PARAFIA KATOLICKA ŚW. JÓZEFA RZEMIEŚLNIKA
            SANKTUARIUM ŚW. JÓZEFA OBLUBIEŃCA NMP
                                     W CZĘSTOCHOWIE

 

20 września 2020 r.

 1. Dziś jest XXV Niedziela Zwykła w ciągu roku.

Dzisiejsza niedziela w sposób szczególny w Kościele jest poświęcona środkom społecznego przekazu. Siłę mediów podkreśla Katechizm Kościoła katolickiego, zauważając ich wielki wpływ na przekaz informacji oraz rozwój kultury i kształcenie. Umiejmy roztropnie korzystać z dobrodziejstw mediów, ale pamiętajmy, że one powinny służyć człowiekowi, a nie odwrotnie.

 1. Nabożeństwo do św. Ryty z poświeceniem róż we wtorek, 22 września, po wieczornej Mszy św.

Jej symbolem jest róża - połączenie radości z cierpieniem (nawiązuje do wydarzenia tuż przed jej śmiercią, kiedy w zimie zakwitła róża w jej ogrodzie). Św. Rita jest patronką spraw trudnych. Przychodzi z pomocą w sprawach, które po ludzku są niemożliwe, beznadziejne. Sama też w różnych okresach życia doświadczała licznych przeciwności i cierpień, ale posłuszna i z ufnością poddana woli Bożej pokonywała wszelkie przeszkody z pokorą i miłością. W jej życiu często działy się rzeczy zadziwiające. 

 1. Nowenna do Dzieciątka Jezus w piątek, 25 września, na wieczornej Mszy św.   o godz. 18.00.

4. Przygotowanie do Bierzmowania.

 • Pierwsze spotkania dla kandydatów do Bierzmowania już się odbyły. Kandydatami są klasy VI, VII, VIII szkoiły podstawowej oraz kl. I szkoły średniej. Ci, którzy z różnych powodów jeszcze nie zgłosili się proszeni są w najbiższm czasie zgłosić się do księdza prowadzącego daną klasę.
 • Zapisy dla dorosłych ( powyżej 17 roku życia) na kandydatów do bierzmowania, którzy zaniedbali z różnych powodów przyjęcie Sakramentu Bierzmowania – od poniedziałku do piątku w kancelarii parafialnej od godz. 16.00 do 17.00. Przygotowania rozpoczną się w październiku.
 • Kandydaci do Bierzmowania w niedzielę uczestniczą we Mszy św. o godz. 9.00.
 1. Zachęcamy do lektury listu kard. Roberta Sarahado przewodniczących krajowych Konferencji Episkopatów na całym świecie, o sprawowaniu liturgii podczas pandemii(dostępny na stronie: https://wp.naszdziennik.pl/2020-09-18/344280). Zachęca w nim do powrotu do gromadzenia się na Mszy św. niedzielnej. Podejmuje problem Komunii św. na rękę. Zwraca uwagę, że zgromadzenia liturgicznego nie można traktować na równi ze zgromadzeniem rekreacyjnym. Wyjaśnia, dlaczego władza świecka nie może ingerować w sposób sprawowania liturgii
 1. Wspomnienie liturgiczne:
 • Święto św. Mateusza apostoła i ewangelisty w poniedziałek, 21 września;
 • św. o. Pio.Pietrelciny w środę, 23 września. Odpust na Przeprośnej Górce.
 1. Sprawy materialne:
 • na parafię i sanktuarium wpłynęło 200 zł. Bóg zapłać.
 • na okna wpłynęło 150 zł. Bóg zapłąć.
 1. Przypominamy o wynikającym z Przykazania Miłości obowiązku zachowania ostrożności i przestrzegania norm sanitarnych. Nalegamy na noszenie prawidłowo założonych masek podczas przebywania w kościele, a także gdy uczestniczymy w spotkaniach różnych grup. Zachęcamy do dezynfekowania rąk podczas wchodzenia do kościoła
 1. W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z ul. Mireckiego 9 (20-40). Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00. Dziękuję za sprzątanie kościoła.
 1. UWAGA dla mężczyzn! IV Męskie Oblężenie Jasnej Góry 20-26 września 2020

Tematem przewodnim pielgrzymki będzie rola i zadania mężczyzny w rodzinie. “Jest to rola duchowych liderów dla rodzin, (…) biorących odpowiedzialność za życie wiarą całej rodziny” – podkreślają organizatorzy. Spotkanie 26 września będzie poprzedzone sześciodniowym przygotowaniem w formie wspólnych modlitw i warsztatów online. Uczestnicy będą razem modlić się, wezmą udział w warsztatach, dotyczących między innymi dorastania do odpowiedzialności, budowania relacji małżeńskich i wychowania dzieci. Wśród prowadzących będą autor licznych publikacji o tematyce rodzinnej Jacek Pulikowski, terapeuci Monika i Marcin Gajdowie, ojciec dziesięciorga dzieci Janusz Wardak i muzyk Robert Friedrich.

Kulminacją „Oblężenia” będzie sobotnie spotkanie na Jasnej Górze. Jeśli warunki epidemiczne pozwolą, odbędzie się ono na jasnogórskich błoniach. Gdyby nie było takiej możliwości, przekaz z Jasnej Góry będzie docierał do parafii i miejsc, gdzie zgromadzą się mężczyźni. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.00, o 18.30 odbędzie się Eucharystia, o 20.00 konferencję wygłosi arcybp Grzegorz Ryś.

 1. . Spotkania dla członków Klubu Seniora „U św. Józefa”.

Przez najbliższe dwa tygodnie spotkania będą odbywały się:

 

Środa (23 i 30 wrzesnia) od 15.30 do 17.30 – sprawy zdrowotne.

Czwartek (24 września i 1 października) od 15.30 do 17.30 – film religijny.

Piątek (25 wrzesnia i 2 października ) od 15.30 do 17.30 – spotkanie Biblijne.

 

W następnych tygodniach (od 6 października) spotkania będą odbywały się od wtorku do piątku w godzinach od 10.00 do 12.00 i od 15.30 do 17.30.

 1. Dziękując za wspólną niedzielną modlitwę życzymy wszystkim błogosławionego

     Dnia Pańskiego i dobrego tygodnia. Przyjmijcie Boże błogosławieństwo.

 1. Nowy numer tygodnia „Niedziela” jest do nabycia w kiosku:
 2. Świat nienawidzi chrześcijan [ks. Paweł Rozpiątkowski): Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Francji), w 2019 r. zanotowano 1052 przypadki antychrześcijańskich przestępstw.
 3. Musimy wyjść z okopów [rozmowa z ks. Leszkiem Gęsiakiem.

 

13 września 2020 r.

 1. Dziś jest XXIV Niedziela Zwykła w ciągu roku.
 2. Nabożeństwo Fatimskie dzisiaj, 13 września:
 • 17.30 – I część różańca św.;               18.00 – Msza św.;
 • 18.45 – II, III część różańca św. i procesja z figurą Matki Bożej;
 • 20.00 – IV część różańca św. i zakończenie Apelem Maryjnym.              

Na nabożeństwo przychodzimy ze świecami.

 1. X Tydzień Wychowania od 13 do 19 września 2020 r.

Podobnie jak w latach poprzednich, od 13 do 19 września będziemy przeżywać     X Tydzień Wychowania, któremu  towarzyszyć będzie hasło „Budujmy więzi”. Tydzień Wychowania będzie szczególnym czasem modlitwy za dzieci młodzież. W tej intencji modlimy się na Mszach św., w czasie Godziny Miłosierdzia(15.00) i modlitwy różańcowej (17.30).

W ramach Tygodnia Wychowania obchodzimy Triduum ku czci św. Stanisława Kostki, którego Święto obchodzimy w piątek, 18 września:

Dla dzieci o godz. 16.00:                                                                               

środa, 16 września – Spotkanie filmotekowe;  czwartek,17 września – „ Niespodzianka”;   piątek, 18 września – Msza św.

Dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania obowiązkowy udział we Mszy św. 18 września(piątek) o godz. 18.00, w dniu Św. św. Stanisława Kostki.

 1. Spotkania Grup Parafialnych.
 • Dzisaj o godz. 16.00 spotkanie na plebanii Zakonu Franciszkanów Świeckich. Zapraszamy nowych kandydatów pragnących podążać drogą św. Franciszka z Asyżu.

       Spotkania odbywają się w każdą drugą niedzielę miesiąca. Świeccy Franciszkanie pozdrawiają Wiernych: pokój i dobro.

 • Bractwo Dzieciątka Jezus w sobotę, 19 września o godz. 12.00 w salkach pod plebanią. Zapraszamy do wstąpienia w szeregi Bractwa Dzieciątka.
 • Legion Maryi w każdy worek o godz. 19.00. Poczujmy się zaproszeni.
 • Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w piątek o godz. 18.45. Zapraszamy.
 1. W poniedziałek o godz. 18.30 pierwsza próba dla dzieci przed Pierwszą Komunią św. (z 20 września).
 2. W przyszłą niedzielę Pierwsza Komunia św. o godz. 10.00. Intencje mszalne z 10.30 zostaną odprawione o godz. 12.00. Zamawiających prosimy do zakrystii.
 3. Spotkanie dla kandy6datów do bierzmowania:
 • VII i VIII w czwartek o godz.18.45;
 • I średnie we wtorek o godz. 18.45.
 1. 17 września przypada 81. rocznica napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Uczcijmy modlitewnie tę rocznice.

9. W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z ul. Mireckieg 9 (1-20). Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00. Dziękuję za sprzątanie kościoła.

10. Misje Parafialne odbędą się w dniach od 17 do 20 października. Módlmy się każdego dnia w kościele i w domu o otwarcie naszych serc na działanie łaski Bożej. Podejmijmy w tej intencji czyny pokutne. Chodzi o wielką sprawę, o zbawienie każdego ochrzczonego w

 1. Sprawy materialne:naszej parafii.
 • Na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło 7460 zł.(w tym za garaże 3380 zł, w sakrbnie „Dla biednych 3360 zł);
 • Na okna 50 zł. Bóg zapłać!
 • Rodzice dzieci komunijnych złożyli ofiarę w wysokości 9000 zł. Bóg zapłać!
 1. Z kalendarza liturgicznego:
 • Świeto Podwyższenia Krzyża Świetego w poniedziałek, 14 września.
 • Wspomnikenie Matki Bożej Bolesnej we wtorek, 15 września;
 • Wspomnienie świtych męczenników Korneliusza, papieża i Cypriana, biskupa w poniedziałek, 16 września;
 • Święto sw. Stanisława Kostki w środę, 18 września;
 1. Spotkanie dla Rodziców, których dzieci są kandydatami do bierzmowania

     w piątek, 18 września o godz. 18.45 w sali pod kościołem.

 1. UWAGA dla mężczyzn! IV Męskie Oblężenie Jasnej Góry 20-26 września 2020

Tematem przewodnim pielgrzymki będzie rola i zadania mężczyzny w rodzinie. “Jest to rola duchowych liderów dla rodzin, (…) biorących odpowiedzialność za życie wiarą całej rodziny” – podkreślają organizatorzy. Spotkanie 26 września będzie poprzedzone sześciodniowym przygotowaniem w formie wspólnych modlitw i warsztatów online. Uczestnicy będą razem modlić się, wezmą udział w warsztatach, dotyczących między innymi dorastania do odpowiedzialności, budowania relacji małżeńskich i wychowania dzieci. Wśród prowadzących będą autor licznych publikacji o tematyce rodzinnej Jacek Pulikowski, terapeuci Monika i Marcin Gajdowie, ojciec dziesięciorga dzieci Janusz Wardak i muzyk Robert Friedrich.

Kulminacją „Oblężenia” będzie sobotnie spotkanie na Jasnej Górze. Jeśli warunki epidemiczne pozwolą, odbędzie się ono na jasnogórskich błoniach. Gdyby nie było takiej możliwości, przekaz z Jasnej Góry będzie docierał do parafii i miejsc, gdzie zgromadzą się mężczyźni. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.00, o 18.30 odbędzie się Eucharystia, o 20 konferencję wygłosi rcybp G. Ryś.

 1. Seminarium Odnowy Życia w Duchu Świętym od 24 września 2020 r.
 2. Spotkania dla członków Klubu Seniora „U św. Józefa”.

Wtorek, 15 września od 15.30 –do17.00 – spotkanie w ogrodach przy grillu.

Środa, 16 wrzesnia od 15.30 do 17.00 – „Zdrowie w wieku senioralnym” w salce

                                                                     na plebanii                                                                    

Czwartek, 17 września od 10.00 do 12.00 – spotkanie przy kawie i herbacie –

                                                                           gry planszowe

                                         od 15.30 do 17.00 – Film o św. Rycie cz.1 i dyskusja  

Piątek, 18 września     od 10.00 do 12.00 – spotkanie przy kawie i herbacie –

                                                                            gry planszowe

                                         od 16.00 do 17.00 – Spotkanie Biblijne

 1. Wszystkim życzymy błogosławionej niedzieli a solenizantów tego tygodnia poleca

     my w naszej kapłańskiej modlitwie i życzymy wielu łask Bożych.

 

6 września 2020 r.

 1. Dziś jest XXIII Niedziela Zwykła w ciągu roku.
 • Niedziela miesięcznej adoracji;
 • 8.45 – Droga Betlejemska;
 • 10.00 – Pierwsza Komunia św.- rozpoczęcie przed kościołem;
 • 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożąego;
 • 17.30 – Różaniec
 1. Akcja Katolicka.
 • Spotkanie w poniedziałek, 7 września, po Mszy św. o 17.00.
 • Zapraszamy Wiernych do naszej Wspólnoty.
 1. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

Spotkanie dla Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w piątek o godz. 18.45. Zapraszamy młodzież naszej parafii, którzy chcieliby w swoje życie wcielać ideały dzięki którym życie staje się piękniejsze i ciekawsze.

 1. Spotkanie dla kandydatów do bierzmowania.
 • Klas VI z naszej parafii w czwartek o godz. 16.00 lub 18.45.
 • Kandydaci przychodzą z indeksami podpisanymi przez spowiednika.
 1. W liturgii Kościoła w tym tygodniu obchodzimy:
 • we wtorek, 8 września – Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny;
 • w środę, 9 wrzesnia – wspomnienie bł. Anieli Salawy, dziewicy, Patronki FZŚ w Polsce;
 • w sobotę, 12 września – wspomnienie Najświetszego Imienia Maryi.
 1. Nabożeństwo Fatimskie w niedzielę, 13 września:
 • 17.30 – I część różańca św.;              
 • 18.00 – Msza św.;
 • 18.45 – II, III część różańca św. i procesja z figurą Matki Bożej;
 • 20.00 – IV część różańca św. i zakończenie Apelem Maryjnym.              

Na nabożeństwo przychodzimy ze świecami.

 1. X Tydzień Wychowania.

Podobnie jak w latach poprzednich, od 13 do 19 września będziemy przeżywać X Tydzień Wychowania, któremu w tym roku towarzyszyć będzie hasło „Budujmy więzi”.

 1. Rozpoczął się nowy rok szkolny dla jednych z Bogiem dla innych bez Boga.

Młodzież i dzieci, którzy rozpoczęli nowy rok szkolny bez Jezusa mogą i powinni       zaprosić Jezusa w swoje życie. Dlatego codziennie jest możliwość spowiedzi św. zarówno rano jak i po południu.

 1. Spowiedż święta:
 • Od poniedziałku do czwartku: 6.30 – 7.00 i 17.00 – 18.30.
 • W piątek i sobotę: 6.30 – 7.30 i 17.00 do 18.30.
 • W niedzielę w czasie Mszy św. odprawianych do południa.
 1. Msze św. po wakacjach:

Niedzielne Msze św. w kościele bez zmian. Natomiast w SPSK o godz. 11.30. Pragnę jednak przypomnieć o obnowiązku uczestniczenia we Mszy św. niedzielnej i świątecznej.

Młodzież uczestniczy we Mszy św. o godz.9.00, a dzieci o godz. 10.30. W kościele dzieci będą siedziały w odpowiednym dystansie. Dlatego pierwsze rzędy ławek będą zarezewowane dla dzieci. Tych, którzy nie mają już dzieci w wieku szkolnym proszę by przychodzili na inne Msze św. Jeżeli będa uczestniuczyli w tej Mszy sw. proszę by pozostali z tyłu kościoła lub w bocznych nawach

 1. Sprawy materialne:
 • na potrzeby parafii 620 Bóg zapłać!
 • na dzwony 100 zł;
 • na okna 50 zł;
 • W dzisiejszą niedzielę jako pierwszą miesiąca taca gospodarcza.
 1. Klub Seniora ”U św. Józefa”.
 • W środę, 2 września ks. arcybiskup Wacław Depo, Metropolit Częstochowski uroczyście otworzył Klub Seniora „U sw. Józefa”. O godz. 18.00 odprwaił Mszę św., wygłosił Słowo Boże skierowane głównie do Seniorów i następnie pobłogosławił trzy sale do spotkań klubowiczów. Do przygotowania są jeszcze dwie sale do zajęć teraupetycznych, zaplecze kuchenne i łazienka. Czas ich remontu i otwarcia zależy od wyprowadzenia się z tych pomieszczeń ks. Profesora.
 • Pierwsze spotkanie dla Klubu Seniora odbędzie się we wtorek o godz. 16.00. Na nim zostanie przedstawiony ramowy program spotkań klubowiczów. Spotkanie odbędzie się w auli pod kościołem.
 1. W sobotę 12 września o godz. 10.00 zapraszamy do naszego sanktuarium                                  

       osoby chore i starsze. W czasie Mszy św. udzielimy sakramentu namaszczenia      

       chorych. Po Mszy św. nabożeństwo eucharystyczn i błogosławieństwo na spo

       sób lurdzki

 1. W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z ul. Mireckiego 7. Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00. Dziękuję rodzicom dzieci pierwszokumunijnych za przygotowanie kościoła do uroczystości.
 1. Zachęcamy do czytania tygodnika „Niedziela”.
 • KREWNI MATKI BOŻEJ– Osobę Najświętszej Maryi Panny zazwyczaj kojarzymy z Nazaretem, bo tam przebywała większość swojego życia. Ale czy jest to Jej rodzinne miasto? Gdzie spędziła dzieciństwo? Kim byli Jej krewni?
 • RATUNEK W DIALOGU– W małżeństwie zdarzają się trudne chwile. Jak sobie z nimi radzić? W jaki sposób uzdrowić relacje małżeńskie? Co zrobić, aby po latach nadal się kochać, rozumieć i szanować?
 1. W przyszłą niedzielę.
 • Msza św. za Ojczyznę o godz. 12.00;
 • Spotkanie Zakonu Franciszkanów Świeckich.
 1. Do wieczności odeszli śp.: Arkadiusz Abulewicz, Jolanta Matuszczyk i Halina

     Baranowska

 

 1. Serdecznie dziękujemy za ofiary składane na parafię i sanktuarium. Wszystkim życzymy Bożego błogosławieństwa i zapewniamy o naszej modlitwie w Waszych intencjach.

