PARAFIA KATOLICKA ŚW. JÓZEFA RZEMIEŚLNIKA
            SANKTUARIUM ŚW. JÓZEFA OBLUBIEŃCA NMP
                                     W CZĘSTOCHOWIE

eucharystia

"Msza nie tylko jest źródłem niezbędnej łaski. W niedziele i święta obecność na Mszy jest obowiązkowa i bez ważnego powodu nie można jej opuścić. Takie zachowanie jest grzechem" - czytamy w artykule.


Msza nie jest tylko przyjemnym wydarzeniem, ale też podstawą każdego prawdziwego życia katolickiego. Zauważmy, że w pięciu przykazaniach kościelnych uczestniczenie we Mszy Świętej w niedziele i dni święte jest pierwszym, najważniejszym przykazaniem! Ten wymóg jest również wyraźnie określony w Kodeksie Prawa Kanonicznego:
Kan. 1247 - W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego.
Kan. 1248 - § 1. Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.
Jednak pominięcie Mszy nie jest grzechem, jeśli masz ważny powód; na przykład, jeśli jesteś chory lub musisz opiekować się innymi, albo masz jeszcze inny powżny powód. Jeżeli znajdujesz się w takiej sytuacji, wiedz, że nadal jesteś integralną częścią Kościoła, Kościół modli się za Ciebie i pragnie wszelkich dóbr, które może Ci zaoferować.

Możesz jednak zadośćuczynić uczestnicząc w Eucharystii w dzień powszedni. W ten sposób dasz świadectwo swojej wiary w moc Chrystusa, który we Mszy św. w sposób wyjątkowy błogosław tym, którzy uczestniczą we Mszy św.

Czytania i myśl dnia

Dziś obchodzimy

św. Jana Damasceńskiego, prezbitera i doktora Kościoła • św. Barbary, dziewicy i męczennicy, wspomnienie dowolne

Imieniny

Barbary, Krystiana

Myśl dnia
O nic się nie martwcie, lecz we wszystkim przedstawiajcie wasze prośby Bogu, modląc się i błagając z dziękczynieniem.
Flp 4, 6
Czytania

Iz 2, 1-5 • Ps 122 • Mt 8, 5-11 liturgia dnia

Aktualności z Watykanu

Niedziela.pl