy do wydrukowania jest dostępny na stronie internetowej naszej parafii.
   • Liturgia Paschalna o godz.: 20:00 Ponieważ w tym roku nie będzie Procesji Rezurekcyjnej, zgodnie z zaleceniami, po zakończonej Liturgii Paschalnej w Wielką Sobotę, kapłan wyjdzie z Najświętszym Sakramentem przed kościół i pobłogosławi wszystkich mieszkańców parafi.
   • BW Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i Drugi Dzień Świąt Msze św. według porządku niedzielnego. W Święta we Mszach św. bedzie mogło uczestniczyć 5 osób, o ile w tym tygodniu nie będzie innego zarządzenia.
 2. Dziękuję wszystkim, którzy trwają na modlitwie w swoich domach m.in. poprzez transmisje internetowe, telewizyjne lub radiowe. Codziennie z naszego kościoła na żywo są transmitowane wszystkie nabożeństwa na kanale youtube. Link znajduje się w zakładce "Multimedia" -> Kamera lub bezpośrenio: Kamera youtube .
 3. Nasz kościół codziennie jest otwarty dla indywidualnej i osobistej adoracji.
 4. W obecnej nadzwyczajnej sytuacji, istnieje możliwość przyjmowania Komuni św. w sposób duchowy. Możliwość przyjęcia Komuni duchowej mają wierni zgromadzeni zarówno w świątyni, jak również uczestniczący we Mszy Świętej transmitowanej przez media, a także chorzy i cierpiący. W przyjmowaniu Komunii w formie duchowej trzeba uwzględnić trzy elementy: wzbudzić wiarę w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, wzbudzić miłość ku Niemu, wzbudzić pragnienie, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie.
 5. W Święta będziemy udzielać Komunii św. między Mszami św. Ktoś uczestnicząc we Mszy św. przez internet czy telewizję może po niej przyjść do kościoła, aby spożyć Ciało Pańskie pod postacią Chleba Eucharystycznego.
 6. Ze względu na przedłużający się czas epidemii i związane z tym zakazy, nowy termin I Komunii św. w naszej parafii zostanie przekazany po Świętach.  Spotkania organzacyjne z rodzicami, odbędą się zaraz po ustaniu wszelkich zakazów. Bardzo dziękuję za zrozumienie.
 7. Sprawy materialne parafii:
  • Na potrzeby parafii i sanktuarium w ostatnim tygodniu wpłyneło 2 115zł
  • Ponieważ parafia jest pozbawiona ofiar z tacy i w ten sposób nie jest w stanie opłacać świeckich pracowników, dlatego podjąłem decyzję zwolnienia dwóch pracowników. Ich pracę, w miarę możliwości podejmą księża. Dla wyjaśnienia, by nie było wątpliwości księża nie są finansowani, ani z ofiar z tacy, ani z ofiar indywidualnych składanych przez Wiernych. Wynagrodzenie księży pochodzi z ofiar mszalnych (jedna dziennie minus 15%) oraz z ofiar składanych z okazji chrztu, ślubu i pogrzebu, o czym informowałem w rocznym sprawozdaniu duszpasterskim. Nadmienię, że osoby pracujące na plebanii są finansowane przez księży.
  • Do skarbonki w kościele, można składać ofiary na potrzeby parafii. Serdeczne Bóg zapłać za każdą ofiarę na ten cel.

Transmisje liturgii Triduum Paschalnego z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze przeprowadzi Telewizja Polska. Liturgie w Wieli Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę rozpoczną się o godz. 18:00 na antenie TVP 3 w paśmie ogólnopolskim.

 • W Wielki Piątek, 10 kwietnia - TVP 1 o godz. 20:50 przeprowadzi transmisję Drogi Krzyżowej z udziałem papieża Franciszka.
 • W Wielką Sobotę, 11 kwietnia - TVP 1 o godz. 20:00 Orędzie Wielkanocne wygłosi abp Stanisław Gądecki.
 • W Niedzielę Wielkanocną, 12 kwietnia - TVP 1 o godz. 7:00 bedzie transmitować Mszę św. z Sanktuarium miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, a o godz. 11:00 Mszę św. Zmartwychwstania pańskiego i błogosławieństwo Urbi et Orbi z Watykanu. O godz. 9:00 pokazany zostanie program "Ziarno", zatytułowany "Z miłości za nas wszystkich", a o godz 9:30 reportaż "Wielkanocna radość śpiewania z Arką Noego"
 • W Poniedziałek Wielkanocny, 13 kwietnia - TVP 1 o godz.: 7:00 bedzie transmitować Mszę św. z Sanktuarium miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach , o godz. 11:00 Msza św. z Jasnej Góry, a o godz. 12:00 na tej samej antenie - modlitwa Regina Coeli z Watykanu.
 • Redakcja Programów Katolickich TVP rekomenduje także inne pozycje:
  • W Wielką Sobotę w TVP 1 o godz. 9:00 pokazane zostaną świąteczne wydania Studia Raban i Rodzinnego Ekspersu - kolejno o godz. 9:00 i 9:30 oraz dwa filmy fabularne: o godz. 10:00 "Bernadetta. Cud w lourdes", a o godz.: 21:30 "Niebo istnieje naprawdę".
 • Transmisja Koronki do Bożego Miłosierdzia - codziennie godz.: 15:00 w Radio maryja
 • Transmisja Aplelu Jasnogórskiego - codziennie godz.: 21:00 w Radio Maryja oraz w TV Trwam

 

Zachęcam Wiernych naszej parafii do uczestnictwa w Liturgii odprawianej w naszym kościele transmitowanej na kanale youtube. Zakładka: Multimedia -> Kamera lub bezpośrednio pod linkiem: Kamera youtube 

 

Radio Watykańskie

Wiadomości Niedzieli

niedziela.pl

Wiadomości z portalu niedziela.pl
 • Znamy datę beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego
  Papież Franciszek zdecydował, ze beatyfikacja Sług Bożych kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Róży Marii Czackiej odbędzie się 12 września w Warszawie. Poinformował o tym metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz, w specjalnym komunikacie.
 • Nasz pierwszy święty
  Jest nim św. Wojciech, patron Polski, który został wyniesiony do chwały ołtarzy w niecałe 2 lata po męczeńskiej śmierci.
 • Czy słowo Boże może wychowywać?
  Odpowiedź wydaje się oczywista. Z jednym zastrzeżeniem: że nie jest to byle jakie wychowanie i nie do byle czego.