 

31 sierpnia 2020 r.

1.Dziś jest XXII Niedziela Zwykła w ciągu roku:

 •   7.30 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny;
 • 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego
 • 17.30 – Różaniec.  
 1. Miesięczne spotkanie Żywego Różańca w poniedziałek, 31 sierpnia:
 • 16.30 - zmiana Tajemnic różańcowych i słowo moderatora;
 • 17.30 – Różaniec przed wystawionym Najświętszym Sakramentem;
 • 18.00 – Msza św. w int. Żywego Różańca i zmarłych członków.
 1. 1 września 81. rocznica wybuchu II Wojny Światowej.

            Pamiętajmy w modlitwie o tych, którzy w niej walczyli, a także o pokój na świecie.

 1. Msze św. na rozpoczęcie roku szkolnego 1 września:

             1 września będziemy modlili się w intencji dzieci i młodzieży na Mszach św. o godz. 7.00, 17.00 i 18.00. Na te Msze św. zapraszamy tych, którzy nie uczestniczą                we Mszach św. zorganizowanych przez szkoły. Rozpocznijmy nowy rok szkolny z Bogiem prosząc o Jego błogosławieństwo dla dzieci, młodzieży i nauczycieli.                Poświęcenie przyborów szkolnych w przyszła niedzielę.

 1. Msze św. po wakacjach:

           Niedzielne Msze św. w kościele bez zmian. Natomiast w SPSK o godz. 11.30. Pragnę jednak przypomnieć o obnowiązku uczestniczenia we Mszy św. niedzielnej             i  świątecznej. Młodzież uczestniczy we Mszy św. o godz.9.00, a dzieci o g. 10.30.

          W kościele dzieci będą siedziały w odpowiednym dystansie. Dlatego pierwsze rzędy ławek będą zarezewowane dla dzieci. Tych, którzy nie mają już dzieci w                    wieku szkolnym proszę by przychodzili na inne Msze św. Jeżeli będa uczestniuczyli w tej Mszy sw. proszę by pozostali z tyłu kościoła lub w bocznych nawach.

 1. Pierwsze spotkanie rodziców i dzieci Komunijnych, które przystąpią do Pierwszej Kominii św. 6 września 2020 r. odbędzie się
  w poniedziałek 31 sierpnia o godz. 18.30.
 1. Pełne uczestnictwo we Mszy św. dla dzieci z klasy III odbędzie się w czwartą niedzielę maja tj. 23 maja 2021 r.

              Natomiast pierwsze zebranie dla odbędzie w październiku br.

              Spowiedż święta:

 • Od poniedziałku do czwartku: 6.30 – 7.00 i 17.00 – 18.30.
 • W piątek i sobotę: 6.30 – 7.30 i 17.00 do 18.30.
 • W niedzielę w czasie Mszy św. odprawianych do południa.
 1. Modlitwa o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów za wstawiennictwem św. Michała   Archanioła przed Najśw. Sakramentem we wtorek, 1 września o 17.30.
 1. Msze św. za śp. Ks. Bronisława Predera z okazji 6 r. śm. zostaną odprawione 31 sierpnia(7.30), 2 września (18.00) i 3 września na wszystkich Mszach św.
 1. Parafialna Rada Duszpasterska powołała do istnienia Klub Seniora „U św. Józefa”. Uroczystego otwarcie Klubu dokona Ks. Arcybiskup dr Wacław Depo, Metropolita Częstochowski, w środę, 2 września 2020 r. o godz. 18.00  odprawi Mszę św., a po niej poświeci pomieszczenia, gdzie będą się spotykać klubowicze.
 • W „Głosie św. Józefa” znajduję się Regulamin Kłubu Seniora „U św. Józefa”.
 • Do Klubu mogą należeć osoby, które ukończyły 60 lat życia, są mieszkańcami Osiedla Raków i żłożyły pisemną deklarację uczestnictwa w Klubie Seniora.
 • Deklarację można otrzymać w zakrytsti.
 1. Pierwszy czwartek miesiąca, 3 września. Godzina Święta po wieczornej Mszy.
 1. Pierwszy piątek miesiąca, 4 września:

     Szkoła Podstawowa       Młodzież                                                 Dorośli

     16.00 - kl. IV i V           17.30 – kl. VIII                                     6.30 – 7.30

     16.15 - kl. VI i VII         17.45 – młodzież starsza                      16.00 – 18.30                    

      Po spowiedzi św. dzieci i młodzież uczestniczy we Mszy św. pierwszopiątkowej o godz. 16.30 lub o 18.00 i po Mszy św. kandydaci do bierzmowania                   otrzymają indeksy, które zostawili po spowiedzi w konfesjonale.

       Klasy VI otrzymają indeksy do bierzmowania przed spowiedzią św. w zakrystii.

 1. Pierwsza sobota miesiąca, 5 września:

           7.00 – Msza św. o Niepokalanym Sercu Maryi z aktem wynagradzającym;

          16.30 - Msza św.; 17.15 – Nabożeństwo pierwszosobotnie; 18.00 – Msza św.

 1. 15. Chorych odwiedzamy z sakramentami w I- szy piątek od godz. 8:30  po uprzednim zgłoszeniu.
16. Kaplica w SPSK: od przyszłej niedzieli Msza sw. w SPSK o godz. 11.30.
 1. Służmy, śpiewajmy i grajmy dla Jezusa:
 • Wszystkie osoby, które grają na instrumentach muzycznych, a chcieliby zrobić coś dobrego dla Jezusa i naszej parafii oraz osoby śpiewające, proszone są, aby się zgłosiły do ks. Piotra.
 • Chłopcy pragnący być ministrantami mogą zgłosić się do ks. Jacka.
 • Dziewczynki chcące służyć Jezusowi śpiewem uwielbienia mogą się zgłosić do ks. Piotra.
 1. Chór Parafialny.

Pan Organista serdecznie zaprasza do Chóru Parafialnego nowe osoby, które chciałyby chwalić Pana Boga śpiewem i uświetniać uroczystości parafialne. Pamiętajmy, ze głos jaki mamy jest darem Pana Boga.

Spotkania odbywają się we wtorki o godz. 19.00 w salce na plebanii.

 1. Spotkania Legionu Maryi odbywają się we wtorki o godz. 19.00 w salce na plebanii. Serdecznie zapraszamy do tej Maryjnej Wspólnoty
 1. W tym tygodniu w liturgii wspominamy:
 • w czwartek, 3 wrzesnia wspominamy św. Grzegorza Wielkiego, papieża i doktora Kościoła;
 1. Sprawy materialne:
 • na potrzeby parafii 650 zł ( w tym 250 zł z utargu w kiosku). Bóg zapłać!
 • Na dzwony 100 zł;
 • W przyszłą niedzielę jako pierwszą miesiąca taca gospodarcza.
 1. Składam serdeczne podziękowania Legionowi Maryi za prace w salkach pod plebanią.
 1. W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z ul. Mireckiego 7. Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00. Dziękuję Paniom Genowefie, Elżbiecie i Małgorzacie sprzątanie kościoła.
 1. W kiosku są do nabycia tygodnik Niedziela. W Niedzieli polecamy artykuł „Siła dużych rodzin” o zjeździeZwiązku Dużych Rodzin Trzy Plus. 
 1. Do wieczności odeszli: śp. Zenon Detko, Daniela Piątkowska i Teresa Barańska. Polecajmy ich Miłosierdziu Bożemu.Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

 

 30 sierpnia 2020 r.

       Dzisiaj XXI Niedzielę  Zwykła  wykła w ciągu roku:                                                                                                                                                                                                                        

                 07.10 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP;

                 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (codziennie);

                  17.30 – Różaniec i nowenna przed Uroczystością Matki BożejCzęstochowskiej.

 1. Procesja Maryjna z Bazyliki Archikatedralnej na Jasną Górę, z udziałem kapłanów i wiernych miasta Częstochowy i pielgrzymów z terenu Archidiecezji, odbędzie się, we wtorek, 25 sierpnia br. w wigilię Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej i ostatnim dniu Nowenny. Procesję poprzedzą nieszpory o godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy
  na procesję Wiernych naszej parafii.
 2. Uroczystość Najświętszej Maryi Panny w środę, 26 sierpnia:
 • W naszym kościele Msze święte o godzinie:
 • 00, 17.00 i 18.00
 • Na Jasnej Górze:
 • 00 – Suma Pontyfikalna z udziałem Episkopatu Polski oraz Władz Państwowych;
 • 14.30 – Droga krzyżowa na wałach jasnogórskich;
 • 19.00 – Msza św. na szczycie jasnogórskim dla Częstochowy;
 1. Z kalendarza liturgicznego:
 • święto św. Bartłomieja, Apostoła w poniedziałek 24 sierpnia;
 • wspomnienie św. Moniki w czwartek, 27 sierpnia;
 • wspomnienie św. Augustyna, biskupa w piątek 28 sierpnia;
 1. Pierwsze spotkanie rodziców i dzieci Komunijnych odbędzie się
  w poniedziałek 31 sierpnia o godz. 18.30.
 1. Składamy serdeczne podziękowania dla pieszych pielgrzymów z naszej parafii w liczbie ok. 30 osób na Jasną Górę w pierwszy dzień Nowenny przed Uroczystością MB Częstochowskiej. We Mszy uczestniczyło ok. 50 osób
  z naszej parafii. Bóg zapłać za świadectwo wiary.
 1. Spotkanie Rady Parafialnej odbędzie się w piątek 28 sierpnia
  o godzinie 19.00 na plebanii.
 2. Nowenna do Dzieciątka Jezus we wtorek na Mszy Świętej o godzinie 18.00.
 3. . W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z ul. Mireckiego 7. Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00. Dziękuję za sobotnie sprzątanie kościoła.

 

16 sierpnia 2020 r.

1.Dziś jest XX Niedziela Zwykła w ciągu roku.

 1. Nowenna przed Uroczystością Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej od          17 do 25 sierpnia 2020 r.:
 • w naszym kościele codziennie o godz. 17.30;
 • na szczycie jasnogórskim o godz. 18.30 – Msza św. nowennowa.

            Na Jasną Górę podążają wierni ze wszystkich parafii Częstochowy w porządku wyznaczonym przez Wydział Duszpasterski. Nasza parafia pielgrzymuje w                     poniedziałek 17 sierpnia. Tego dnia pielgrzymujemy również do Doliny Miłosierdzia.        

                      Oto porządek naszego pielgrzymowania:

                                                                                      - 13.00 – wyjście z przed kościoła;

                                                                                       - 15.00 – w Dolinie Miłosierdzia Koronka do Miłosierdzia Bożego;

                                                                                       - 15.30 – nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego przy figurze Jezusa Miłosierneg

                                                                                       -  16.00 – przejście na wały jasnogórskie i Parafialna Droga Krzyżowa;

                                                                                        Serdecznie zapraszam. Można dołączyć się w każdym momencie.

 1. Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej w sobotę, 22 sierpnia. Na Mszach św. nastąpi odnowienie poświęcenia ludzkości Niepokalanemu Sercu Maryi.
 2. Nabożeństwo do św. Ryty z poświeceniem róż w sobotę, 22 sierpnia, po wieczornej Mszy św.
 3. Dziękuję Wiernym z, którzy przez dziewięć dni (6 – 14 sierpnia) pielgrzymowali pieszo rano na Jasną Górę. Pielgrzymowało około od 24 do 31 osób. Kilka osób dojeżdżało .
 4. Kalendarz liturgiczny:
 • Wspomnienie św. Jacka, prezbitera w poniedziałek, 17 sierpnia;
 • Wspomnienie św. Bernarda opata i doktora Kościoła w czwartek, 20 sierpnia;
 • Wspomnienie św. Piusa X, papieża w piątek, 21 sierpnia;
 1. Nauka przed chrztem dla rodzicw i chrzestnych w sobotę, 22 sierpnia o godz. 18.00 w kancelarii parafialnej.
 2. Sprawy materialne:
 • na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło 1750 zł ( w tym 450 zł – z sakrbonka na kwiaty, 100 zł – na kwiaty Żywy Różaniec, 500 zł – skarbonka na biednych, 345 – skarbonka na Sanktuarium). Bóg zapłać!
 • na okna wpłynęło 50 zł. Bóg zapłać!
 • na dzwony 100 zł. Bóg zapłać!
 • taca z dzisiejszej niedzieli na archidiecezjalne uczelnie katolickie.
 1. Koncert pt. „Miłość nie jest kochana”. Wokal Elżbieta Jarząbek, akompaniament ks. Roman Dziembowski. W sobotę, 22 sierpnia o godz. 19.00 w Kawiarni Niebo w Mieście. Obok kościoła św. Zygmunta.
 2. W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z ul. Mireckiego 5. Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00. Dziękuję za sobotnie sprzątanie kościoła.
 3. Do wieczności odeszli śp.: Antoni Bajor i Edward Jakubiec. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

 

W dniu 22 sierpnia - święto Maryi Królowej - cały Kościół odnawia poświęcenie się Niepokalanemu Sercu Maryi

Ojciec Święty Pius XII, który dokonał poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi w 1942 r., ustanawiając to święto w 1954 r.zwrócił się do całego Kościoła w następujących słowach: "Naszą Apostolską Władzą WYZNACZAMY I USTANAWIAMY ŚWIĘTO MARYI KRÓLOWEJ, które cały świat winien obchodzić corocznie w dniu 31 maja (dziś jest to dzień 22 sierpnia).Równocześnie ZARZĄDZAMY, aby w tym dniu odnawiano poświęcenie ludzkości Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. To bowiem pozwala żywić niepłonną nadzieję, że nadejdą czasy pomyślne, rozjaśnione triumfem religii i chrześcijańskim pokojem" (Ad caeli Reginam 1954, Pius XII).   Bądźmy wszyscy apostołami Maryi, by tego dnia zjednoczyła nas wspólna modlitwa, przez którą ponownie oddamy się Niepokalanemu Sercu Maryi - Sercu, które jest nam "schronieniem i drogą, która zaprowadzi nas do Boga".

Ze wspomnień Siostry Łucji – fatimskiej wizjonerki - Tuy, Hiszpania 13 VI 1929 r.

Uprosiłam u mych przełożonych i mego spowiednika zezwolenie na odprawienie godziny świętej każdej nocy z czwartku na piątek od 11 do północy. Jednej nocy byłam sama. Uklękłam przy balaskach w środku kaplicy, aby odmówić modlitwę Anioła. Ponieważ czułam się zmęczona, wstałam i modliłam się dalej z podniesionymi rękami. Paliła się tylko wieczna lampka. Nagle zrobiło się jasno w całej kaplicy wskutek nadprzyrodzonego światła. Na ołtarzu pokazał się jasny krzyż sięgający aż do sufitu. W jaśniejszym świetle można było zobaczyć w górnej części krzyża oblicze i górną część ciała człowieka. Nad piersią, gołąbka również ze światła. A do krzyża przybite ciało drugiego człowieka. Trochę niżej bioder w powietrzu wisiał kielich i wielka Hostia, na którą spadały krople krwi z oblicza Ukrzyżowanego i z jednej rany piersiowej. Z Hostii spływały te krople do kielicha. Pod prawym ramieniem krzyża stała Najświętsza Maryja Panna. Była to Matka Boska Fatimska ze swym Niepokalanym Sercem w lewej ręce, bez miecza i róż, ale z cierniową koroną i płomieniem. Pod lewym ramieniem krzyża wielkie litery jakby z czystej wody źródlanej biegły na ołtarz tworząc słowa: Łaska i Miłosierdzie. Zrozumiałam, że mi została przekazana tajemnica Trójcy Przenajświętszej. I otrzymałam natchnienie na temat tej tajemnicy, którego mi jednak nie wolno wyjawić. Potem rzekła Matka Boża do mnie: «Przyszła chwila, w której Bóg wzywa Ojca Św., aby wspólnie z biskupami całego świata poświęcił Rosję memu Niepokalanemu Sercu, obiecując ją uratować za pomocą tego środka. Tyle dusz zostaje potępionych przez sprawiedliwość Bożą z powodu grzechów przeciwko mnie popełnionych. Przychodzę przeto prosić o zadośćuczynienie. Ofiaruj się w tej intencji i módl się». Mówiłam o tym mojemu spowiednikowi, który mi polecił spisać, czego Matka Boża żądała.

 

***

Dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK im. Matki Bożej Nieustającej

Pomocy przy ul. Łukasińskiego 24 ogłasza nabór do klas 0 – VIII Szkoła posiada dużą ofertę bezpłatnych zajęć dodatkowych między innymi: język obcy od zerówki, robotykę, naukę gry na instrumentach muzycznych, szachy, basen, zajęcia sportowe na hali żużlowej.Dzieci w oddziale zerowym będą mogły przebywać w szkole od godz. 6.00 do 17.00

   Prowadzony jest również nabór do Technikum SPSK im. Św. Józefa przy
ul. Okrzei 41.
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronach internetowych.

9 sierpnia 2020 r.

1.Dziś jest XIX Niedziela Zwykła w ciągu roku:

 • 10 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP (w każdą niedzielę);
 • 00 – Modlitwa za Ojczyznę;
 • 00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (codziennie)
 • 17.30 – Różaniec.

     Taca z drugiej niedzieli na Seminarium Duchowne.

 1. Nowennowa Pielgrzymka na Jasną Górę od 6 do 14 sierpnia.

Zgodnie z wieloletnią tradycją od 6 do 14 sierpnia pieszo pielgrzymujemy, w ramach nowenny przed uroczystością Wniebowzięcia NMP, na Jasną Górę. Wychodzimy o godz. 4.00. Będziemy szli indywidualnie zachowując dystans półtorametrowy. Każdy indywidualnie będzie odmawiał różaniec. Zachęcam do podjęcia tego trudu, który można ofiarować jako dziękczynienie za otrzymane łaski, czy też jako błaganie w konkretnych intencjach. Po przybyciu na Jasną Górę w kaplicy najpierw śpiewamy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP a następnie uczestniczymy we Mszy św. przed Cudownym Obrazem o godz. 6.00. Powrót indywidualnie.

W minionym tygodniu pielgrzymowało: czwartek 26 osób; piątek 31 osób i sobotę 30 osób. Bóg zapłać za świadectwo wiary.

 1. 10 każdego miesiąca (w tym tygodniu w poniedziałek) rano nabożeństwo do bł. Angeli Truszkowskiej założycielki Sióstr Felicjanek. Po Mszy św. można uczcić relikwie bł. Angeli przez ucałowanie.
 1. Nocne kołatanie modlitewne u Matki Bożej we wtorek, 11 sierpnia, które poprowadzi Wspólnta Odnowy w Duchu Świetym. Rozpoczyna się Apelem Jasnogórskim w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.
 1. Nabożeństwo fatimskie w czwartek, 13 sierpnia:
 • 17.30 - I cz. Różańca św.;  
 • 18.00 – Msza św.;
 • 19.18.45 – II i III cz. Różańca;
 • 45 – procesja z figurą M. Bożej;
 • 209.00 – IV cz. Różańca i zakończenie nabożeństwa.
 1. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w sobotę, 15 sierpnia;
 • Msze św. jak w niedzielę: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00.;
 • na Mszach św. poświęcenie ziół i kwiatów.
 • Na Szczycie Jasnej Góry Suma Pontyfikalna o godz. 11.00.
 • W tym dniu obchodzimy zarazem rocznicę Bitwy Warszawskiej – jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach Europy, a także w dziejach Polski, oraz Dzień Wojska Polskiego.
 1. Z okazji wspomnienie św. Jacka, kapłana (17 sierpnia) w niedzielę, 16 sierpnia zostaną odprawione Msze św w intencji wikariusza ks. Jacka Kijasa o godz. 9.00    10.30 i 12.00
 1. Z kalendarza liturgicznego:
 • święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika – poniedziałek, 10 sierpnia;
 • wspomnienie św. Klary, dziewicy - wtorek, 11 sierpnia;
 • Wspomnienie św. Maksymiliana, prezbitera i męczennika - piątek, 14 sierpnia – to dzień modlitwy za pomordowanych w obozach, więzieniach i łagrach
 1. W przyszłą niedzielę taca na archidiecezjalne uczelenie katalockie
 1. Sprawy materialne:
 • na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło 1250 zł. Bóg zapłać!
 • na okna wpłynęło 150 zł. Bóg zapłać!
 • Na dzwony 250 zł. Bóg zapłać!
 • Taca gospodarcza (5 sierpnia) wyniosła 3870 zł. Bóg zapłać!
 1. Wielka Nowenna przed Uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej.

Na Jasną Górę podążają wierni ze wszystkich parafii Częstochowy w porządku wyznaczonym przez Wydział Duszpasterski. Nasza parafia pielgrzymuje w poniedziałek 17 sierpnia. Tego dnia pielgrzymujemy również do Doliny Miłosierdzia.        

Oto porządek naszego pielgrzymowania:

- 13.00 – wyjście z przed kościoła;

- 15.00 – w Dolinie Miłosierdzia Koronka do Miłosierdzia Bożego;

- 15.30 – nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego przy figurze Jezusa Miłosierneg

- 16.00 – przejście na wały jasnogórskie i Parafialna Droga Krzyżowa;

- 18.30 – Msza św. nowennowa przed szczytem jasnogórskim.

Serdecznie zapraszam. Można dołączyć się w każdym momencie.

 1. Dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK im. Matki Bożej Nieustającej

       Pomocy przy ul. Łukasińskiego 24 ogłasza nabór do klas 0 – VIII Szkoła posiada dużą ofertę bezpłatnych zajęć dodatkowych między innymi: język obcy od zerówki, robotykę, naukę gry na instrumentach muzycznych, szachy, basen, zajęcia sportowe na hali żużlowej.Dzieci w oddziale zerowym będą mogły przebywać w szkole od godz. 6.00 do 17.00

Prowadzony jest również nabór do Technikum SPSK im. Św. Józefa przy
ul. Okrzei 41.
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronach internetowych.

 1. Apel do osób starszych i samotnych, aby nie wpuszczali do domów podejrzanych ludzi. Ponownie pojawiają się próby oszukania, wyłudzania pieniędzy.
 2. Do wieczności odeszli śp.: Małgorzata Powrożnik i Aleksander Palacz. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.
 3. Obraz Świętego Józefa mogą przyjmować wierni, którzy nie mogli przyjąć w wyznaczonym terminie. Termin przyjęcia obrazu prosimy ustalić w zakrystii.
 4. W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z ul. Mireckiego 4. Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00. Dziękuję za sobotnie sprzątanie kościoła.

 

2 sierpnia 2020 r.

 

 1. Dziś jest XVIII Niedziela Zwykła w ciągu roku:
 • Niedziela miesięcznej adoracji Najświętszego Sakramentu;
 • 10.20 – Droga Betlejemska;
 • 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (codziennie); 17.30 – Różaniec.
 1. Dzisiaj, 2 sierpnia, przypada odpust Porcjunkuli, związany z osobą Świętego Franciszka z Asyżu. Warunkiem jego uzyskania jest nawiedzenie jakiegokolwiek parafialnego kościoła i odmówienie w nim przynajmniej modlitwy Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo, stan łaski uświęcającej i przyjęcie Komunii św. tego dnia lub w jego pobliżu, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża oraz wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Odpust ten można uzyskać od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia. Skorzystajmy z tej nadzwyczajnej łaski darowania kar doczesnych za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, a jeszcze przez nas nienaprawione.

 

 1. Święto Przemienienia Pańskiego w czwartek, 6 sierpnia. Msze św.: 7.00, 17.00 i 18.00.

Święto Przemienienia Pańskiego zwane także epifanią lub teofanią. Liturgia tego dnia wspomina opisane w ewangeliach wydarzenie, przez które Chrystus objawił swoje bóstwo. Czytany w liturgii ewangeliczny opis Przemienienia Pańskiego pełen jest znaczeń symbolicznych: góra, światło i obłok są w Biblii charakterystyczne dla objawień Boga. “Jezus wziął ze sobą Piotra, Jakuba i brata jego Jana i zaprowadził ich na górę wysoką, osobno. Tam przemienił się wobec nich” (Mt 17,1). Twarz Jezusa zajaśniała jak słońce, szata była biała jak światło, ukazali się też Mojżesz i Eliasz, a z obłoku dobiegł głos Boga: “To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie!” (Mt 17,5). Są oni świadkami, którzy potwierdzają widzenie Apostołów i wskazują, że całe objawienie prowadzi do Jezusa.

 1. Pierwszy czwartek miesiąca, 6 sierpnia:
 • Błagamy Boga o świętość kapłanów oraz o dar nowych powołań;
 • Godzina Święta po wieczornej Mszy św.
 1. Pierwszy piątek miesiąca, 7 sierpnia:
 • Msze św.: 7.00; 16.30 i 18.00
 • Spowiedź św.: 6.30 – 7.30 i 16.00 – 18.30;
 • Chorych i starszych wiekiem odwiedzimytylko tych, którzy zostaną na nowo zgłoszeni.
 1. Spotkania grup parafialnych:
 • Akcji Katolickiej w poniedziałek, 3 sierpnia, po Mszy św. o godz. 17.00.
 • Legionu Maryi we wtorek o godz. 19.00.
 • Bractwa św. Józefa w środę, 5 sierpnia, po Mszy św. o godz. 18.00.

       Zapraszamy do wstąpienia do jednej z grup.

 1. Nowennowa Pielgrzymka na Jasną Górę od 6 do 14 sierpnia.

Zgodnie z wieloletnią tradycją od 6 do 14 sierpnia pieszo pielgrzymujemy, w ramach nowenny przed uroczystością Wniebowzięcia NMP, na Jasną Górę. Wychodzimy o godz. 4.00. Będziemy szli indywidualnie zachowując dystans półtorametrowy. Każdy indywidualnie będzie odmawiał różaniec. Zachęcam do podjęcia tego trudu, który można ofiarować jako dziękczynienie za otrzymane łaski, czy też jako błaganie w konkretnych intencjach. Po przybyciu na Jasną Górę w kaplicy najpierw śpiewamy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP a następnie uczestniczymy we Mszy św. przed Cudownym Obrazem o godz. 6.00. Powrót indywidualnie.

 1. Sierpień miesiącem abstynencji.

W kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu jest wyłożona Księga Trzewości. Prosimy wszystkich, którzy w sierpniu nie będą pić alkoholu, aby wpisali się do Księgi. Traktujmy to również jako ofiarę daną Bogu oraz świadectwo dla innych. Wpisują się również Ci, którzy należą do KWC.

 1. Nabożeństwa w czasie wakacji:
 • Całodzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu w kaplicy (6.30 do 18.00);
 • Różaniec święty: 7.30, 15,20 i 17.30 ( oprócz środy i piątku);
 • Nowenna do Matki Bożej Nieustającej pomocy we wtorek o 18.00 i Msza św.
 • Dróżki św. Józefa i nabożeństwo do św. Józefa w środę o godz. 17.30 i Msza;
 • Koronka do Miłosierdzia Bożego codziennie o godz. 15.00;
 • Droga krzyżowa w piątek o godz. 17.30.
 1. Z kalendarza liturgicznego:
 • wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera, we wtorek, 4 sierpnia;
 • wspomnienie św. Dominika, prezbitera w sobotę, 8 sierpnia;

11 . W przyszłą niedzielę Msza św. w intencji Ojczyzny o godz. 12.00.

 1. Obraz Świętego Józefa mogą przyjmować wierni, którzy nie mogli przyjąć w wyznaczonym terminie. Termin przyjęcia obrazu prosimy ustalić w zakrystii.
 2. W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z ul. Mireckiego 3 (31- 68). Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00. Dziękuję za sobotnie sprzątanie k- ła.
 3. Sprawy materialne:
 • na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło 900 zł
 • na dzwony 500 zł.
 • Na kwiaty 600 zł (100 zł – Żywy Różaniec i 500- ze skarbonki).

       Bóg zapłać za poczucie odpowiedzialności za parafię.

 1. Dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK im. Matki Bożej Nieustającej

       Pomocy przy ul. Łukasińskiego 24 ogłasza nabór do klas 0 – VIII Szkoła posiada dużą ofertę bezpłatnych zajęć dodatkowych między innymi: język obcy od zerówki, robotykę, naukę gry na instrumentach muzycznych, szachy, basen, zajęcia sportowe na hali żużlowej.Dzieci w oddziale zerowym będą mogły przebywać w szkole od godz. 6.00 do 17.00

Prowadzony jest również nabór do Technikum SPSK im. Św. Józefa przy
ul. Okrzei 41.
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronach internetowych.

 1. Zachęcam do lektury prasy religijnej: Niedzieli i Miłujcie się.
 2. Na rozpoczętynowy tydzieńniech nam wszystkim Bóg udziela swego błogosławieństwa.

 

26 lipca 2020 r.

 Dziś jest XVII Niedziela Zwykła w ciągu roku:

1. Po Mszach św. poświęcenie pojazdów i błogosławieństwo kierowców. Trwa Akcja św. Krzyusztofa – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy organizowanej przez MIVA Polska.

 1. Nabożeństwa w czasie wakacji:
 • Msze św. w dni powszednie w lipcu: 7.00, 17:00, 18.00;
 • Całodzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu od 6.30 do 18.00;
 • Różaniec święty: po porannej Mszy św. i po Koronce do Miłosierdzia Bożego oraz o godz. 17.30 ( oprócz środy i piątku);
 • Nowenna do Matki Bożej Nieustającej pomocy we wtorek o 18.00 i Msza;
 • Dróżki św. Józefa i nabożeństwo do św. Józefa w środę o godz. 17.30 i Msza;
 • Koronka do Miłosierdzia Bożego codziennie o godz. 15.00;
 • Droga krzyżowa w piątek o godz. 17.30.

 

 1. Zmiana tajemnic różańcowych w piątek, 31 lipca:
 • 30– zmiana Tajemnic różańcowych i słowo moderatora;
 • 30 – Różaniec przed wystawionym Najświętszym Sakramentem;
 • 00 – Msza św. w intencji Żywego Różańca i zmarłych członków.
 1. Pierwsza sobota, 1 sierpnia:

7.00 – Msze św. o Niepokalanym Sercu Maryi z aktem wynagradzającym

16.30 – Msza św.;

17.15 - Rozważanie pierwszosobotnie i nabożeństwo różańcowe;

18.00 – Msza św.

 1. W sobotę, 1 sierpnia przypada również kolejna rocznica ważnego w nowej historii narodu polskiego wydarzenia, jakim był wybuch Powstania Warszawskiego. Tamto pokolenie ciągle od nowa poprzez swoją ofiarę przypomina, że są wartości, z którymi nie może być kompromisu, oraz że trzeba do nich dążyć także wtedy, kiedy ludzkie kalkulacje zdają się wskazywać na przegraną.
 1. Sierpień miesiącem abstynencji. W kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu będzie wyłożona Księga Trzeźwości. Prosimy wszystkich, którzy w sierpniu nie będą pić alkoholu, aby wpisali się do Księgi. Traktujmy to również jako ofiarę daną Bogu oraz świadectwo dla innych. Wpisują się również Ci, którzy należą do KWC.

„Nie piję, bo kocham. Nie piję, bo chcę dać przykład trzeźwego, odpowiedzialnego życia. Nie piję, bo jestem potrzebny moim bliskim w każdej chwili” – czytamy w specjalnym Apelu Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa trzeźwości i Osób Uzależnionych na sierpień – miesiąc trzeźwści. 

 1. W przyszłą niedzielę, 2 sierpnia, przypada odpust Porcjunkuli, związany z osobą Świętego Franciszka z Asyżu. Warunkiem jego uzyskania jest nawiedzenie jakiegokolwiek parafialnego kościoła i odmówienie w nim przynajmniej modlitwy Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo, stan łaski uświęcającej i przyjęcie Komunii św. tego dnia lub w jego pobliżu, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża oraz wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Odpust ten można uzyskać od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia. Skorzystajmy z tej nadzwyczajnej łaski darowania kar doczesnych za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, a jeszcze przez nas nienaprawione.
 2. Sprawy materialne:
 • na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło 50 zł. Bóg zapłać!
 • na dzwony 400 zł Bóg zapłać;
 • na okna 200 zł. Bóg zapłać
 1. Zgodnie z wieloletnią tradycją od 6 do 14 sierpnia pielgrzymować będziemy, w ramach Nowenny przed uroczystością Wniebowzięcia NMP, na Jasną Górę. Wychodzimy o godz. 4.00. Zachęcamy do podjęcia tego trudu, który można ofiarować jako dziękczynienie za otrzymane łaski, czy też jako błaganie w konkretnych intencjach.
 2. Dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK im. Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ul. Łukasińskiego 24 ogłasza nabór do klas 0 – VIII Szkoła posiada dużą ofertę bezpłatnych zajęć dodatkowych między innymi: język obcy od zerówki, robotykę, naukę gry na instrumentach muzycznych, szachy, basen, zajęcia sportowe na hali żużlowej.Dzieci w oddziale zerowym będą mogły przebywać w szkole od godz. 6.00 do 17.00

Prowadzony jest również nabór do Technikum SPSK im. Św. Józefa przy
ul. Okrzei 41.
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronach internetowych.

 1. W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z ul. Mireckiego 3 (1-30). Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00. Dziękuję tym, którzy sprzątali w minionym tygodniu.
 2. Pani Elżbieta, która dzisiaj gra na organach rozprowadza płyty z pieśniami religijnymi.
 3. W tym tygodniu patronują nam:
 • 29 lipca – św. Marta, siostra Łazarza i Marii.
 • 31 lipca – św. Ignacy z Loyoli (1491-1556), prezbiter, założyciel zakonu jezuitów, wybitny teolog, dla którego najważniejszy był radykalizm chrześcijański.
 • 1 sierpnia – św. Alfons Maria Liguori (1696-1787), biskup i doktor Kościoła, gorliwy spowiednik, misjonarz i kaznodzieja, jeden z największych pisarzy chrześcijańskich, założyciel zgromadzenie ojców redemptorystów.

Módlmy się za solenizantów tego tygodnia: Zdrowaś Maryjo …

 1. Do wieczności odeszli śp.: Iwona Kierach, Zdzisław Szecówka, Mirosława Dzwonek i Halina Błachnio. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.
 2. Wszystkim moim drogim parafianom i miłym gościom, dziękuję za wspólną modlitwę i życzę błogosławionej niedzieli i wszystkich dni nowego tygodnia.

19 lipiec 2020

 1. Dziś jest XVI Niedziela Zwykła w ciągu roku:
 • 10 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP;
 • 00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (codziennie);
 • 30 – Różaniec św.

2. Wakacje.

Pamiętajmy o właściwym wykorzystaniu podarowanego nam czasu wakacji. To nie jest czas wolny od przykazań Bożych i kościelnych. Niech sprzyja pogłębieniu naszych relacji z Bogiem, umocnieniu wiary, nawróceniu. Temu właśnie służy każda niedzielna Eucharystia. Nie rezygnujmy z tego najcenniejszego realnego spotkania z Panem Jezusem, tak łatwo zasłaniając się wakacjami i oddaleniem świątyni.

 1. Nabożeństwa w czasie wakacji:
 • Msze św. w dni powszednie w lipcu: 7.00, 17:00, 18.00;
 • Całodzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu w kaplicy (6.30 do 18.00);
 • Różaniec święty: po porannej Mszy św. i po Koronce do Miłosierdzia Bożego oraz o godz. 17.30 ( oprócz środy i piątku);
 • Nowenna do Matki Bożej Nieustającej pomocy we wtorek o 18.00 i Msza św.
 • Dróżki św. Józefa i nabożeństwo do św. Józefa w środę o godz. 17.30 i Msza św.
 • Koronka do Miłosierdzia Bożego codziennie o godz. 15.00;
 • Droga krzyżowa w piątek o godz. 17.30.
 1. Świto św. Marii Magdaleny.

W najbliższą środę, 22 lipca, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętej Marii Magdaleny, patronki dobrej przemiany. Patronuje szczególnie dziewczętom i kobietom potrzebującym moralnego odrodzenia, wychowaniem których zajmują się siostry.

 1. Miesięczne nabożeństwo do św. Rity, 22 lipca, po Mszy św. wieczornej. Nastąpi też poświecenie róż i podejście do relikwii Świętej.
 2. Święto św. Brygidy, patronki Europy.

W czwartek, 23 lipca, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętej Brygidy (ok. 1302-1373), patronki Europy. Warto spojrzeć na jej piękne życie (żony, matki, a potem zakonnicy). Jest ono świadectwem, że każdy stan może być przestrzenią spotkania z Bogiem. Święty Jan Paweł II w 1999 roku ogłosił Brygidę współpatronką Europy. Jak ona trwajmy w Tym, który nas umiłował.

 1. Wspomnienie św. Kingi, dziewicy – piątek, 24 lipca.
 1. Święto św. Jakuba, apostoła.

W sobotę, 25 lipca, obchodzimy święto Świętego Jakuba Apostoła. Został powołany jako jeden z pierwszych uczniów Pana Jezusa wraz ze swoim bratem Janem, stąd Jakub Starszy albo Większy. Spośród Apostołów jest pierwszym, a po Szczepanie drugim męczennikiem Kościoła. Już w 44 roku na rozkaz Heroda został ścięty mieczem (Dz 12,1-2).

 1. Wspomnienie św. Krzysztofa, patrona kierowców.

Tego samego dnia czcimy też Świętego Krzysztofa, męczennika z połowy III wieku, patrona kierowców i podróżujących, orędownika w śmiertelnych niebezpieczeństwach. Może warto pamiętać o nim podczas wakacyjnych podróży, prosić go o opiekę, aby szczęśliwie i cało powrócić do domu. Z racji wspomnienia tego Świętego, mimo wakacji, pobłogosławimy nasze pojazdy mechaniczne i będziemy się modlili o roztropne ich wykorzystywanie. Niech ta modlitwa nie ogranicza się do jednego dnia w roku. Niech nam nigdy nie zabraknie rozsądku i wyobraźni na drodze. 

W przyszłą niedzielę po Mszach świętych błogosławimy kierowców i ich pojazdy.  Ewentualne ofiary zostaną przeznaczone na działalność MIVA Polska, czyli na potrzeby misji. Trwa Akcja św. Krzyusztofa – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy organizowanej przez MIVA Polska

 1. „Nocne kołatanie u Matki Najświętszej na progu beatyfikacji Sługi Bożego  

     Kard. Stefana Wyszyńskiego”.

    Nasza parafia będzie „kołataniu” u Matki Boże w następujące dni:

 • 20 lipca 2020 r. pod przewodnictwem Bractwa sw. Józefa;
 • 11 sierpnia 2020 r. pod przewodnictwem Wspólnoty Odnowy w Duchu Świetym „Siloe”.

     Porządek „kołatania”: 21.00 –Apel Jasnogórski;21.30 – rozważania; 23.00 – Msza

     Weźmy udział w „kołataniu” na miarę swoich możliwości. To czas szczególnej łaski dla każdego z nas. Nie zarnujmy tego czasu.

     Dziękuję Akcji Katolickiej i Żywemu Różąńcowi za „kołatanie” u Matki Bożej 16 lipca. Dziękuję p. Organiście za towarzyszenie 8 i 16 lipca.

 1. W przyszłą niedzielę wspominamy – św. Joachima i Anny, rodziców NMP. W ten dzień pragniemy otoczyć modlitwą naszych rodziców, babcie, dziadków, najstarszych parafian i emerytów.
 1. Sprawy materialne:
 • na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło 400 zł Bóg zapłać!
 • na okna wpłynęło 100 zł. Bóg zapłać!
 1. W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z Mireckiego 2 (31-60). Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00. Dziękujętym, którzy sprzątali w minionym tygodniu.
 2. Do wieczności w tym tygodniu odeszli: śp. Marian Wojciechowski, Dariusz Blu-

     kacz i Beata Strzelecka. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!

 1. 15. Wszystkim życzymy błogosławieństwa Bożego w codziennych pracach oraz w niedzielnym i wakacyjnym wypoczynku. SZCZĘŚĆ BOŻE.

12 lipca 2020

 1. 1. Dziś XV Niedziela Zwykła.
 • 7.10 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny  
 • 12.00 – Msza św. w intencji Ojczyzny;              
 • 15. 00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (codziennie);
 • 17.30 – Nabożeństwo różańcowe.
 1. 2. Dzisiaj na Mszach św. dr Zbigniew Jacuński z Koła Sybiraków Częstochowa przedstawi w kazaniu temat: Ojczyzna w moim życiu w świetle modlitwy. Zakończenie tych myśli to nabycie pozycji pt.: Modlitewnik z 1861 r. patriotów polskich sprzed powstania styczniowego. Ofiary złożone z myślą o polskich dzieciach żyjących na Białorusi oraz o Polskiej Szkole Społecznej im. Króla Stefana Batorego w Grodnie.

3.Dziś II tura wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej.

Jako świadomi obywatele powinniśmy uczestniczyć w wyborach, a jako katolicy mamy moralny obowiązek wskazać kandydata, który będzie gwarancją wartości chrześcijańskich  w naszej Ojczyźnie. Niebezpieczeństwem jest życie „jakby Boga nie było”. Nie ulegajmy dziś tej modnej postawie. Uczył nas św. Jan Paweł II: Ojczyzna to moja Matka. Czigodny Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński mówił, że bardziej kocha Ojczyznę niż własne serce. Chrystus też kochał ziemską Ojczyznę, dlatego nad jej losem płakał. Idżmy na wybory i bądźmy świadkami Chrystusa. Idąc do lokalu wyborczego zabieramy ze sobą dowód tożsamości ze zdjęciem, długopis oraz wymagane zabezpieczenia zdrowotne.

 1. W poniedziałek, 13 lipca Nabożeństwo Fatimskie:
 • 30 – I część różańca św. i nabożeństwo czerwcowe;
 • 00 – Msza św.;
 • 45 – II, III część różańca św.;
 • 45 – procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej wokół kościoła;
 • 00 – IV część różańca św. i zakończenie nabożeństwa Apelem Maryjnym.
 1. Trwa czas wakacji.

W naszych modlitwach pamiętajmy o tych z naszych rodzin i z naszej wspólnoty parafialnej, którzy wakacyjnie wyjechali na odpoczynek, zwłaszcza o dzieciach i młodzieży. Niech po dobrym wypoczynku i bez uszczerbku na duchu szczęśliwie wrócą do domu.

6 . Z kalendarza liturgicznego:

 • w poniedziałek, 13 lipca - św. Andrzeja Świerada i Benedykta
 • w środę, 15 lipca - św. Bonawenturę bpa i doktora Kościoła
 • w czwartek, 16 lipca - NMP z Góry Karmel / MB Szkaplerznej/
 1. W środę, ok. 17.50 przybędzie do nas Piesza Pielgrzymka z Trzemieśni. Będą nocować w Technikum SPSK oraz po domach. Prosimy o otwarcie serc i drzwi

              domów.

 1. W piątek, 17 lipca przypada dzień imienin ks. Kanonika Bogdana Żurka. Msza św. w Jego intencji w tym dniu o godzinie 7.00 i 18.00.
 2. Obraz Świętego Józefa peregrynuje po rodzinach Domowego Kościoła. Każda rodzina, która pragnie przyjąć Obraz św. Józefa powinna zgłosić się do zakryst
 3. „Nocne kołatanie u Matki Najświętszej na progu beatyfikacji Sługi Bożego  

     Kard. Stefana Wyszyńskiego”.

     28 maja, rozpoczęła się nowa inicjatywa modlitewna ks. Arcybiskupa Wacława Depo i zakończy się 25 sierpnia. Każdego dnia w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze trwa nocne czuwanie wiernych poszczególnych parafii archidiecezji częstochowskiej oraz wspólnot zakonnych w intencji jak najszybszej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Codzienne czuwanie inauguruje Apel Jasnogórski.

     Nasza parafia będzie „kołataniu” u Matki Boże w następujące dni:

 • 16 lipca2020 r. pod przewodnictwem Akcji Katolickiej i Żywego Różańca;
 • 20 lipca 2020 r. pod przewodnictwem Bractwa sw. Józefa;
 • 11 sierpnia 2020 r. pod przewodnictwem Wspólnoty Odnowy w Duchu Świetym „Siloe”.

     Porządek „kołatania”: 21.00 –Apel Jasnogórski;21.30 – rozważania; 23.00 – Msza

     Weźmy udział w „kołataniu” na miarę swoich możliwości. To czas szczególnej łaski dla każdego z nas. Nie zarnujmy tego czasu.

     Dziękuję Legionowi Maryi naszej archidiecezji oraz z diecezji kaliskiej z

     Wieruszowa i Opatowa za „kołatanie” u Matki Bożej 8 lipca.

 1. Nabożeństwa w czasie wakacji:
 • Msze św. w dni powszednie w lipcu: 7.00, 17:00, 18.00;
 • Całodzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu w kaplicy (6.30 do 18.00);
 • Różaniec święty: po porannej Mszy św. i po Koronce do Miłosierdzia Bożego oraz o godz. 17.30 ( oprócz środy i piątku);
 • Nowenna do Matki Bożej Nieustającej pomocy we wtorek o 18.00 i Msza św.
 • Dróżki św. Józefa i nabożeństwo do św. Józefa w środę o godz. 17.30 i Msza św.
 • Koronka do Miłosierdzia Bożego codziennie o godz. 15.00;
 • Droga krzyżowa w piątek o godz. 17.30.
 1. Dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK im. Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ul. Łukasińskiego 24 ogłasza nabór do klas 0 – VIII Szkoła posiada dużą ofertę bezpłatnych zajęć dodatkowych między innymi: język obcy od zerówki, robotykę, naukę gry na instrumentach muzycznych, szachy, basen, zajęcia sportowe na hali żużlowej.Dzieci w oddziale zerowym będą mogły przebywać w szkole od godz. 6.00 do 17.00

Prowadzony jest również nabór do Technikum SPSK im. Św. Józefa przy
ul. Okrzei 41.
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronach internetowych.

 1. Sprawy materialne parafii:
 • Na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło 350 zł Bóg zapłać.
 • Na dzwony 100 zł. Bóg zapłać;
 • Taca gospodarcza wyniosła 4466 zł. Bóg zapłać!
 • Serdeczne podziękowanie p. Bogdanowi Mielczarkowi za dalszą pracę przy kościele.
 1. W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z ul. Mireckiego              2 (1 - 30). Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00. Dziękuję tym, którzy sprzątal

5 lipca 2020 r.

 1. Dziś jest XIV Niedziela Zwykła w ciągu roku:
 • Niedziela adoracyjna;
 • 7.10 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP;
 • 10.20 – Droga Betlejemska;
 • 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (codziennie);
 • 17.30 - Różaniec.

            ”Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokornego serca, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych”- Jezus.

 1. Nabożeństwa w czasie wakacji:
 • Msze św. w dni powszednie w lipcu: 7.00, 17:00, 18.00;
 • Całodzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu w kaplicy (6.30 do 18.00);
 • Różaniec święty: po porannej Mszy św. i po Koronce do Miłosierdzia Bożego oraz o godz. 17.30 ( oprócz środy i piątku);
 • Nowenna do Matki Bożej Nieustającej pomocy we wtorek o 18.00 i Msza św.
 • Dróżki św. Józefa i nabożeństwo do św. Józefa w środę o godz. 17.30 i Msza św.
 • Koronka do Miłosierdzia Bożego codziennie o godz. 15.00;
 • Droga krzyżowa w piątek o godz. 17.30.
 1. Patronalne Świeto Apostolstwa chorych w poniedziałek, 6 lipca.

Tego dnia będziemy modlili się za wszystkich cierpących, doświadczonych przez choroby i rozmaite boleści.W czasie nabożeństw będziemy prosili dla wszystkich potrzebujących o chrześącijańskie przeżycie czasu choroby; by wszyscy potrafili przyjąć krzyż i przemienić go w ofiarę przynoszącą prawdziwe życie.

 1. Modlitwa o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów za wstawiennictwem św. Michała   Archanioła przed Najświętszym Sakramentem we wtorek, 7 lipca o 17.30.
 1. Msza sw. za czwrtaego proboszcza śp. Władysława Pajaka we wtorek o godz. 7.00.
 1. 10 każdego miesiąca (w tym tygodniu piątek) rano nabożeństwo do bł. Angeli Truszkowskiej założycielki Sióstr Felicjanek. Po Mszy św. można uczcić relikwie bł. Angeli przez ucałowanie.
 1. Z kalendarza liturgicznego:
 • Wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy w poniedziałek, 6 lipca;
 • Wospomnienie sw. Jana z Dukli w srodę, 8 lipca;
 • Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy w sobotę, 11 listopada;
 1. Spowiedz św. w dni powszednie przed Mszą św.
 1. Spotkania grup parafialnych:
 • Akcji Katolickiej w poniedziałek, 6 lipca, po Mszy św. o g. 17.00
 • Legionu Maryi o godz. 19.00 – we wtorek każdego tygodnia.
 1. W przyszłą niedzielę:
 • 12.00 – Msza św. za Ojczyznę;
 • Taca na Wyższe Seminarium Duchowne;
 1. Za tydzień, 12 lipca ks. dr Zbigniew Jacuński z Koła Sybiraków Częstochowa przedstawi w kazaniu temat: Ojczyzna w moim życiu w świetle modlitwy. Zakończenie tych myśli to nabycie pozycji pt.: Modlitewnik z 1861 r. patriotów polskich sprzed powstania styczniowego. Ofiary złożone z myślą o polskich dzieciach żyjących na Białorusi oraz o Polskiej Szkole Społecznej im. Króla Stefana Batorego w Grodnie.
 2. Nocne kołatanie modlitewne u Matki Bożej.

     28 maja, rozpoczęła się nowa inicjatywa modlitewna: „Nocne kołatanie u Matki Najświętszej na progu beatyfikacji Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego”.
To inicjatywa metropolity częstochowskiego abpa Wacława Depo. Czuwania z błaganiem o ogłoszenie kard. Wyszyńskiego błogosławionym, rozpoczęły się w dzień 39. rocznicy śmierci kard. Wyszyńskiego, a zakończą 25 sierpnia, czyli w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.
Każdego dnia w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze trwa nocne czuwanie wiernych poszczególnych parafii archidiecezji częstochowskiej oraz wspólnot zakonnych w intencji jak najszybszej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Codzienne czuwanie inauguruje Apel Jasnogórski.

     Nasza parafia będzie „kołataniu” u Matki Boże w następujące dni:

 • 8 lipca 2020 r. pod przewodnictwem Legionu Maryi;
 • 16 lipca2020 r. pod przewodnictwem Akcji Katolickiej i Żywego Różańca;
 • 20 lipca 2020 r. pod przewodnictwem Bractwa sw. Józefa;
 • 11 sierpnia 2020 r. pod przewodnictwem Wspólnoty Odnowy w Duchu Świetym „Siloe”.

     Porządek „kołatania”: 21.00 – Apel Jasnogórski; 21.30 – rozważania; 23.00 – Msza.

     Weźmy udział w „kołataniu” na miarę swoich możliwości. To czas szczególnej łaski dla każdego z nas. Nie zarnujmy tego czasu.

 1. Sprawy materialne parafii:
 • Na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło 400 zł Bóg zapłać.
 • Na dzwony 200 zł. Bóg zapłać;
 • Serdeczne podziękowanie p. Bogdanowi Mielczarkowi za kilkudniową pracę przy kościele.
 1. W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z ul. Rapackiego    

       Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00. Dziękuję tym ,którzy sprzątali w minionym tygod

 1. Dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK im. Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ul. Łukasińskiego 24 ogłasza nabór do klas 0 – VIII Szkoła posiada dużą ofertę bezpłatnych zajęć dodatkowych między innymi:

       język obcy od zerówki, robotykę, naukę gry na instrumentach muzycznych,     szachy, basen, zajęcia sportowe na hali żużlowej.

Prowadzony jest również nabór do Technikum SPSK im. Św. Józefa przy
ul. Okrzei 41.
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronach internetowych szkół i w sekretariatach

 1. Serdecznie witamy nowego wikariusza ks. Jacka Kijasa, który przed czterema laty w naszej parafii odbywał praktykę duszpasterską.
 1. Do wieczności odeszła śp.Maria Wanat. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie.
 2. Wszystkim wypoczywającym życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej. Przypominamy, że dla osób wierzących nie jest to czas odpoczynku od Boga. Zachęcamy do troski o Mszę św. i modlitwę.

 

28 czerwca 2020 r.

 

 1. Dziś jest XIII Niedziela Zwykła w ciągu roku:
 • 7.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (codziennie);
 • 17.30 – Nabożeństwo czerwcowe.

 

2. Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła w poniedziałek, 29 czerwca:

 • Msze św.: 7.00, 17.00 i 18.00;
 • Na Mszach św. modlimy się w intencji ks. Piotra Klekocińskiego;
 1. Miesięczne spotkanie Żywego Różańca we wtorek, 30 września.
 • 16.30 - zmiana Tajemnic różańcowych i słowo moderatora;
 • 17. 30 – Różaniec przed wystawionym Najświętszym Sakramentem;
 • 18.00 – Msza św. w int. Żywego Różańca i zmarłych członków.
 1. Spotkanie Bractwa św. Józefa w środę, 1 lipca, po Mszy św. o godz. 18.00.
 1. Pierwszy czwartek miesiąca, 2 lipca.
 • Błagamy Boga o świętość kapłanów oraz o dar nowych powołań;
 • Godzina Święta po wieczornej Mszy św.
 • 6. Pierwszy piątek miesiąca, 3 lipca. Tego dniua obchodzimy świeto św. Tomasza, Apostoła.
 • Msze św.: 7.00; 16.30 i 18.00
 • Spowiedź św.: 6.30 – 7.30 i 16.00 – 18.30.
 • Chorych, którzy zostaną zgłoszni odwiedzimy od godz. 8.30.
 1. Pierwsza sobota miesiąca, 4 lipca.
 • 00 – Msza św. o Niepokalanym Sercu Maryi z aktem wynagradzającym;
 • 30 - Msza św.; 17.15 – Nabożeństwo pierwszosobotnie;
 • 00 – Msza św.

 

 1. Nabożeństwa w czasie wakacji:
 • Msze św. w dni powszednie w lipcu: 7.00, 17:00, 18.00;
 • Całodzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu w kaplicy od 6.30 do 18.00;
 • Różaniec święty: po porannej Mszy św. i po Koronce do Miłosierdzia Bożego oraz o 17.30 ( oprócz środy i piątku);
 • Nowenna do Matki Bożej Nieustającej pomocy we wtorek o 18.00 i następnie Msza;
 • Dróżki św. Józefa i nabożeństwo do św. Józefa w środę o godz. 17.30 i Msza św.
 • Koronka do Miłosierdzia Bożego o 15.00;
 • Droga krzyżowa w piątek o godz. 17.30.
 1. Codziennie w modlimy się na Mszach św. i przed wystawionym Najświetszym Sakramentem w Godzinie Miłosierdzia (15.00), w czasie nabożeństwa do M. Bożej Nieustającej Pomocy (wtorek), św. Józefa (środa- 17.30), w modlitwie różańcowej.:
 • o zatrzymanie epidemii na świecie
 • o zdrowie i wytrwanie w cierpieniu dla wszystkich, których dotknęła ta choroba
 • o opiekę duchową dla służby medycznej
 • o pokój wewnętrzny dla wszystkich rodzin
 • pamięcią modlitewną otoczmy osoby które odeszły do Pana.
 1. 12 lipca ks. dr Zbigniew Jacuński z Koła Sybiraków Częstochowa przedstawi w kazaniu temat: Ojczyzna w moim życiu w świetle modlitwy. Zakończenie tych myśli to nabycie pozycji pt.: Modlitewnik z 1861 r. patriotów polskich sprzed powstania styczniowego. Ofiary złożone z myślą o polskich dzieciach żyjących na Białorusi oraz o Polskiej Szkole Społecznej im. Króla Stefana Batorego w Grodnie.
 1. Dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK im. Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ul. Łukasińskiego 24 ogłasza nabór do klas 0 – VIII Szkoła posiada dużą ofertę bezpłatnych zajęć dodatkowych między innymi:

       język obcy od zerówki, robotykę, naukę gry na instrumentach muzycznych,     szachy, basen, zajęcia sportowe na hali żużlowej.

Prowadzony jest również nabór do Technikum SPSK im. Św. Józefa przy
ul. Okrzei 41.
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronach internetowych szkół i w sekretariatach.

 1. W przyszłą niedzielę Droga Betlejemska o godz. 10.20.
 2. Nocne kołatanie modlitewne u Matki Bożej.

     28 maja, rozpoczęła się nowa inicjatywa modlitewna: „Nocne kołatanie u Matki Najświętszej na progu beatyfikacji Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego”.
To inicjatywa metropolity częstochowskiego abpa Wacława Depo. Czuwania z błaganiem o ogłoszenie kard. Wyszyńskiego błogosławionym, rozpoczęły się w dzień 39. rocznicy śmierci kard. Wyszyńskiego, a zakończą 25 sierpnia, czyli w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.
Każdego dnia w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze trwa nocne czuwanie wiernych poszczególnych parafii archidiecezji częstochowskiej oraz wspólnot zakonnych w intencji jak najszybszej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Codzienne czuwanie inauguruje Apel Jasnogórski.

Nasza parafia będzie „kołataniu” u Matki Boże w następujące dni:

 • 8 lipca 2020 r. pod przewodnictwem Legionu Maryi;
 • 16 lipca2020 r. pod przewodnictwem Akcji Katolickiej i Żywego Różańca;
 • 20 lipca 2020 r. pod przewodnictwem Bractwa sw. Józefa;
 • 11 sierpnia 2020 r. pod przewodnictwem Wspólnoty Odnowy w Duchu Świetym „Siloe”.

     Porządek „kołatania”: 21.00 – Apel Jasnogórski;

                                         21.30 – modlitewne rozważania;

                                      23.00 – Msza św.

       Weźmy udział w „kołataniu” na miarę swoich możliwości. To czas szczególnej łaski dla każdego z nas. Nie zarnujmy tego czasu.

 1. W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z ul. Rapackiego. Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00. Dziękuję tym, którzy sprzątali w minioną sobotę.
 1.  Ks. Maciej Modrzejewski na własną prośbę został przeniesiony do Parafii w Poraju. Dziękujemt Mu za roczną posługę w naszej parafii.
 1. Sprawy materialne:
 • na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło 1320 zł ( w tym 500 zł od Legionu Maryi i 770 zł w skarbonce). Bóg zapłać!
 • Na okna 100 zł. Bóg zapłać!
 • Na dzwony 100 zł. Bóg zapłać!
 • Ostateczny koszt zatomatzowania dzwonów wyniósł 22595 zł.
 • za tydzień taca gospodarcza.
 1. Do wieczności odeszły śp.: Halina Sirek i Jadwiga Hart . Wieczny odpoczynek racz

     im dać Panie.

21 czerwca 2020 r.

 1. Dziś jest Dwunasta Niedziela Zwykła w ciągu roku.
 • 7.10 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny                  
 • 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (codziennie);
 • 17.30 – Nabożeństwo czerwcowe z litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
 1. Zachęcamy do codziennej wspólnej modlitwy do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 17.30.

          Główna zasługa w rozpowszechnieniu nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa przypada  św. Małgorzacie Marii Alacoque (1647-1690). Pan Jezus            dał św. Małgorzacie 12 obietnic, dotyczących czcicieli Jego Serca:

 1. Dam im łaski, potrzebne w ich stanie.
 2. Ustalę pokój w ich rodzinach.
 3. Będę ich pocieszał w utrapieniach.
 4. Będę ich pewną ucieczką w życiu, a szczególnie w go     dzinę śmierci.
 5. Będę im błogosławił w ich przedsięwzięciach.
 6. Grzesznicy znajdą w mym Sercu źródło i ocean miłosierdzia.
 7. Dusze oziębłe staną się gorliwymi.
 8. Dusze gorliwe prędko dojdą do doskonałości.
 9. Będę błogosławił domom, w których wizerunek Serca mojego będzie czczony.
 10. Osoby, które będą to nabożeństwo rozszerzały, będą miały imię swoje wypisane w Sercu moim.
 11. Dam kapłanom dar wzruszania serc nawet najzatwardzialszych.
 12. W nadmiarze miłosierdzia Serca mojego przyrzekam tym wszystkim, którzy będą komunikować w pierwsze piątki miesiąca przez dziewięć miesięcy z rzędu w intencji wynagrodzenia, że miłość moja udzieli łaskę pokuty, iż nie umrą w mojej niełasce, ani bez Sakramentów świętych, a Serce moje będzie im pewną ucieczką w ostatniej godzinie życia.
 1. Spowiedż dla dzieci i młodzieży na zakończenie roku szkolnego i szczęśliwe rozpoczęcie wakacji od poniedziałku do piątku od godz. 17.00 – 18.30.
 1. Wspomnienie świetych męczenników Jana Fishera i Tomasza Morusa w poniedziałek, 22 czerwca.

           Św. Jan Fisher był postacią tragiczną. Ten wybitny kardynał i humanista pełnił funkcję wychowawcy króla Henryka VIII i wpoił mu głębokie wartości religijne,                 choć nie umiał poskromić jego porywczego i egoistycznego charakteru. Był kanclerzem uniwersytetu w Cambridge. Za swoją nieugiętą postawę wobec poczynań              króla Anglii został skazany na śmierć.
            Św. Tomasz Morus urodził się w 1478 r. w Londynie. Podjął studia prawnicze, a świetnie zapowiadającą się karierę przerwał, gdyż poczuł powołanie i wstąpił              na cztery lata do kartuzów. Rozeznał, że to nie jego miejsce i po odejściu z zakonu założył szczęśliwą rodzinę. W 1521 r. król powierzył mu szereg ważnych                      urzędów, aż w końcu mianował go kanclerzem. Tomasz zrzekł się jednak tej najważniejszej w państwie funkcji urzędniczej, aby wyrazić swoją dezaprobatę                      wobec poczynań króla. Na śmierć skazał go król, który nie umiał pogodzić się z myślą, że jego najwierniejszy urzędnik jest przeciwko jego nowemu małżeństwu i             sprzeciwia się jego decyzjom religijnym.        6 lipca 1535 r. wstępując na szafot, powiedział:

          „Kiedy obejmowałem urząd kanclerza, prosiłeś mnie królu, bym wpierw słuchał Boga, a potem ciebie, a dziś ginę za to, że wpierw słuchałem Boga, a                potem ciebie”.

 1. Poświęcenie róż św. Rity w poniedziałek, 22 czerwca o godz. 18.00.
 2. Objawienia w Medjugorie.

              24 czerwca 1981 r., w miejscu zwanym Podbrdo, leżącym u podnóża wzniesienia Crnica w małej wiosce Medjugorie w Hercegowinie o koło godziny 18                dzieci (w wieku od 10 do 16 lat): Ivanka Ivanković, Mirjana Dragićević, Vicka Ivanković, Ivan Dragićević, Ivan Ivanković i Milka Pavlović zobaczyły piękną młodą                obietę z dzieckiem na ręku. Wtedy nie powiedziała im nic, tylko ręką dawała znaki, aby się zbliżyły. Jednakże dzieci, zaskoczone i przerażone, nie podeszły                       bliżej, kobietę z dzieckiem na ręku. Wtedy nie powiedziała im nic, tylko ręką dawała znaki, aby się zbliżyły. Jednakże dzieci, zaskoczone i przerażone, nie                        podeszły bliżej, chociaż zaraz pomyślały, że jest to Matka Boża.

               Następniego dnia, 25 czerwca, o tej samej porze, dzieci poszły w to samo miejsce. Nagle rozbłysła światłość i ujrzały Panią, ale bez dzieciątka na rękach.                     Była piękna, radosna i uśmiechnięta, dawała rękami znaki, aby się przybliżyć. Dzieci nabrały odwagi i podeszły. Zaraz padły na kolana i zaczęły się modlić:                      Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo i Chwała Ojcu. Po modlitwie Pani rozpoczęła z dziećmi rozmowę, a potem pożegnała je słowami: "Z Bogiem, anioły moje".                             Przedtem na pytanie dzieci, czy zechce im się ukazać ponownie w dniu jutrzejszym, skinęła potwierdzająco głową.

 1. Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela w środę, 24 czerwca.
 2. W czwartek, 25 czerwca na Mszy św. o godz. 18.00 Nowenna do Dzieciątka Jezus (po Komunii św.). Na Mszy św. powierzane są są intencje nowennowe.

              Pewnego dnia siostra zakonna, karmelitanka, bł. Małgorzata od Najświętszego Sakramentu podczas swej modlitwy przed figurką Dzieciątka Jezus usłyszała                    głos Jezusa Chrystusa: „Wybrałem ciebie, abyś czciła i uczyniła dostrzegalnym w tobie moje dziecięctwo i moją niewinność, gdy leżałem w żłóbku”.

 1. Wspomnienie Matki Bożej Nieustającej Pomocy sobotę, 27 czerwca.

               Jednym z najczęściej używanych wśród chrześcijan wezwań odnoszących się do Matki Bożej jest zawołanie: "Nieustająca Pomoc". Przede wszystkim sięgają                   po nie ci najbardziej smutni i potrzebujący, którzy odczuwają szczególnie wielką potrzebę miłości, wsparcia i opieki. Oryginał obrazu jest wschodnią ikoną,                         przedstawiającą Matkę Bożą Bolesną. W geometrycznym środku ikony znajdują się połączone ręce Matki i Dziecięcia, przedstawione w taki sposób, że                             Najświętsza Dziewica wskazuje na swojego Syna, Zbawiciela i Syna Bożego w jednej Osobie, który ofiarował życie za nas wszystkich. Mamy tutaj do                               czynienia   z typem ikony zwanej "hodigitria" - bo Maryja wskazuje na Chrystusa, Który sam siebie nazwał "Drogą, Prawdą i Życiem".

               W naszym kościele nabożeństwo do Matki Bożej odbywa się w każdy wtorek o godz. 18.00 i po nim Msza św. W innych kościołach to nabożeństwo                  jest odprawiane w środę.

 

 1. Proboszcz serdecznie dziękuje:
 • Akcji Katolickiej, Odnowie w Duchu Świętym, Legionowi Maryi i Oazie Rodzin - za przygotowanie ołtarzy w Boże Ciało. Także za kwiaty.
 • Paniom i Panom, którzy nieśli sztandary i feretrony.
 • Bractwu sw. Józefa i Gwardi sw. Józefa za czynny udział uroczystościach.
 • Służbie Liturgicznej z ks. Maciejem za posługę w Boże Ciało.
 • Dzieciom niosącym poduszki z symbolami religijnymi, dziewczynkom sypiącym kwiaty w czasie procesji Bożego Ciała i dwom dziewczynkom Ani i Zuzi, które przez całą Oktawę sypały kwiatki.
 • Za oprawę muzyczną Bożego Ciała: Chórowi na czele z p. Organistą, Młodziezy z Chórku wraz z ks. Piotrem, Orkiestrze z Dzbowa.
 • Wiernym za pobożny udział w uroczystościach Bożego Ciała i w Oktawie.
 • Markowi Gajdzie za prace w prezbiterium.
 • Bazylemu Ogińskiemu i p. Małgorzacie Łapeta za odnowienie obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej.
 • Piotrowi Wróblowi za odnowienie tarczy św. Gabriela Archanioła.
 • Legionowi Maryi i p. Jadwidze Nieszporek za posadzenie kwiatów.
 • Bractwu św. Józefa za zakup dwóch kompletów lekcjonarzy za 1400 zł.
 1. Sprawy materialne:
 • na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło:

         783 zł; 100 zł na okna; 600 zł na dzwonnicę.Bóg zapłć!

 1. W minionym tygodniu o wieczności odeszli: Śp. Zofia Dobrowolska. Wieczny odpoczynek..
 1. W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z ul. Towiańskiego i Perla. Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00. Dziękuję tym, którzy sprzątali w minionym tygodniu.

 

 14 czerwca 2020

 1. Dziś jest Jedenasta Niedziela Zwykła w ciągu roku.
 • 7. 10 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny                  
 • 15. 00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (codziennie);
 • 17.0 – Nieszpory euchartsytczne i procesja wokół kościoła z litanią do Naj-

             świętszego Serca Pana Jezusa.

 1. Trwa Oktawa Bożego Ciała.
     Do środy (17 czerwca) porządek nabożeństw jest następujący:
 • 17.30 – Nieszpory Eucharystyczne i procesja wokół kościoła z litanią              

                           do Najświętszego Serca Jezusowego;

 • 18.00 - Msza święta.
     W czwartek (18 czerwca) porządek nabożeństw jest następujący:
 • 17.30 – Nieszpory Eucharystyczne z litanią do Najświętszego Serca
 • Jezusowego;
 • Msza św. i procesja wokół kościoła;
 • po procesji poświecenie wianków i błogosławieństwo dzieci.
 1. Zachęcamy do codziennej wspólnej modlitwy do Najświętszego Serca Pana

   Jezusa o godz. 17.30.

     Mija połowa czerwca, miesiąca poświęconego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Zapytajmy siebie, na ilu nabożeństwach czerwcowych byłem (byłam), ile razy pobożnie odmówiłem Litanię do Serca Pana Jezusa czy Koronkę do miłosierdzia Bożego, może jakąś inną modlitwę wynagrodzenia i przebłagania, ile chwil poświęciłem na cichą adorację i rozmowę z Bogiem ukrytym w Najświętszym Sakramencie? Może trzeba Bogu podziękować za dary, które otrzymaliśmy.

 1. W czwartek, 18 czerwca będziemy również obchodzili 53 rocznicę święceń                ks. Kanonika Bogdana Żurka. Ks. Kanonik odprawi uroczystą Mszę św. tego dnia o godz. 18.00. Serdecznie zapraszam na tę wyjątkową uroczystość
 2. Po zakończeniu tradycyjnej oktawy Bożego Ciała – Kościół obchodzi Uroczy-
     stość Najświętszego Serca Pana Jezusa w piątek, 19 czerwca:
 • Msze św.: 7.00, 17.00 i 18.00.       Modlimy się o uświęcenie kapłanów.

Bardzo dobrze jest zawierzyć własną rodzinę Najświętszemu Sercu Jezusa. Wówczas na rodzinę taką spływa obfitość Łask Bożych.

 • Na Mszy św. o godz. 18.00 zostanie odmówiony akt ofiarowania się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i procesja wokół kościoła z Najświętszym Sakramentem.
 • Tego dnia nie obowiązuje wstrzemięźliwość od potraw mięsnych.
 1. Wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w sobotę, 20    

     czerwca. Na Mszach św. odmówimy akt poświecenia się Niepokalanemu SercuMaryi. W tym dniu przypada Dień Migranta i Uchdźcy.

10 grudnia 1925 r. zjawiła się Najświętsza Panna w Pontevedra a z boku w jasności Dzieciątko. Najświętsza Dziewica położyła Łucji rękę na ramieniu i pokazała cierniami otoczone serce, które trzymała w drugiej ręce. Dzieciątko powiedziało: «Miej współczucie z Sercem Twej Najświętszej Matki, otoczonym cierniami, którymi niewdzięczni ludzie je wciąż na nowo ranią, a nie ma nikogo, kto by przez akt wynagrodzenia te ciernie powyciągał».
Potem powiedziała Najświętsza Panna: «Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa i niewdzięczność stale ranią. Przynajmniej ty staraj się mnie pocieszyć i przekaż wszystkim, że w godzinę śmierci obiecuję przyjść na pomoc z wszystkimi łaskami tym, którzy przez 5 miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię Św., odmówią jeden różaniec i przez 15 minut rozmyślania nad piętnastu tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia»

 1. Sprawy materialne:
 • na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło:
 • zł (w tym 3380 zł za garaże); 50 zł na okna; 300 zł na dzwonnicę.Bóg zapłć!
 1. Podziękowania:
 • za gogng – młodzieży bierzmowanej, ks. Piotrowi i „Stokrotkom”
 • za pracę przy kościele: August Wolany, Jolanta Myśliwczyk i Rnest Myśliwczyk
 1. W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z ul. Syrokomli. Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00. Dziękuję tym, którzy sprzątali w minionym tygodniu.
 1. Życzymy Wam tego, abyście się Chrystusem karmili, a dzięki temu, abyśmy się w Niego przemieniali. Szczęść Boże!

 

7 czerwiec 2020 r.

 

 1. Dzisiaj, w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, ze szczególną czcią Kościół wypowiada modlitwę: „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu…”. Warto też zdać sobie sprawę, że ile razy świadomie i pobożnie wykonujemy znak krzyża, modlitewnie wielbimy Trójcę Przenajświętszą – jednego Boga w trzech Osobach. Jeśli dzisiaj człowiekowi, nawet chrześcijaninowi, trudno pojąć tę prawdę, tym bardziej módlmy się o Bożą mądrość i o światło Ducha Świętego.
 • 7.10 –Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP ( w każdą niedzielę i świeto);
 • Msze św.: 7.30, 9.00, 10.30, 11.30 (SPSK), 12.00 i 18.00;
 • 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (codziennie)
 • 17.30 – nabożeństwo czerwcowe.
 1. Na dzisiejszą niedzielę planowana była w Warszawie beatyfikacja Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego, następnie odwołana ze względu na epidemię. W związku z tym w czasie nabożeństwa czerwcowego modlić się będziemy w naszych o rychłą, nową datę beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.
 2. Codziennie nabożeństwo czerwcowe do Najświetszego Serca Pana Jezusa o g.. 17.30.
 3. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w czwartek, 11 czerwca:
 • Msze św.: 7.30, 9.00, 12.00 i 18.00;
 • 12.00 – Mszę św. odprawi neoprezbiter ks. Sebastian Kosecki , następnie przejdzie procesja Bożego Ciała wokół kościoła do czterech ołtarzy:

       I ołtarz –przygotowuje Odnowa w Duchu Świetym;

       II ołtarz - przygotowuje Legion Maryi;

     III ołtarz - przygotowuje Oaza Rodzin;

     IV ołtarz - przygotowuje Akcja Katolicka.

     Po procesji ks. Sebastian udzieli prymicyjnego błogosławieństwa.

     Wiernych proszę o włączenie się do asysty ( mężczyzn do chorągwi i sztandarów, a nie   wiasty do feretronów i wstążek przy chorągwiach). Bądźmy odpowiedzialni za uroczyste przejście Chrystusa pośród nas. Zapraszam Służbę Liturgiczną Ołtarza, Bractwo św. Józefa, Gwardię św. Józefa, Chór Parafialny, dzieci do sypania kwiatków. Chociaż procesja nie przejdzie ulicami naszej parafii to mimo wszystko udekorujemy balkony i emblematami religijnymi oraz flagami. W ten sposób damy wyraz naszej wierze.

 1. Przy zachowaniu innych przepisów państwowych można organizować tradycyjne procesje w Uroczystość Bożego Ciała. Uczestniczący w nich winni mieć założone maseczki (za wyjątkiem sprawujących kult). Nie obowiązuje limit 150 osób. Ten limit dotyczy zgromadzeń publicznych, objętych specjalną ustawą o zgromadzeniach. Zgromadzenia kościelne – nasze, jak i innych związków wyznaniowych ustawa o zgromadzeniach nie obejmuje. Podczas zgromadzenia na zewnątrzobowiązują dwa metry odległości od siebielub maseczka; w kościele obowiązuje maseczka. Z racji bezpieczeństwa lepiej w procesji używać maseczki, bo nie zawsze limit 2 m można zachować. W kościołach 2 m dystansu nie obowiązują. 
 2. Dzieci sypiące kwiatki przed Najświętszym Sakramentem i niosące znaki religijne zapraszam serdecznie na próbę, w środę (10 czerwca) o godz. 18.30. Już teraz dziękuję rodzicom za pomoc w przygotowaniu i zaangażowanie. Proszęo zbieranie kwiatków do sypania na procesję przez cała oktawę na cześć Jezusa Eucharystycznego.
 3. Oktawa Bożego Ciała do przyszłego czwartku:
 • 17.30 – Nieszpory Eucharystyczne i nabożeństwo czerwcowe;
 • 17.50 – Procesja z Najświętszym sakramentem wokół kościoła i Msza św.
 1. 10 każdego miesiąca (10 czerwca) nabożeństwo do bł. Angeli Truszkowskiej założycielki Sióstr Felicjanek po porannej Mszy św.
 2. W sobotę, 13 czerwca Nabożeństwo Fatimskie:
 • 17.30 – I część różańca św. i nabożeństwo czerwcowe;
 • 18.45 – II, III część różańca św.;
 • 19.45 – procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej wokół kościoła;
 • 20.00 – IV część różańca św. i zakończenie nabożeństwa Apelem Maryjnym.
 1. Z kalendarza liturgicznego:
 • Wspomnienie św. Jadwigi Królowej w poniedziałek, 8 czerwca;
 • Wspomnienie św. Barnaby, apostoła w czwartek, 11 czerwca;
 • Wspomnienie błogosławionych męczenników Ludwika Rocha Gietyngiera i Maksymiliana Binkiewicza, prezbiterów i towarzyszy w piątek, 12 czerwca;
 • Wspomnienie sw. Antoniego, prezbitera i doktora Kościoła w sobotę, 13 czerwca. Dzień imienin ks. bp. Antoniego Długosza.
 1. Sprawy materialne:
 • na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło 2200 zł ( w tym 600zł – Żywy Różaniec, 200 zł – Akcja Katolicka i Żywy Różaniec,) Bóg zapłać!
 • na okna 50 zł. Bóg zapłać. Bóg zapłać!;
 1. Składam serdeczne „Bóg zapłać” ofiarodawcom obrazów i ołtarzyków:
 • Pani Prezes Maria Chodkiewicz – obraz św. Jana Pawła II;
 • Pani Genowefa Ciuraszkiewicz – obraz św. Rity;
 • Pani Dyrektor Janina Grewenda – obraz kard. Stefana Wyszńskiego;
 • Solidarność Częstochowska – obraz bł.Jerzego Popiełuszki;
 • Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich – ołtarzyk I
 • Ze składek Wiernych – ołtarzyk II
 1. W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z ul. Limanowskiego 90 - 100. Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00. Dziękuję tym, którzy sprzątali w minionym tygodniu. Szczególnie Paniom, które co tydzień sprzątają kościół: Genowefie Ciuraszkiewicz, Elżbiecie Małyska i Małgorzacie Chałupka.
 1. Dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK im. Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ul. Łukasińskiego 24 ogłasza nabór do klas 0 – VIII Szkoła posiada dużą ofertę bezpłatnych zajęć dodatkowych między innymi:

       język obcy od zerówki, robotykę, naukę gry na instrumentach muzycznych,     szachy, basen, zajęcia sportowe na hali żużlowej.

Prowadzony jest również nabór do Technikum SPSK im. Św. Józefa przy
ul. Okrzei 41.
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronach internetowych szkół i w sekretariatach.

 1. Do wieczności odeszedł śp.: Włodzimierz Mucha. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

Podwórkowych Kółek Różańcowych „Radia Maryja” na Jasną Górę 16 czerwca.

 1. Zmieniając fryzurę można przy okazji komuś pomóc. Fundacja Przyjaźni pomaga dzieciom,a główną akcją fundacji jest zbiórka włosów pod hasłem „Gest Przyjaźni” na peruki dla dzieci chorych, po chemioterapii lub po opera-cjach. Dziewczynki i chłopcy, którzy oddają swoje włosy mają prawdziwy po-wód do dumy i satysfakcji. Dzieci, które otrzymują peruki łatwiej znoszą trud choroby. Więcej informacji na stronie: www.fundacjaprzyjazni.pl
 2. Informujemy, że Technikum SPSK mieszczące się przy naszej parafii, uru- chomiło nowe kierunki kształcenia: technik usług fryzjerskich z elementami kosmetologii, technik reklamy, technik programista, technik grafiki i poligrafii cyfrowej oraz technik informatyk. Dyrekcja serdecznie zaprasza do zapoznania się z ofertą szkoły na stronie  

internetowej i w sekretariacie przy ul. Okrzei 41.

 1. Sprzątanie kościoła w sobotę od godz. 9.00 podejmą mieszkańcy ul. Mireckiego 21 (1-30. Dziękuję tym, którzy sprzątali w minionym tygodniu
 2. Do wieczności odeszli: śp. Zenona Gawron, Alicja Olejniczak, Daniel Sza-boranini Wanda Idowoj. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.                    

 

„Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi i nie oszczędziło siebie”

Serce Jezusa  jest pełnią wszystkich cnót, schronieniem sprawiedliwości i miłości; sanktuarium ,w którym zamknięte są wszystkie skarby mądrości , świętości i łaski; cierpliwe i miłosierne; źródło życia i świętości; pokryte obelgami.

Aby okazać swoją miłość do każdego z nas i pobudzić nas do miłości, Jezus, w swym wyjątkowym objawieniu, ukazał swoje serce jako symbol miłości, aby było dla nas mocnym bodźcem, który skłoniłby nas do odpowiedzi na Jego miłość. „Ukazał mi – pisze św. Małgorzata Maria Alacoque – że Jego gorącym pragnieniem jest to, by był miłowany przez ludzi… podał mi myśl, by ukazać ludziom Jego Serce”.

Celem kultu Najświętszego Serca Jezusowego jest rozpalenie i wzrost naszej miłości do Jezusa oraz wynagrodzenie obelg, jakie Mu zostały zadane. W ten sposób zostaliśmy wprowadzeni w sedno objawienia chrześcijańskiego, które polega na miłości. Miłość stoi u podstaw Wcielenia, życia, nauki i ofiary Chrystusa. Przez duchowość Serca Jezusa dojdziemy do największej świętości.

Miłość ta najpełniej ukazała się w Męce i w Eucharystii, z którymi kult Najświętszego Serca Jezusa posiada ścisły związek. Dlatego w objawieniach św. Małgorzaty Marii, Jezus ukazał Swoje serce wraz z symbolami Męki, podniesione na krzyżu i otoczone cierniem. Ta niezmierna miłość skłoniła Syna Bożego do podjęcia za każdego z nas śmierci i oddania się całkowicie w sakramencie ołtarza, będącego syntezą streszczającą jego miłość. Miłość, cel tego kultu, ma za szczególną cechę wynagrodzenie, które jest szczególnym dowodem miłości. Serce Jezusa z jednej strony jest rozpalone miłością do ludzi, z drugiej – straszliwie ranione przez ich niewdzięczność.

Sam Jezus skarżył się do św. Małgorzaty Marii, ukazując jej swoje Serce otoczone cierniową koroną: „ Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi i nie oszczędziło siebie, wyniszczając się i poświęcając, aby okazać swoją miłość. Zamiast wdzięczności większość ludzi okazuje swoją niewdzięczność przez swój brak szacunku, świętokradztwa, oziębłość i pogardę Mnie obecnemu w tym Sakramencie miłości. Tym jednak, co mnie najbardziej zasmuca, to fakt, że serca konsekrowane tak mnie traktują”.

31 maja 2020r.

 

 1. Dziś jest Niedziela Zesłania Ducha Świetego:
 • 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (codziennie);
 • 17.30 – nabożeństwo majowe.
 1. Nabożeństwo czerwcowe do Najświętszego Serca Pana Jezusa codziennie o godz. 17.30 ( wyjątkowo we wtorek, 2 czerwca o dz. 17.00)
 1. Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w poniedziałek, 1 czerwca.

        Święty Jan Paweł II w swej pierwsze encyklice „Redemptor hominis” pisał: „Jest Maryja Matką Kościoła dlatego, że na mocy niewypowiedzianego wybrania                      samego  Ojca przedwiecznego i pod szczególnym działaniem Ducha Miłości, dała ludzkie życie Synowi Bożemu, od którego bierze łaskę i godność wybrania cały            lud Boży [...]

 1. We wtorek, 2 czerwca o godz. 18.00 ks. arcybiskup Wacław Depo, Metroplolita Częstochowski, udzieli Sakramenu Bierzmowania młodzieży naszej parafii.

        Tego dnia będziemy przeżywali parafialne Zesłanie Ducha Świetego. Duch Świety zstąpi w Sakranencie Bierzmowania na młodzięż, ale także i na wszystkch,                  którzy przybędą do Wieczernika parafialnego. Otwórzmy nasze serca na moc Ducha Świętego. Tego dnia zmiana godziny Mszy św. z 17.00 na 16.30.

 1. Nabożeństwo do św. Michała Archanioła we wtorek w czasie nabożeństwa czerwcowego o godz. 17.00.
 1. Również we wtorek ks. Arcybiskup poświęci obrazy: św. Jana Pawła II, św. Rity, bł. Jerzego Popiełuszki i sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego oraz dwa ołtarzyki, w których zostaną umieszczone obrazy : bł. Jerzego Popiełuszki i kard. Stefana Wyszyńskiego.
 1. Wspomnienie świętych Męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy w środę, 3 czerwca.

W drugiej połowie XIX wieku dotarli do afrykańskiej Ugandy Ojcowie Biali, zgromadzenie powołane do szczepienia Wiary prawdziwej w Afryce. Odnieśli początkowo sukces, nawracając piętnaście tysięcy tubylców. Sam król Mutesa I był zainteresowany religią głoszoną przez misjonarzy, ale gdy dowiedział się, że przyjmując chrzest musiałby zrezygnować z poligamii, zwrócił się przeciwko chrześcijaństwu i stał się wyznawcą Mahometa. Krwawe prześladowania chrześcijan wszczął jego syn Mwanga I, za panowania którego poniósł śmierć święty Karol i pozostali kanonizowani męczennicy.

 1. Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w czwartek, 4 czerwca i pierwszy czwartek:
 • To jedno z najnowszych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Ten dzień ma stać się momentem świętowania sakramentu kapłaństwa, tak by dzień Wielkiego Czwartku był w pełni skupiony na tajemnicy Eucharystii.
 • Dzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne oraz o świętość kapłanów;
 • Godzina święta przed pierwszym piątkiem miesiąca po wieczornej Mszy św.
 1. Pierwszy piątek miesiąca, 5 czerwca - dzień wynagrodzenia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa ranionego naszymi grzechami.
 • Msze św.: 7.00 – dorośli;     16.30 – dzieci;     18.00 – młodzież i dorośli

·         Spowiedź św.

     Szkoła Podstawowa                Młodzież                               Dorośli

     16.00 - kl. IV i V                      17.30 – gimnazjum               6.30 – 7.30

     16.15 - kl. VI, VII, VIII           17.50 – młodzież                 16.00 - 18.30      

 • Chorych ks. Piotr i ks. Maciej odwiedzą w piątek od godz. 8.30, a proboszcz w sobotę od godz. 9.00.
 1.  W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z ul. Limanowskiego 82 i 84. Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00. Dziękuję tym, którzy sprzątali w minionym tygodniu.
 1. Dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK im. Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ul. Łukasińskiego 24 ogłasza nabór do klas 0 – VIII Szkoła posiada dużą ofertę bezpłatnych zajęć dodatkowych między innymi:  język obcy od zerówki, robotykę, naukę gry na instrumentach muzycznych,     szachy, basen, zajęcia sportowe na hali żużlowej. Prowadzony jest również nabór do Technikum SPSK im. Św. Józefa przy ul. Okrzei 41. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronach internetowych szkół i w sekretariatach.
 1. Sprawy materialne:
 • na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło 2740 zł (w tym 200 zł na dzwonnicę i 690 zł za „osiołki św. Józefa sprzedawane w kiosku parafianym);
 • na okna wpłynęło 200 zł. Bóg zapłać!
 • za tydzień w pierwszą niedzielę miesiąca taca gospodarcza.

        Od dwóch tygodni trwają prace na chórze związane z elektrycznością. Zostały wymienione wszystkie gaśnice w kościle i salkach zgodnie z zaleceniami.

 1. Do wieczności odeszli śp.: Andrzej Głądała, Wiesław Uwijała, Krystyna Wójcik. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

 

24 maja 2020 r.

 1. Dziś w siódmą Niedzielę Wielkanocną obchodzimy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego:
 • Msze św.: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 15.00, 18.00;
 • 12.00 – Pierwsze pełne uczestnictwo we Mszy św. dziecka;
 • 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (codziennie);
 • 17.30 – nabożeństwo majowe i Nowenna przed Zesłaniem Ducha Świętego;
2. W liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi P Wspomożycielki Wiernych, 24 maja, przypada Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. W tym kraju jest to liturgiczne święto Matki Bożej z Sheshan, Królowej Chin.
3. Ojciec Święty Franciszek przypomniał, że media nie zastąpią nam rzeczywistego kontaktu z Chrystusem Eucharystycznym, z Jego żywym słowem, z Jego Kościołem. Przez ostatnie tygodnie, z konieczności musieliśmy ten kontakt znacznie ograniczyć. Trzeba to powoli zmieniać! Kto może i chce powinien wracać do Kościoła, na Msze Św., na nabożeństwa majowe, do uczestnictwa w Sakramentach Św.. Od niedzieli zwiększyła się liczba uczestniczących w kościele podczas liturgii.
 1. W czwartek, 28 maja, przypada 39. rocznica śmierci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Pamiętajmy, że Prymas Polski oddał nasz naród w macierzyńską niewolę Maryi.
 2. Nowenna do Dzieciątka Jezus w poniedziałek, 25 maja na Mszy św. o godz. 18.00.
 3. Nowenna do Ducha Świętego przed Uroczystością Jego Zesłania na Apostołów i Kościół, jest odprawiana od minionego piątku w czasie nabożeństwa wieczornego o godz. 17.30.
 4. Nabożeństwo majowe codziennie o godz. 17.30.
 5. We wtorek, 26 maja obchodzimyDzień Matki.Jest to dzień, w którym dostrzegamy wielką rolę matki w życiu każdej rodziny i każdego człowieka. Wszystkim mamom ofiarujemy modlitwę i życzymy, by nigdy nie zabrakło im pewności co do wielkości powołania do macierzyństwa. Ofiarujmy Mszę św. za mamy żyjące prosząc dla nich o błogosławieństwo Boże i radośc z codziennej posługi w rodzinie, a dla zmarłych mama prośmy o opuszczenie czyśca i wejście jak najrychlejsze do nieba. Msze św. w naszym kościele o 7.00, 17.00 i 18.00.
 6. W przyszłą niedzielę,31 majabędziemy obchodzić uroczystość Zesłania Ducha Świętego, dzień zamykający okres wielkanocny. W wieczór wigilijny w sobotę, 30 maja, zapraszamy na wspólne czuwanie na modlitwie. W roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II przypominamy sobie, jak wielkie zmiany rozpoczęły się od jego modlitwy wypowiedzianej w Warszawie w 1979 roku: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi”. Chcemy tę modlitwę wypowiedzieć raz jeszcze. Program czuwania: 18.45  Liturgia Słowa; 19.30  Adoracja Najświętszego Sakramentu; 20.00  Apel jasnogórski i zakończenie.                                         
 7. W nowym numerze tygodnika„Niedziela” znajdziemy m.in. List Benedykta XVI na 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, artykuły nt. biblijnego obrazu matki czy budzących wątpliwości działań WHO u początku pandemii.  „Niedziela” jest do nabycia w kiosku (6 zł). Można również nabyć dwumiesięcznik „Miłujcie się”.
 8. W tym tygodniu patronują nam:
  • 26 V – św. Filip Nereusz (1515-1595), wychowawca młodzieży i opiekun ludzi chorych, którym poświęcił się bez reszty.
  • 29 V – św. Urszula Ledóchowska (1865-1939), założycielka Zgromadzenia Sióstr

         Urszulanek Serca Jezusa Konającego, zwanych urszulankami szarymi, wielka wy

         chowawczyni i opiekunka dzieci i młodzieży.

 1. Spotkanie Żywego Różańca w sobotę, 30 maja:
 • 30 – Różaniec przed wystawionym Najświętszym Sakramentem;
 • 00 – Msza św. w intencji Żywego Różańca i zmarłych członków;
 • po Mszy św. zmiana tajemnic różańca św.
 1. Sprawy materialne:
 • Na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło 1074 zł ( w tym 364 zł za świeczki z „drzewka”).     Na okna wpłynęło 250 zł. Bóg zapłać!
 • Eugenia Ciuraszkiewicz złożyła ofiarę na obraz św. Rity w wyskości 2500 zł. Bóg zapłać!
 • Zostały już zaistalowne ołtarzyki, których będą obrazy kard stefana Wyszyńskiego i bł. Jerzego Popiełuszki.
 • Namalowany został już również obraz św. Jana Pawła II.
 • W tym tygodniu zostaną uruchomione dzwony, których kosz wyniósł 20000 zł.

          Czekamy na ofiarodawców.

 1. W tym tygodniu troskę o piękno kościoła powierzamy Wiernym z ul. Limanowskiego
 2. Sprzątamy w sobotę od godz. 9:00. Dziękuję tym, którzy sprzątali w minionym  tygodniu
 1. Dyrekcja Technikum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Św. Józefa w Częstochowie ogłasza nabór na nowy rok szkolny 2020/2021 do klas o profilu: technik usług fryzjerskich z elementami kosmetologii; technik reklamy technik programista; technik grafiki i poligrafii cyfrowej; technik informatyk. Szczegółowe informacje na stronie technikumczestochowa.spsk.pl oraz w sekretariacie przy ul. Okrzei 41 tel. 34 323 66 63. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą szkoły.                                                                                                                  
 2. Do wieczności odeszli: Danuta Kott, Kazimierz Błaszczyk i Jolanta Kuśmierek. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.
 3. Solenizantomi Jubilatom tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki    świetych Patronów.

 

17 maja 2020 r.

 1. Dziś jest Piąta Niedziela Wielkanocna.
 • Msze św.: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 15.00, 18.00;
 • 7.10 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP ( w każdą niedzielę i święto);
 • 17.30 – Nabożeństwo majowe;
 1. W ramach kolejnego etapu znoszenia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa rząd postanowił, że od niedzieli 17 maja w kościołach podczas Eucharystii może przebywać 1 osoba na 10 metrów kwadratowych. Oznacza, że w naszym kościele we mszy świętej może uczestniczyć 120 osób. Nadal transmitujemy nabożeństwa w niedzielę i w dni powszednie.

Zachęta abpa Stanisława Gądeckiego – Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski:

”Wobec zapowiedzianej możliwości uczestnictwa w zgromadzeniach religijnych większej liczbie osób, zachęcam wszystkich wiernych, aby korzystali coraz odważniej z parafialnej posługi duszpasterskiej, zwłaszcza zaś, aby ci, którzy tego nie uczynili, przystępowali do sakramentu spowiedzi i Komunii św, jeszcze w czasie wielkanocnym. Aby zaspokoić głód eucharystyczny i głód Słowa Bożego, zachęcam do uczestnictwa w Mszy Świętej, nie tylko w niedzielę, ale i w dni powszednie, przy zachowaniu należytych środków bezpieczeństwa sanitarnego”.

 1. W poniedziałek obchodzimy 100 rocznicę urodzin sw. Jana Pawła II. O godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna za Dar w Osobie św. Jana Pawła II. Będziemy modlili się, aby nauczanie Świętego Papieża było wcielane w nasze życie.
 1. Komunia św. wielkanocna trwa od Środy Poielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej. Trzecie przkazanie kościelne mówi: „Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą.” Przystąmy w tych dniach do spowiedzi św., by móc przyjąć Komunię św.

Spowiedź św.

W dni powszednie od 6.30 do 7.30 i od 17.00 do 18.30

W niedzielę podczas każdej Mszy św.

 1. Od poniedziałku do środy w szczególny sposób będziemy się modlić o dobre urodzaje.
 1. W piątek 22 maja wspomnienie św. Rity zakonnicy. Msza święta i nabożeństwo do św. Rity z poświęceniem róż o godz. 18.00.
 1. 7. W przyszłą niedzielę uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.
 1. W piątek rozpoczynamt Nowenne przed Uroczystośćia Zesłania Ducha Świetego. Nowenna odmawiana jest w czasie nabożeństwa majowego.
 1. W sobotę w archikatedrze częstochowskiej święcenia diakonatu. Polecajmy w naszych modlitwach wyświeconych diakonów.
 1. 10. Dziś paktykę pastoralną kończy w naszej parafii dk Sebastian Kosecki. Świecenia kapłańskie przyjmie 30 maja w archikatedrze. Serdecznie dziękuję Diakonowi za czas pobytu i intensywnej pracy, zresztą nie zawsze związanej z duszpasterstwem. A to dlatego, że wiele czynności duszpasterskich zostało zawieszonych z racji epidemii.. Mszę św. jako neoprezbiter odprawi w naszym kościele w Uroczystość Bożego Ciała i udzieli kapłańskiego błogosławieństwa.
 1. Sprawy materialne:
 • na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło 1900 zł. Bóg zapłać!
 • na nowy ołtarz: 500 zł. Bóg zapłać!
 1. Podziękowania:
 • Za udział w nabożeństwach majowych
 • za udział w środowej procesji z figurą Matki Bożej Fatimskiej
 • dla osób, które w minionym tygodniu sprzątali kościół.
 1. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odprowadziliśmy na

       miejsce wiecznego spoczynku: śp. Agnieszka Ujma i śp. Elżbieta Bukow

       ska. Polecając ich Bożemu Miłosierdziu, módlmy się: wieczny odpoczy

       nek racz im dać Panie ...

 

 1. Wszystkim parafianom i gościom życzymy wielu łask Bożych w tym roz

     poczynającym się nowym tygodniu.

 1. Dziś jest Szósta Niedziela Wielkanocna.
 • Msze św.: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 15.00, 18.00;
 • 7.10 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP ( w każdą niedzielę i święto);
 • Po Mszy św. porannej nabożeństwo do bł. Angeli Truszkowskiej;
 • 12.00 - Suma w intencji Ojczyzny;
 • 17.adszedł czas, kiedy po przerwie spowodowanej epidemią, wprawdzie z ograniczeniami, ale jednak możemy ponownie gromadzić się na Mszy św. Kto lęka się zgromadzeń niedzielnych, może uczestniczyć we Mszy św. w dni powszednie. Ponownie zaczęły pojawiać się w świątyni dzieci i młodzież. Wszystkich, którzy nie dali rady przystąpić do spowiedzi przed świętami wielkanocnymi, zachęcamy do skorzystania ze spowiedzi w tym czasie (podczas każdej Mszy św.). Przypominamy, że jedno z przykazań kościelnych zobowiązuje do przystąpienia do Komunii św. w okresie do uroczystości Trójcy Świętej, tj. do dnia 7 czerwca.
 1. Gromadzimy się na Eucharystii, która jest darem nieskończonej miłości Boga. Wszyscy jesteśmy zaproszeni, aby już tutaj, na ziemi, zacząć wchodzić w świętą rzeczywistość nieba. Najdoskonalszą Nauczycielką na tej drodze jest dla nas Maryja – Ta, która wypowiedziawszy przy zwiastowaniu „fiat”, nigdy go nie cofnęła, nigdy nie odstąpiła od Bożego Syna, szła z Nim aż na Kalwarię, trwała w komunii założonej przez Niego wspólnoty – Kościoła.
 1. W środę, 13 maja, obchodzimy Uroczystość 58 rocznicy konsekracji naszego kościoła i 103 rocznicę Objawień Matki Bożej w Fatimie oraz 39 rocznicę zamachu na świętego Jana Pawła II.

                                       Nabożeństwo Fatimskie

 • 17.30 – I część różańca św. i nabożeństwo majowe;
 • 18.00 – Msza św.;
 • 18.45 – II, III część różańca św.;
 • 19.45 – procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej wokół kościoła;
 • 20.00 – IV część różańca św. i zakończenie nabożeństwa Apelem Maryjnym.
 1. W ciągu roku są dwa dni, szczególnie ważne dla każdej świątyni: dzień jej patrona i rocznica jej poświęcenia. Pierwszy z nich jest odpowiednikiem naszych imienin – w tym dniu w kościele obchodzona jest uroczystość odpustowa. Dzień rocznicy poświęcenia kościoła jest analogią do wspomnienia dnia przyjęcia chrztu. Przez chrzest człowiek staje się dzieckiem Bożym; przez poświęcenie świątynia staje się budynkiem przeznaczonym do wyłącznej służby Bożej. Odtąd nie może on służyć żadnym świeckim celom. W rocznice poświęcenia kościoła zapala się 12 świec przy tzw. zacheuszkach umiesz czonych na ścianach kościoła w miejscach namaszczenia przez biskupa.
 1. 18 maja, przypadają 100. urodziny naszego wielkiego rodaka. Mając przed oczami wydarzenia z 13 maja 1981 roku, wpatrujmy się w jego święte życie, na jego wzór starajmy się żyć w pełnej komunii z Panem Bogiem i całkowicie zawierzmy Maryi nasze rodziny i nasze osobiste codzienne sprawy. Zapraszam na nabożeństwo fatimskie.
 1. W czwartek, 14 maja, w liturgii czcimy Świętego Macieja Apostoła, wybranego do grona Dwunastu w miejsce Judasza. Hebrajskie imię „Maciej” oznacza „dar Boga”. Zwróćmy się do tego Świętego, aby wspomagał nasze wysiłki codziennego stawania się darem Boga dla braci. Tego dnia szczególnie modlimy się w intencji ks. Macieja.
 1. W sobotę, 16 maja, przypada święto patrona Polski, Świętego Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika. Żył na przełomie XVI i XVII wieku i zasłynął jako gorliwy kaznodzieja i duszpasterz jezuicki. Zyskał miano „łowcy dusz”. Dnia 16 maja 1657 roku został schwytany przez Kozaków. Mimo okrutnych tortur nie wyrzekł się wiary w Jezusa Chrystusa. Jego relikwie znajdują się w kościele oo. jezuitów przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Niech ten Święty Patron będzie dla nas wzorem bezkompromisowości wiary i przywiązania do Zbawiciela, a zarazem orędownikiem w trudnym budowaniu ładu i jedności w naszej Ojczyźnie i we wspólnocie narodów.
 1. Msza św. i nabożeństwa są transmitowane online za pośrednictwem kanału youtube.
 1. Msze św. sprawowane są przy zachowaniu zaleceń sanitarnych według naszego zwy

     czajnego porządku zarówno w niedziele, jak i w dni powszednie. Wszystkich prosimy

     o zachowanie zalecanych odległości wewnątrz świątyni

 1. 15 maja obchodzimy rocznicę śmierci ks. Kanonika Kończyka. Polecajmy Go w modlitwach dobroci Bozej we Mszah sw. o 7.00 i 18.00.
 1. Sprawy materialne parafii:

a/ Na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło1255 zł (w tym ofiary wpłacone

     na konto w ostatnich dwóch tygodniach). Bóg zapłać!

b/ Na na okna wpłynęło 250 zł. Bóg zapłać!

c/ Taca gospodarcza z 3 naja wyniosła 2284 zł. Bóg zapłać!

d/ Mamy Sponsora 7 okien okrągłych (5 okien w kaplicy i 2 w prezbiterium).

     Bóg zapłać!

e/ Zostały zamówione cztery ołtarzyki do obrazów: św. Jana Pawła II. ,kard.

     Stefana Wyszyńskiego, bł. Jerzego Popiełuszki i św. Rity. Planowałem oł

     tarzyki sfinansować z ofiar składanych na tacę. Jednak koronawirus po

     krzyżował moje plany, dlatego poszukujemy sponsorów.

               d/ Trwają prace przy zautomatzowaniu dzwonów, których koszt wynosi

                     20000 zł o czym już wcześniej informowałem.

Serdeczne Bóg zapłać wszystkim moim wspaniałym parafianom, a także każdej osobie mieszkającej poza naszą parafią, której leży na sercu troska o potrzeby Kościoła, za przychodzące na konto ofiary na utrzymanie i funkcjonowanie naszego Kościoła. Wszystkich ofiarodawców ogarniamy swoją modlitwą.    

 1. Do wieczności w tym tygodniu odeszła śp. Zdzisława Pietras.   Wieczny odpoczynek…
 1. Podejmując wciąż modlitwę błagalną o oddalenie epidemii, módlmy się również o

     tak bardzo potrzebny deszcz i dobre urodzaje. Polecajmy tą szczególną intencję

     wstawiennictwu Matki Najświętszej, św. Józefa i wszystkich świętych, zwłaszcza

     tych, których obrazy i figury są w naszym kościele.

     Wszystkich Parafian zawierzamy Niepokalanej Dziewicy i św. Józefowi i prosimy aby

     pomogli nam ten trudny czas przeżyć w pokoju serca.

 1. Trzecia Niedziela Wielkanocna to Niedziela Biblijna - 26 kwietnia:
 • Przeżywamy Niedzielę Biblijną i Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Zachęcamy, aby w naszych domach często sięgać po Pismo Święte;  
 • 7.10 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświetszej Maryi Panny;
 • 17.30 – Różaniec przed wystawionym Najświetszym Sakramentem o powstrzymanie koronawirusa.
 1. Ilość Wiernych uczestniczą we Mszy św.

Według aktualnych rozporządzeń w naszym kościele podczas liturgii może przebywać 80 osób. Bardzo prosimy, aby zajmować miejsca zaznaczone białą kartką. Inni mogą stanąć w bezpieczny sposób przed kościołem i uczestniczyć korzystając z głośników. Podczas Komunii jeden z kapłanów będzie komunikował na zewnątrz. Przypominamy o konieczności używania maseczki przez całą liturgię i uchylenie jej przed przyjęciem Komunii św.

 1. Msze św. w niedzielę: 7.30. 9.00, 10.30, 12.00 15.00 (na czas ograniczenia liczby uczestniczących we Mszach św.) i 18.00. Nie będzie Mszy św. w SPSK.

 4. Spowiedż św. w dni powszednie: 6.30 – 7.30 i 17.00 – 18.30. W niedzielę i święta w czasie Mszy św. 

5. Spotkanie Żywego Różańca w czwartek, 30 kwietnia:

 • 16.30 – Różaniec przed wystawionym Najświętszym Sakramentem;
 • 18.00 – Msza św. w intencji Żywego Różańca i zmarłych członków;
 • po Mszy św. zmiana tajemnic różańca św.

6. Od piątku, 1 maja rozpoczynamy codzienne nabożeństwa majowe z litanią loretańską. Zachęcamy do wspólnej modlitwy maryjnej w kościele o godz. 17.30

 1. W piątek, 1 maja odpust parafialny ku czci św. Józefa Rzemieślnika i pierwszy piątek miesiąca:
 • 7.10 – Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny;
 • Msze św.:30, 9.00, 10.30 12.00 (Suma za Parafian), 15.00 i 18.00;
 • 17.30 – nabożeństwo majowe;
 • Spowiedż św. w czasie Mszy św.
 1. Komunia św. wielkanocna trwa od Środy Poielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej. Trzecie przkazanie kościelne mówi: „Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą.” Przystąmy w tych dniach do spowiedzi św., by móc przyjąć Komunię św.
 1. Chorych i starszych wiekiem możemy odwiedzić na prośbę zainteresowanych
 2. Osoby, które mają Msze św. w piątek i sobotę proszone są o zgłoszenie się do zakrystii.
 3. Uroczystość Najświetszej Mary Panny Królowej Polski będzie obchodzone dzień wcześniej tzn. w sobotę, 2 maja, ponieważ w niedziele wielkanocne liturgicznie nie można obchodzić innych uroczystości:
 • 7.10 – Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny;
 • Mse św.:30, 9.00, 10.30 12.00 (Suma za Parafian), 15.00 i 18.00;
 • 16.45 – nabożeństwo pierszosobotnie (rozważanie piętnastominutowe i różaniec;
 • 17.00 –różaniec;
 • 17.30 – nabożeństwo majowe;
 • Spowiedż św. w czasie Mszy św.
 1. Nadal dziękuję za wiele znaków życzliwości, zainteresowania oraz gestów solidarności i więzi z duszpasterzami. Za wszystkie z całego serca dziękujemy. Bóg zapłać za wszystkie ofiary złożone czy to na rachunek bankowy parafii, czy do skarbony z tyłu świątyni przeznaczonej na ten cel, czy w inny sposób.
 • Na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło:
 • 1800 zł - w kopertach, przez konto bankowe lub bezpośrednio padane kapłanowi (w tym jedna z ofiar 1000 zł)
 • 290 zł – w skarbnce na sanktuarium;
 • Na okna wpłynęło 50 zł. Bóg zapłać !
 • Tron pod monstrancję i tybularz ofarowany przez p. dyr. Janinę Grewenda.
 • Dziękuję za ofiarowane kwiaty do ołtarzy.

13. Do wieczności odeszli śp.: Jadwiga Ledwan, Elwira Prymek, Bogumiła Grzywnowicz, Barbara Gembicz i Tadeusz Koral. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

 

3 maja 2020 r.

 

 1. 1. Dzisiejszą niedzielę przeżywamy w Kościele jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne.
 • Msze św.: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 15.00 i 18.00
 • Na Mszach św.po Komunii św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i wspólna adoracja: 7.30, 9.00, 12.00 i 15.00
 • Droga Betlejemska - 10.20
 • Trzeba prosić Jezusa Chrystusa – Dobrego Pasterza, aby nigdy nie zabrakło nowych pracowników w Bożej winnicy. Modlimy się o dobre i liczne powołania kapłańskie i zakonne, o ludzi gotowych pójść przemieniać serca innych, podjąć trudne zadania wobec współczesnego świata. Mając wśród siebie kapłanów, mamy dostęp do niewyczerpanych Bożych łask płynących z sakramentów św.
 1. Podczas tego tygodnia będziemy szczególnie prosić o powołania kapłańskie i zakonne z naszej wspólnoty parafialnej w czasie Mszy św. i nabożeństwa majowego.

Prośmy o pomoc Tę, która wiernie i do końca trwała przy Chrystusie i przy rodzącym się Kościele w dniu Pięćdziesiątnicy. Maryja jest najlepszą Matką wszystkich kapłanów i Wychowawczynią powołań kapłańskich.

 1. 3. Dzisiaj wspominamy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 r.

Pamiętając o tym doniosłym wydarzeniu z naszej historii, polecajmy Maryi – Królowej naszą Ojczyznę. Polecajmy Jej rządzących i tworzących prawo, aby zawsze mieli na uwadze sprawiedliwość społeczną i dobro wszystkich Polaków. Prośmy Maryję, aby dla Jej Syna otworzyły się wszystkie polskie serca.

 1. Przez cały miesiąc maj nabożeństwa „majowe” będziemy odprawiać o godz. 17.30, następnie Msza św. o godz. 18.00 – transmitowane na żywo.

Weźmy udział w tym modlitewnym uwielbieniu Matki naszego Pana i naszej. W tak wielu sprawach osobistych, rodzinnych i narodowych możemy i powinniśmy prosić o Jej wstawiennictwo. Szczególnie będziemy prosili o dobre i święte powołania kapłańskie i zakone oraz o świetość kapłanów.

 1. Z kalendarza liturgicznego:
 • Św. Floriana, męczennika – poniedziałek, 4 maja. Odpust w sąsiedniej parafii;
 • Święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba – środa, 6 maja;
 • Matki Bożej Łaski Bożej – czwartek, 7 maja;
 • Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika – piątek, 8 maja. Odpust w kościele na Błesznie.
 • Solenizantom oraz Jubilatom tego tygodnia życzymy wielu łask Bożych i opieki Matki Bożej i św. Patronów.    
 1. Sprawy materialne pareafii:
 • Na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło 1250 zł. Bóg zapłać!
 • Ze skarbonki na biednych: 980 zł. Bóg zapłać!
 • Ze skarbonki na Sanktuarium 210 zł. Bóg zapłać!
 • Na okna: 200 zł. Bóg zapłać!
 • Dziękuję p. Bogdanowi Mielczarkowi za wykonane prace przy plebanii i na placu
 1. PIERWSZE PEŁNE UCZESTNICTWO WE MSZY ŚW.

Spotkanie rodziców dzieci komumunijnych we wtorek po Mszy św. wieczornej w kościele. Podobnie jak na Mszach św. zajmujemy miejsca wyznaczone, by zachować odpowiedni dystans. Proponowane dni PIERWSEGO PEŁNEGO UCZESTNICTWA DZIECI WE MSZY ŚWIĘTEJ to 3 i 20 września 2020 r. Jest możliwość w tym roku przystąpienia w małych grupach lub indywidualnie. To wszystko do ustalenia między rodzicami.

W przyszłym roku 2021 Pierwsze Pełne Uczestnictwo we Mszy św. w czwartą niedzielę maja tj. 23 maja 2021 r.

 1. 8. Do wieczności odeszli śp. : Andrzej Miłek i Jacek Fiksat. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

Odpusty w Kościele Katolickim

Objawienie Boże poucza nas, że grzechy pociągają za sobą kary, a gładzone są przez cierpienie, trudy życia czy też przez śmierć (por. Rdz 3,16-19; Rz 2,9). Chrześcijanin popełniający grzech otrzymuje w sakramencie pokuty odpuszczenie winy, natomiast pozostaje jeszcze tzw. kara doczesna. Darowanie kary doczesnej określa się terminem "odpust", którego uzyskanie zakłada szczerą wewnętrzną przemianę oraz wypełnienie przepisanych uczynków. Odpust jest cząstkowy lub zupełny, w zależności od tego, czy uwalnia od kary doczesnej w części lub całości. Paweł VI zniósł odpusty określane konkretnym czasem (np. ilością dni lub lat), ponieważ w wieczności nie ma czasu. Wierny może uzyskiwać odpust cząstkowy lub zupełny tylko za siebie lub ofiarować go za zmarłego, ale za nikogo z żyjących, ponieważ każdy człowiek sam jest w stanie dokonać przemiany swojego życia i wypełnić wymagane do otrzymania odpustu warunki. Odpust zupełny można uzyskać tylko jeden raz w ciągu dnia, poza pozostającymi w obliczu śmierci, natomiast odpusty cząstkowe można uzyskiwać w ciągu jednego dnia wielokrotnie.

Do uzyskania odpustu zupełnego wymagane są trzy warunki:

1) spowiedź sakramentalna;
2) Komunia św.;
3) modlitwa w intencji Papieża.

Chodzi tu o intencję, jaką Ojciec Św. wyznacza na każdy miesiąc, a nie w intencji osoby Papieża. Wystarczy odmówić "Ojcze nasz" i "Zdrowaś Maryjo".

 

***
 1. Katechizm Kościoła Katolickiego mówi, abyśmy przynajmniej raz w roku spowiadali się a w czasie wielkanocnym przyjmowali Komunie św. Z tego wynika, że nie przyjęcie Komunii św. w czasie wielkanocnym (czyli od Wielkanocy do Niedzieli Trójcy Świetej) jest grzechem ciężkim.
 2. Przyjęcie Komunii św. raz w roku jest to niezbędne minimum, można by powiedzieć „ostatnia deska ratunku” do pozostania jeszcze tzw. praktykującym wiernym. Jest to minimum i aż wstyd byłoby go nie wypełnić. Jest to bowiem wykładnik naszej miłości do Tego, w którego twierdzimy, że wierzymy. Jeżeli bowiem kochamy Chrystusa, to chyba jak każdy kto kocha, chciałby być z ukochanym (ukochana) zawsze, cały czas, wielbić go i adorować, być całym dla swej miłości, zawsze go mieć i z nim przebywać.
 3. Oczywiście Pan Bóg w swej wielkiej miłości miłosiernej daje nam odpuszczenie wszystkich grzechów, także i tych, o którym wspomnieliśmy wyżej i w sakramencie Spowiedzi św. przebacza nam wszystkie wyznane grzechy. W sakramencie Spowiedzi otrzymujemy odpuszczenie grzechów i uwolnienie od kary wiecznej. Pozostaje jednak kara doczesna, która może być zmazana przez tzw. odpusty.
***

 

19 kwietnia 2020 r.

 1. Druga Niedziela Wielkanocna to Niedziela Miłosierdzia Bożego - 19 kwietnia:
 • dzisiaj rozpoczyna się w Kościele w Polsce Tydzień Miłosierdzia;              
 • 7. 00 – Godzina Miłosierdzia przed Najświętszym Sakramentem w kościele.
 • od poniedziałku, 20 kwietnia w liturgii będzie mogło uczestniczyć więcej niż 5 osób. Zgodnie z zarządzeniem na 15 metrów kw. 1 osoba. W naszy sanktuarium powiesznia uzytkowa wynosi ok. 1500 metrów kw.
 1. Msze św. w niedzielę: 7.30. 9.00, 10.30, 12.00 15.00 (na czas ograniczenia liczby uczestniczących we Mszach św.) i 18.00. Nie będzie Mszy św. w SPSK.
 2. Nabożeństwa w naszy kościele:
 • Msze sw. w dni powszednie: 7.00, 17.00 i 18.00;
 • Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP w niedzielę i świeta – 7.10;
 • Koronka do Miłosierdzia Bożego - 15.00;
 • nabożeństwo różańcowe ( oprócz środy i piątku) - 17.30;
 • w srodę Dróżki św. Józefa - 17.30 i Msza św nowennowa o 18.00;
 • w piątek Droga Krzyżowa - 17.30.
 1. Spowiedż św. w dni powszednie: 6.30 – 7.30 i 17.00 – 18.30. W niedzielę i świeta w

     czasie Mszy św.

 1. Z kalendarza liturgicznego:
 • uroczystość św. Wojciecha, głównego patrona Polski oraz wspomnienie Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego – czwartek, 23 kwietnia
 • św. Jerzego, męczennika – piątek, 24 kwietnia;
 • św. Marka, ewangelisty – sobota, 25 kwietnia.
 1. Przwidywana, na dzień dzisiejszy, Pierwsza Komunia św. 6 i 20 września.
 2. Nadal dziękuję za wiele znaków życzliwości, zainteresowania oraz gestów solidarności i więzi z duszpasterzami. Za wszystkie z całego serca dziękujemy. Bóg zapłać za wszystkie ofiary złożone czy to na rachunek bankowy parafii, czy do skarbony z tyłu świątyni przeznaczonej na ten cel, czy w inny sposób.
 • Na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło:
 • 2700 zł - w kopertach, przez konto bankowe lub bezpośrednio padane kapłanowi (w tym jedna z ofiar 1000 zł)
 • 210 zł – w skarbnce na sanktuarium;
 • Na okna wpłynęło 100 zł. Bóg zapłać !
 1.  Codziennie na Mszach św, modlimy się o uchroinienie parafii, ojczyzny i świata przed  

     epidemią, a także błagamy Boga o deszcz tak bardzo pyrzebny.

 1. Proszę także o przekazanie naszych ogłoszeń osobom starszym i znajomym, którzy nie

     posiadają dostępu do internetu. Prosimy zabrać im do domu „Głos św. Józefai”. Rów

     nież prosimy o subskrybowanie na YouTube naszego kanału parafii ponieważ chcemy

     w ten sposób również transmitować nasze wydarzenia parafialne.

 1. Składam serdeczne podziękowania tym, którzy sprzątali kościół w minionych tygo-

     dniach. Dziękuję za kwiaty do ołtarzy i ofiary skaładane na kwiaty.

***

Kult Bożego Miłosierdzia

Siostrę Faustynę wybrał Pan Jezus na sekretarkę i apostołkę swego miłosierdzia, aby przez
nią przekazać światu wielkie orędzie. 

 1. Obraz Jezusa Miłosiernego

Jego rysunek został ukazany w wizji, jaką Siostra Faustyna miała 22 lutego 1931 roku w celi płockiego klasztoru. Wieczorem, kiedy byłam w celi – pisze w Dzienniczku – ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie, jeden czerwony, a drugi blady. (…) Po chwili powiedział mi Jezus: Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie (Dz. 47). Chcę, aby ten obraz (…) był uroczyście poświęcony w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, ta niedziela ma być świętem Miłosierdzia (Dz. 49).

Charakterystyczne dla tego wizerunku Chrystusa są dwa promienie. Pan Jezus, zapytany o ich znaczenie, wyjaśnił: Blady promień oznacza wodę, która usprawiedliwia dusze; czerwony promień oznacza krew, która jest życiem dusz (…) Szczęśliwy, kto w ich cieniu żyć będzie (Dz. 299). Oczyszcza duszę sakrament chrztu i pokuty, a karmi ją najobficiej Eucharystia – więc te dwa promienie oznaczają sakramenty święte i wszystkie łaski Ducha Świętego, którego biblijnym symbolem jest woda, oraz nowe przymierze Boga z człowiekiem zawarte we krwi Chrystusa.

Obraz Jezusa Miłosiernego często bywa nazywany obrazem Miłosierdzia Bożego, co jest słuszne, ponieważ właśnie w misterium paschalnym Chrystusa najwyraźniej objawiła się
miłosierna miłość Boga do człowieka.

Obraz nie tylko przedstawia miłosierdzie Boże, ale pełni również rolę znaku, który ma przypominać o obowiązku chrześcijańskiej ufności względem Boga i czynnej miłości w stosunku do bliźnich. W podpisie obrazu – z woli Chrystusa – są umieszczone słowa: Jezu, ufam Tobie. Obraz ten – powiedział także Pan Jezus – ma przypominać żądania mojego miłosierdzia, bo nawet wiara najsilniejsza nic nie pomoże bez uczynków (Dz. 742).

Do tak rozumianego kultu obrazu, polegającego na postawie chrześcijańskiej ufności i
miłosierdzia, przywiązał Pan Jezus specjalne obietnice: łaskę wiecznego zbawienia, dużych postępów na drodze chrześcijańskiej doskonałości, łaskę szczęśliwej śmierci i wszelkie inne łaski, o które z ufnością ludzie prosić Go będą. Przez obraz ten udzielać będę wiele łask dla dusz, a przeto niech ma przystęp wszelka dusza do niego (Dz. 570).

 1. Święto Miłosierdzia

Ma najwyższą rangę wśród wszystkich postaci nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, które zostały objawione Siostrze Faustynie. Po raz pierwszy o ustanowieniu tego święta mówił Pan Jezus w Płocku w 1931 roku, gdy przekazywał swą wolę co do powstania obrazu: Ja pragnę, aby było Miłosierdzia święto. Chcę, aby ten obraz, który wymalujesz pędzlem, był uroczyście poświęcony w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, ta niedziela ma być świętem Miłosierdzia (Dz. 49).

Święto jest nie tylko dniem szczególnego uwielbienia Boga w tajemnicy miłosierdzia, ale
także czasem łaski dla wszystkich ludzi. Pragnę aby święto Miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzesznków (Dz.699). Dusze giną mimo mojej gorzkiej męki. Daję im ostatnią deskę ratunku, to jest święto Miłosierdzia mojego. Jeżeli nie uwielbią miłosierdzia mojego, zginą na wieki (Dz. 965). Kto w dniu tym przystąpi do Źródła Życia ten dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar (Dz. 300). W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia mojego; (…) niech się nie lęka zbliżyć do mnie żadna dusza, chociażby grzechy jej były jako szkarłat (Dz. 699).

 1. Koronka do Miłosierdzia Bożego

Tę koronkę podyktował Pan Jezus Siostrze Faustynie w Wilnie 13-14 września 1935 roku jako modlitwę na przebłaganie i uśmierzenie gniewu Bożego (zob. Dz. 474^476).

Odmawiający tę koronkę ofiarują Bogu Ojcu Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo Jezusa Chrystusa na przebłaganie za grzechy swoje, bliskich i całego świata, a jednocząc się z ofiarą Jezusa, odwołują się do tej miłości, jaką Ojciec niebieski darzy swego Syna, a w Nim wszystkich ludzi. W tej modlitwie proszą również o miłosierdzie dla nas i całego świata i tym samym spełniają uczynek miłosierdzia. Dodając do tego podstawę ufności i wypełniając warunki każdej dobrej modlitwy (pokora, wytrwałość, przedmiot zgodny z wolą Bożą), wierni mogą oczekiwać spełnienia Chrystusowych obietnic, które dotyczą szczególnie godziny śmierci: łaski nawrócenia i spokojnej śmierci. Dostąpią ich nie tylko osoby odmawiające tę koronkę, ale także konający, przy których inni jej słowami modlić się będą. 

 1. Godzina Miłosierdzia

Pan Jezus powiedział do ś. Faustyny: Ile razy usłyszysz, jak zegar bije trzecią godzinę, zanurzaj się cała w miłosierdziu moim, uwielbiając i wysławiając je; wzywaj jego wszechmocy dla świata całego, a szczególnie dla biednych grzeszników, bo w tej chwili zostało na oścież otwarte dla wszelkiej duszy (Dz. 1572).

Pan Jezus dość dokładnie określił także sposoby modlitwy właściwe dla tej formy kultu
Miłosierdzia Bożego: Staraj się w tej godzinie – powiedział do Siostry Faustyny –odprawiać drogę krzyżową, o ile ci na to obowiązki pozwolą; a jeżeli nie możesz odprawić drogi krzyżowej, to przynajmniej wstąp na chwilę do kaplicy i uczcij moje serce, które jest pełne miłosierdzia w Najświętszym Sakramencie; a jeżeli nie możesz wstąpić do kaplicy, pogrąż się w modlitwie tam, gdzie jesteś, chociaż przez króciutką chwilę (Dz. 1572).

Trzy warunki wysłuchania modlitw zanoszonych w tej godzinie:

 1. modlitwa ma być skierowana do Jezusa,
 2. ma mieć miejsce o godzinie trzeciej po południu,
 3. ma się odwoływać do wartości i zasług męki Pańskiej.

W tej godzinie – obiecał Pan Jezus – uprosisz wszystko dla siebie i dla innych; w tej godzinie stała się łaska dla świata całego – miłosierdzie zwyciężyło sprawiedliwość (Dz. 1572).

 1. Szerzenie czci Bożego Miłosierdzia – Uczynki Miłosierdzia.       Dusze, które szerzą cześć miłosierdzia mojego, osłaniam je przez życie całe, jak czuła matka swe niemowlę, a w godzinę śmierci nie będę im Sędzią, ale miłosiernym Zbawicielem(Dz. 1075).

 

Nie lękajmy się przyjć do Jezusa, On daje uzdrowienie.

 12 kwietnia 2020 r.

 1. Wszystkie nabożeństwa z naszego kościoła można na bieżąco przeżywać przez internet, na naszej stronie parafialnej. W nabożeństwie może uczestniczyć 5 osób i służba liturgiczna.
 1. Msze św. w niedzielę o: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00. W dni powszednie o: 7.00, 17.00 i 18.00.
 1. Nowenna do Miłosierdzia przed Niedzielą Miłosierdzia codziennie  o godz. 15.00.
 1. Zachęcamy do adoracji Najświętszego Sakramentu każdego dnia od go- dziny 6.30 do 18.00.
 1. W przyszłą niedzielę, 19 kwietnia przypada Święto Miłosierdzia Bożego.Od Wielkiego Piątku trwa nowenna przed uroczystością Bożego Miłosierdzia. Zachęcamy do codziennego odmówienia koronki do Bożego Miłosierdzia w rodzinach.
 1. W piątek z racji oktawy Wielkanocy nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 1. Dziękujemy za wiele znaków życzliwości, pozdrowień, zainteresowania oraz gestów solidarności i więzi z duszpasterzami. Za wszystkie z całego serca dziękujemy. Wiele osób w spontanicznym odruchu serca zatroszczyło się o utrzymanie kościoła parafialnego. Bóg zapłać wszystkim, którzy w różny sposób pomagają w utrzymaniu w tym niezwykle trudnym czasie. Bóg zapłać za wszystkie ofiary złożone czy to na rachunek bankowy parafii, czy do skarbony z tyłu świątyni przeznaczonej na ten cel, czy w inny sposób.
 • Na potrzeby parafii i sanktuarium wpłynęło:
 • 4175 zł - w kopertach, przez konto bankowe lub bezpośrednio padane kapłanowi (w tym p. Gospodyni /pensja w całości/ i p. Zakrystianka)
 • 1060 zł – w skarbnce na sanktuarium;
 • 3000 zł – pani Prezes SPSK;
 • Na okna wpłynęło 800 zł.
 • Taca gospodarcza 730 zł.

         Powyższe ofiary rekompensują brak tac niedzielnych. Bóg zapłać!

         Zapewniamy Was wszystkich o naszej modlitwie w intencji dobrodzie-jów naszego Sanktuarium i Parafii.

 1. Prosimy także o przekazanie naszych ogłoszeń osobom starszym i znajomym, którzy nie posiadają dostępu do internetu. Prosimy zabrać im do domu „Głos św. Józefai”. Również prosimy o subskrybowanie na YouTube naszego kanału parafii ponieważ chcemy w ten sposób również transmitować nasze wydarzenia parafialne.
 2. Bądźmy solidarni w modlitwie, wzajemnej trosce oraz w sposób odpowiedzialny stosujmy się do zaleceń służb, dbających o nasze wspólne bezpieczeństwo.

Radio Watykańskie

Wiadomości Niedzieli

niedziela.pl

Wiadomości z portalu niedziela.pl
 • Nauczyciel wiary
  Za takiego człowieka uchodził św. Ojciec Pio, którego liturgiczne wspomnienie obchodzimy 23 września. To jedna z największych kościelnych osobowości XX wieku.
 • Agonia św. ojca Pio. Jak cierpiał wielki święty?
  Ojciec Pio za życia cierpiał przede wszystkim z oskarżeń, które wysuwano przeciwko niemu. Często płakał z tego powodu. Jego beatyfikacja stała się możliwa dzięki Janowi Pawłowi II. Kapucyna i Papieża Polaka łączyła wyjątkowo bliska więź – mówi uznany włoski dziennikarz Renzo Allegri, autor książki „Zniszczyć Świętego. Śledztwo w sprawie prześladowania ojca Pio”.
 • Chrońcie dzieci nienarodzone i religijne mniejszości
  O kontynuacji wysiłków na rzecz ochrony dzieci nienarodzonych zapewnił prezydent USA Donald Trump we wtorkowym przemówieniu do Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W nagranym wcześniej w Białym Domu wystąpieniu prezydent wskazał też na, jego zdaniem, realne problemy świata, którym należy stawić dziś czoła: walkę z terroryzmem, handel ludźmi i niewolnictwo seksualne, prześladowania religijne oraz czystki etniczne mniejszości religijnych.